Kadınlar ne kadar uyumalı?

Araştırmalara göre beyinleri daha karmaşık olduğu için kadınların daha fazla uykuya ihtiyaçları var.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla uyumalı

Hane içerisinde kimin daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğu ve bu durumun sebebi, daima tartışma konusu olmuştur. İngiliz Loughborough Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, kafamızdaki soruları cevaplar nitelikte.

 

Kadınların beyinleri, çoklu-görev ve meşguliyet hallerine göre tasarlanmıştır ve erkeklere kıyasla, beyinlerinin daha fazla sayıda bölgesini kullandıklarından daha çok uykuya ihtiyaç duyuyorlar. İngiltere’nin önde gelen uyku uzmanı ve Uyku Araştırma Merkezi’nin eski başkanlarından Jim Horne şöyle söylüyor: “Uykunun en temel fonksiyonlarından biri, beynin iyileşmesine ve kendini onarmasına izin vermesidir. Gün içerisinde beyninizi ne kadar çok kullanırsanız, beyniniz onarılmaya o denli ihtiyaç duyar ve sonuç olarak daha fazla uyumanız gerekir.”

 

Jim Horne, gerekli uyku miktarının, gün içerisindeki beyin aktivitenizin ne kadar kompleks ve yoğun olduğuna bağlı olarak değiştiğinden bahsediyor. Ortalama olarak, kadınlar, erkeklere kıyasla gece boyunca 20 dakika daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyorlar; ancak bu süre değişebiliyor. Daha da ilginç olan günü düşünsel görevlerle ve karmaşık kararlarla dolu bir erkeğin, birçok diğer erkeğe kıyasla daha fazla, ancak yine kadınların çoğuna kıyasla daha az uykuya ihtiyaç duyması... Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Jim Horne şunları söylüyor: “Derin uyku esnasında, korteks – beynin hafızadan, dilden vs sorumlu bölümü – duyularla arasındaki bağlantıyı keser ve iyileşme moduna geçer. Ortalama bir yetişkin, bir gecede 6-8 saat dinlendirici uykuya ihtiyaç duyar ancak 6 saat kimi insanlar için yeterliyken, kimileri için değildir. Önemli olan, insanların, gün içerisinde aşırı derecede uykulu hissetmeyecekleri kadar uyuduklarından emin olmalarıdır.”

 

 

Peki, erkek ve kadın beyni arasındaki farklar neler?

 

2014 yılında yapılan bir çalışma kapsamında, 949 kadın ve erkeğin beyin aktiviteleri test edildi ve ölçüldü. Sonuç olarak, erkek beyninde, bireysel beyin yarıkürelerinin içerisinde daha fazla bağlantı bulunduğu, kadın beyninde ise yarıküreler arasında daha fazla bağlantı olduğu görüldü. Kadın beyninin, aynı anda çok sayıda fonksiyonu kullanarak daha iyi çalıştığı, erkek beyninin ise yalnızca bir görev üzerine derin bir şekilde odaklanabildiği ortaya kondu. Çoklu-görev, beynin daha fazla enerji ve efor sarf etmesini gerektirir. Bu durum, kadınların neden erkeklerden daha çok uykuya ihtiyaç duyduklarını açıklıyor.

 

Minneapolis Beyin Bilimi Merkezi’nden Dr. Apostolos Georgopoulos, şöyle açıklıyor: “Kadınların beyinleri, erkeklerin beyinlerinden kesinlikle farklı. Kadınlar, birbirlerinden farklı görevler söz konusu olduğunda, bilgiyi erkeklerden 5 kat daha hızlı bir şekilde işliyor ve aynı bilişsel performanslarda bulunurken beyinlerinin daha az kısımlarını kullanıyorlar.” Kulağa pozitif gibi gelen bu haberlere rağmen, bu türde bir hıza ve verime sahip olmanın bedeli var. Bilim insanlarına göre, erkek beyni daha dayanıklıyken, kadın beyni hasara karşı daha hassas. Erkek beyni, hasar gördüğü takdirde daha hızlı bir şekilde iyileşebildiğinden, uykunun gecelik onarım süreci son derece hayatidir.

 

Uyku pozisyonunuz ilişkiniz hakkında neler söylüyor?
+8
Uzun yorucu bir günden sonra sevgilinize sarılmaktan daha rahatlatıcı ne olabilir? Birbirinize yakın hissetmenize yardımcı olan en samimi deneyimlerden birisidir, uyurken bile… İşte tercih ettiğiniz kucaklaşma pozisyonuna göre ilişkinize dair kimi ipuçları:

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön