Stres sedef hastalığını olumsuz etkiliyor

Stresin sağlığın düşmanı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki stresin sedef hastalığını olumsuz etkilediğini biliyor muydunuz?

Stres sedef hastalığını olumsuz etkiliyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay, ilerlediği zaman tüm vücudu kaplayabilecek sedef hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dr. Ahmet Günay, kırmızı zemin üzerinde sedef rengi pullarla kendini gösteren sedef hastalığının izlerinin birkaç mm büyüklüğünden birkaç cm büyüklüğüne kadar değişebildiğini vurguladı. Sedef hastalarının genellikle kepeklenme, kabuklanma, kabukların elbise üzerine ve etrafa yayılması, kaşıntı, tırnak bozukluğu, el ve ayaklarda ağrı şikayetleriyle başvurduklarını ifade eden Günay, hastalığın bulaşıcı değil ve çeşitli tedavi yöntemleri var olduğunu kaydetti. Dr. Günay "Uygulanan en eski tedavi yöntemi, kabukların dökülmesi ve kızarıklığın geçmesini sağlayan kremlerle yapılan tedavi. Kabuk ve pulları ortadan kaldırmak için hazır krem ve losyonlar olduğu gibi içine salisilik asit gibi soyucuların katıldığı el yapımı ilaçlar da kullanılıyor. Genellikle başarılı olan bu tedavi yöntemi bırakıldığında belirtiler bir süre sonra tekrarlıyor ve yönteme tekrar başlamak gerekiyor." dedi.

 

Güneş sedef hastalığına iyi geliyor

 

Sedef hastalığı için PUVA tedavisi uygulandığını belirten Dr. Günay, tedavinin nasıl yapıldığını şu şekilde aktardı: "Yöntem deriyi ultraviyole ışınlarına karşı duyarlılaştıran ilaçları ağızdan verip bir süre sonra hastaya tedavi edici ultraviyole ışını veren cihazlara maruz bırakmaya dayanıyor. Seanslar halinde uygulanan tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınıyor. Ancak tedavi bırakıldığında hastalık bir süre sonra tekrarlayabiliyor. Zaten tedavide kullanılan ışınlar güneşin yaydığı ışınların benzeri. Yazın sedef hastalarının iyileşmesinin sebebi budur."

 

Romatizmal şikayeti bulunan hastalarda tedavi

 

Bütün bu tedavilerden fayda göremeyen, ağır tırnak ve eklemlerinden rahatsız olan sedef hastalarına bağışıklık sistemini etkileyen ilaçların uygulanabildiğini söyleyen Dr. Günay, bu yöntemin iş ve sosyal çevresinde yağlı kremler kullanmak istemeyen ve bu tedavileri denemiş olan hastalar için ideal olduğunu anlattı. Dr. Günay, "Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar, sedefte olduğu gibi romatizmal hastalıklar ve kanser tedavisinde de kullanılan ilaçlardır. Ancak dozaj olarak diğer hastalıklara göre çok az dozda kullanılması yeterli olabiliyor. Bu ilaçlar dermatolog doktor kontrolünde gerekli dozda ve gerekli testler yapılması şartıyla güvenle ve yan etki olmadan kullanılabilir. Tedavi süreleri iki ay ile bir yıl arasında olup zaman zaman tekrarlanmaları gerekebilir. Özellikle romatizmal şikayeti olan sedeflilerde en etkin tedavi yöntemidir." diye ekledi.

 

EVDE VE İŞTE MUTLULUĞU YAKALAMANIN FORMÜLÜ Anne, eş, iş kadını gibi farklı ... RAHATLAMAK İÇİN LAVANTA KOKLAYIN Stresinizi gidermek için hemen b...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön