Kilo verdiren akupresür noktaları

Akupresür pek çok rahatsızlığın giderilmesinde kullanılan kadim bir şifa yöntemi. Kilo vermek için de kullanabileceğiniz akupresür noktaları olduğunu biliyor muydunuz?

Kilo verdiren akupresür yöntemleri

Akupresür nedir?

Akupresür (akubası), vücudumuzda dolaşan yaşam enerjisi konseptine dayanan geleneksel bir Çin tıp tekniğidir. Bu teknik, vücuttaki bazı ana organlara bağlı basınç noktaları ile çalışır. Bu noktalara doğru şekilde basınç uygulayarak, çeşitli sağlık sorunlarını tedavi edebilirsiniz.

 

Akupresür ile kilo verilir mi?

Kilo vermek için kullanılan yaygın akubası noktalarını uyararak hem iştahınızı ve açlığını kontrol altına alabilir hem de sindirim sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Basınç noktası bölgesine hafifçe masaj yaparak başlayın ve sonra aşağıda bahsi geçen bölgelere basınç uygulayın. Bölgeye hafifçe masaj yaparak işlemi bitirin.

 

Kilo verdiren akupresür noktaları 

 

1. Kulak noktası

Kulak noktası, temel iştah kontrol noktalarındandır. Yerini bulmak için başparmağınızı, kulağınızın yakınındaki üçgen şekilli parçanın önüne yerleştirin. Çenenizi açıp kapayarak maksimum hareketin olduğu noktayı bulun. Bu noktaya, günde iki kez 1-3 dakika boyunca basınç uygulayın. Akubasıya göre, kulaklar, eller ve ayaklar, vücudun geri kalanına göre daha büyük bir enerji yansımasına sahiptir; dolayısıyla bu noktaları uyarmak, kilo verme hedeflerinize ulaşmanın en etkili yollarındandır.

 

 

2. Üst dudak

Bu nokta, üst dudak ve burun arasında, merkezdedir. Aç ya da endişeli hissettiğinizde ya da günde 2 kez, bu noktaya 1-5 dakika boyunca basınç uygulayın.

 

 

3. Diz noktası

Bu noktaya basınç uygulamak, yalnızca sindirimi düzenlemez; aynı zamanda da adet sancılarının hafiflemesine yardımcı olur. Dizkapağının 5 cm aşağısında, bacağın dışına doğru merkezin hafifçe yanındadır. Midenizin düzgünce işleyebilmesi için bu noktaya her gün işaret parmağınızla 2 dakika boyunca basınç uygulayın. Bastırdığınızda, hafif bir acı ya da rahatsızlık hissedebilirsiniz.

 

 

 

4. Dirsek noktası

Akubası noktasını saptamak için dirsek ekleminizden dirseğinizin iç kıvrımına doğru başparmağınız kadar bir mesafe gidin. Her gün 1 dakika boyunca başparmağınızla bu noktaya basınç uygulayın. Bu noktaya basınç uygulamak, vücuttaki aşırı ısı ve nemin atılarak bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve ödem oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

 

 

5. Ayak bileği noktası

Bu nokta, bacağınızın iç tarafında, bileğinizin 5 cm yukarısındadır. Basıncı, başparmağınızla her gün 1 dakika boyunca uygulayın ve yavaşça bırakın. Hamileyseniz, bu basınç noktasını kullanmamanızda fayda var.

 

Bu teknikleri, her gün düzenli olarak uygulayın; yakında vücudunuzdaki değişimleri hissedeceksiniz. Sağlıklı kalın ve iştahınızı akubasının yardımı ile etkili ve kolay bir şekilde kontrol edin.

 

 

Bu haber ve resimler brightside.me adresinden derlenmiştir

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön