Yemekten sonra pişmanlık...

"Yemek yedikten sonra pişman oluyorum" diyorsanız "Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu" hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Yemek yiyip pişman oluyorsanız dikkat!

Herkesin yemeği fazla kaçırdığı elbette ki oluyor. Ancak bazıları için yemeği fazla kaçırmak bir alışkanlık hatta ihtiyaç haline geliyor. Araştırmalar gösteriyor ki sıklıkla yetişkinlerde görülen Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu (TYB) son yıllarda çocuklarda da görülmeye başlandı. Kişi, bu bozukluk sırasında bir nevi yeme atağı geçiriyor. Genellikle bir ya da iki saat süren bu atak sırasında ağırlıkta tatlı ve karbonhidratlar olmak üzere ne olduğuna bakmaksızın porsiyonlar dolusu çeşit çeşit yiyecek tüketiyor.

 

Tıkınırcasına yeme bozukluğundan söz edebilmek için kişinin 3 ay boyunca haftada en az bir kez atak yaşaması gerektiğini belirten Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi Başhekimi Psikiyatrist Uzm. Dr. Asil Budaklı “Yaşanan atak sayısı, sorunun derecesini belirliyor. Günde birkaç kez bu atakları geçirenler de var. TYB’deki yeme davranışı basit yeme atağından farklı. Çünkü kontrol kaybı söz konusu. Kişi genellikle utancından kimseye görünmeden, gizlice yiyor. Her seferinde rahatsız edici düzeyde doygunluk hissiyle son buluyor. Peşinden pişmanlık, suçluluk, kendinden tiksinme hisleri geliyor” diye konuştu.

 

 

2013 yılında “Tıkınırcasına yeme bozukluğu” olarak tıp literatürüne girdi

 

Önceki yıllarda ayrım yapılmadan “obezite” başlığı altında değerlendirilen hastalık 2013 yılında tıp literatürüne “Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu- Binge Eating Desorder” olarak girdi. Psikiyatrik bir tanı olan Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu’na duygu durum, anksiyete ve kişilik bozukluklarının eşlik ettiğini ifade eden Dr. Asil Budaklı; “En sık konulan tanı majör depresyon tanısı. TYB’de en sık görülen kişilik bozuklukları ise kaçıngan, borderline ve obsesif kompulsif kişilik, bipolar bozukluk. Hastaların psikiyatrist/psikolog-beslenme uzmanı işbirliğince tedavi edilmesi gerekiyor. Psikoterapiler ve gerekirse ilaç tedavileri verilebiliyor” dedi.

 

Hastalığın en önemli özelliğinin hastaların diğer yeme bozukluklarında örneğin anoreksiyada olduğu gibi yeme davranışını kusarak, idrar söktürücü ya da bağırsak çalıştırıcı kullanarak telafi etmeye çalışmadığını belirten Psikiyatrist Uzm. Dr. Asil Budaklı tıkınırcasına yeme ataklarının hastalığın derecesini belirlediğini söyledi. Uzm. Dr. Budaklı “Haftada ortalama 1-3 kez tıkınırcasına yiyenler ağır olmayan TYB’liler. Haftada ortalama 4-7 kez tıkınırcasına yiyenler orta derecede, 8-13 kez tıkınırcasına yiyenleri ise ağır derecede TYB’li. Haftada ortalama 14 ya da daha fazla atak geçirenlerse aşırı derecede TYB şeklinde sınıflandırılıyor. Diğer beslenme ve yeme bozukluklarına göre, TYB tedavisinden(eşlik eden ciddi bir psikiyatrik bozukluk da yoksa) yüz güldürücü sonuçlar alınıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Tedavi edilmediğinde birçok fiziksel hastalığı da beraberinde getirebilen TYB’nin en önemli sonucu obezite. Çünkü araştırmalara göre her 100 obezden 8’i Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu'na sahip. Dr. Budaklı “Genellikle karbonhidrat ve yağ bakımından zengin, tatlı ve tuzlu besinleri tercih eden TYB’liler, vitamin, mineral ve liften yoksun kalıyorlar. Buna bağlı diyabet, yüksek tansiyon, kanser, kalp ve damar, safra kesesiyle ilgili hastalıklar, sindirim sistemi, eklem ve kas, kısırlık, uyku, ereksiyon sorunları gelişiyor” şeklinde konuştu.

 

Stresle baş etmekte güçlük yaşayan, başarı beklentisi yüksek ebeveynlere sahip, arkadaş ilişkilerinde problem yaşayan, kilo problemi olan ve bu yüzden çevresi tarafından eleştirilen veya ani hayat değişimlerine maruz kalan çocuklarda görülebilen tıkınırcasına yeme bozukluğunda ailenin yeme alışkanlıkları ve ebeveynlerin kendi sorunlarıyla baş etmek için yemeği kullanması da etkili oluyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön