Babinski refleksi nedir?

Babinski refleksi; deri ve mukozanın uyarılması ile ortaya çıkan yüzeyel refllekslerden taban derisi refleksinin patolojık şeklidir. Medicana Çamlıca Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Selda Özşahin konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

Babinski refleksi nedir?

Babinski refleksi  fizyolojik şartlarda bulunmayan, ancak santral sinir sisteminin çeşitli hastalıklarında ortaya çıkan bir reflekstir. Piramidal yol (beyin , beyin sapı ) hastalıklarında görülür. Taban derisi künt bir cisimle tabanın dış yanından,  ayak parmaklarına  doğru çizildiğinde normalde görülmesi gereken parmakların tabana dogru kıvrılması  cevabı yerine başparmağın ayak sırtına dogru kıvrılmasıdır. Babinski delilinin varlığında diğer dört parmakta bazen hiçbir hareket görülmez.

Bazen de parmaklar yelpaze gibi birbirinden uzaklaşır. Yelpaze delili (evantay belirtisi) adı verilen bu bulgu tek başına veya başparmağın ayak sırtına doğru bükülmesi ile birlikte görülebilir. Her iki durum da patolojiktir ve aynı değeri taşır. Bazen taban derisinin çizilmesinde parmaklarda hiçbir hareket görülmez. Bu duruma taban derisi refleksinin cevapsız veya lakayd olması adı verilir.

Normal  şartlarda görülmeyen  ancak merkezi sinir sistemini tutan bazı hastalıklarda ortaya çıkan bu refleks   klinik nörolojide büyük önem taşıyan bir belirtidir.


Dikkat edilecek noktalar:

1. Taban derisi refleksi bir yaşına kadar olan çocuklarda ekstensor (ayak sırtına doğru kıvrılması)  cevap verir.

2. Bazı hastalar taban derisinin çizilmesinden rahatsız olduklarından istemli olarak parmaklarını dorsifleksiyona getirerek uyarandan kaçmaya çalışırlar. Bu durumda Babinski delilini değerlendirmek mümkün değildir. Hastayı rahatlatıp dikkatini başka yöne çekerek ayağın dış yüzünden tabana doğru yavaşça uyararak tekrar muayene edilmelidir.

3. Cevapsız taban derisi refleksi bazen taban derisinin duyusunu veya başparmağın ekstansiyonunu bozan periferik sinir hastalıklarında da görülebilir. Bu taktirde bir önlem taşımaz.

4. Dikkatle alınması gereken bir nokta da taban derisi kalın bazı hastalarda, özellikle yeterli kuvvetle stimülasyon uygulanmadığı hallerde taban derisi refleksinin cevapsız kalabileceğidir.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön