Adet döneminde hijyen için nelere dikkat etmeli?

Adet döngünüzü daha rahat ve sağlıklı geçirebilmek için mutlaka dikkat etmeniz gereken hijyen kurallarını biliyor musunuz?

Adet dönemlerinde hijyene dikkat edin

Yaygın kanının aksine adet kanı zehirli ya da pis bir akıntı değildir. Ancak yine de kanamanızın olduğu günlerde daha rahat ve sağlıklı hissetmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var:

 

Hangi ürünü kullanacağınızı dikkatle seçin

Günümüzde piyasada adet günlerinde kanamayı kontrol etmek için kullanılan çeşitli ürünleri bulmak mümkün. En yaygın olarak kullanılanları pedler ve tamponlar olsa da; menstrual kap, yıkanabilir kumaş bezler ve deniz süngeri gibi alternatifler de mevcut. Sizin için en sağlıklı ve rahat ürünün hangisi olduğuna karar verirken doktorunuza danışabileceğinizi unutmayın.

 

 

Pedinizi/tamponunuzu düzenli olarak değiştirin

Adet kanı temizdir ancak vücudu terk ettiği andan itibaren vücuttaki diğer organizmalarla etkileşime girerek zararlı hale gelebilir. Kanamanızın çok az olduğu günlerde bile pedinizin üzerinde kanla birlikte diğer sıvılar ve bakteriler de birikmektedir. Bu nedenle ped kullandığınız her gün, pedinizi en az 4-6 saatte bir mutlaka değiştirmelisiniz.

 

Tamponlar için öngörülen kullanım süresi ise en fazla 3-4 saattir. Eğer kanamanızın fazla olduğunu düşünüyorsanız ya da sadece içiniz rahat etmiyorsa, daha sık aralıklarla da değiştirebilirsiniz. Çok uzun süre vajende bırakılan tamponların Toksik Şok Sendromuna sebep olabileceğini unutmayın.

 

 

Düzenli olarak temizlenin

Vajinanın dışında biriken adet kanı, bölgede bakterilerin çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle pedinizi her değiştirdiğinizde bölgeyi biraz suyla yıkamalısınız. Tampon veya menstrual kap kullanıyorsanız günde iki-üç defa vajinanın dışını yıkamanız yeterli olacaktır. Yıkamanızın mümkün olmadığı durumlarda bir kağıt havluyu ıslatarak kullanabilirsiniz.

 

Sabun veya başka hijyen ürünleri kullanmayın

Vajinanın kendine has bir dengesi ve bakterilerle savaşma yöntemleri vardır. Genital bölgedeki iyi ve kötü bakterilerin dengesini kullandığınız bazı ürünlerle bozabilir ve mantar gibi birçok enfeksiyona davetiye çıkarabilirsiniz. Hijyeninize dikkat ederken aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli şey bu: Temizlenmek için sadece ılık su yeterli olacaktır. Duşta elbette dış bölgeleri yıkayabilirsiniz ancak vajinanızın içine ya da vulvaya herhangi bir sabun ve benzeri ürünün ulaşmadığından emin olun.

 

 

Temizliğin yönüne dikkat edin

Anüste bulunması muhtemel bakterilerin vajina girişine ulaşarak enfeksiyonlara sebep olma ihtimali vardır. Bu nedenle genital bölge temizliği yaparken burayı mutlaka önden arkaya doğru temizlediğinizden emin olmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonu ve benzeri rahatsızlıklarla karşılaşmamanız için adet olmadığınız zamanlarda da bu alışkanlığı edinmeniz önemli.

 

 

Kirli pedlerinize/tamponlarınıza dikkat edin

Pedinizi veya tamponunuzu kullandıktan sonra bir kağıt havluya ya da poşete sararak atmalısınız. Ayrıca çöpte uzun süre bekleyen kullanılmış menstrual ürünlerin ciddi oranda bakteri üretebileceğini ve kötü kokulara neden olabileceğini unutmayın. Yıkanabilir bezler veya menstrual kaplar için ise böyle bir sorun yoktur ancak o zaman da yeniden kullanacağınız ürünün iyi temizlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön