Hipofiz tümörleri gebeliği engelleyebilir

Hipofiz tümörleri hakkında neler biliyorsunuz?

Hipofiz tümörleri gebeliği engelleyebilir

Görme bozukluğu, adet düzensizliği, baş ağrısı gibi şikayetler hipofiz tümöründen kaynaklanabiliyor. Gebe kalmayı da zorlaştıran hipofiz tümörleri yeni çıkan ilaçlarla ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Memorial Şişli / Ataşehir Hastaneleri Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı konuya ilişkin: "Cerrahinin gerektiği durumlarda kullanılan yüksek teknoloji, hipofiz tümörü ameliyatlarının eskiye oranla çok daha güvenli geçmesini sağlıyor" dedi.

 

SEKS YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?


Görme bozuklukları önemsenmeli


Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, hipofiz tümörlerinin yapmış oldukları baskıya ve hormonal bozukluklara göre belirti verdiğine dikkat çekti. Hipofiz tümörünün baskı yaptığı durumlarda özellikle baş ağrısı ve görme bozukluğu yaşandığının altını çizen Elmacı, "Bununla birlikte şah damarının baskı görmesiyle damarsal sorunlar ortaya çıkabilir. Hormonal bozukluklarda ortaya çıkan belirtiler ise adet düzensizliği, göğüsten sıvı gelmesi, fazla kilo alma, yağ birikimi, kişinin günlük yaşam aktivitesinde halsizlik ve yorgunluk gibi değişiklikler şeklinde görülür'' dedi.


Ameliyatsız tedavi edilebiliyor


Hipofiz tümörlerinin teşhisinde birinci yolun MR yani Manyetik Rezonans olduğunu hatırlatan Prof. Dr. İlhan Elmacı, geliştirilen yeni ilaçların ameliyat olmadan tedavi imkanı sağladığını söyledi. Beyinde baskı olduğu durumlarda cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğunu belirten Prof. Dr. Elmacı, " Kullandığımız ileri teknoloji sayesinde ameliyatlar daha güvenli hale geldi. Hastanın yaşam kalitesini düşürmeden normal yaşamına dönmesi sağlanıyor. Tümör kalıntısının olduğu durumlarda ve tekrarlanmaya karşı Gama Knife teknolojisi bize çok yardımcı oluyor" şeklinde konuştu.

KISIRLIK NEDENLERİ NELERDİR? Atık maddeler ve antioksidan den... DİYABET GEBELİĞE ENGEL DEĞİL Dr. Tayfun Garip, diyabet hastas...

 

Gebeliği olumsuz etkileyebilir


Hipofiz bezinin vücuttaki tüm hormonların orkestra şefi görevini yaptığını vurgulayan Prof. Dr. Aydın Sav da konuya ilişkin görüşlerini aktardı. Bazı hipofiz tümörlerinin kadınlarda yumurtlama sorunu yarattığına dikkat çeken Sav, " Hamilelik başlamadan önce hipofiz tümörü tespit edilmişse uygun tedavisi yapılabilir ve gebelik başlatılabilir. Gebelik başlamasından sonra farkına varılan tümörlerin tedavisi de ihmal edilmemelidir. Tedaviyle hem gebeliğin tamamlanması sağlanır hem de tümörün büyümesi yavaşlatılır hatta durdurulabilir" ifadelerini kullandı.

 

Büyük çoğunluğu kanser değil

 

Hipofiz tümörlerinin yüzde 90'ının kanser olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Sav,'' Bu tümörlerin çok küçük bir grubu kötü davranabilir. Çabuk büyür ve tekrarlayabilir. Kanser olmayan tümörler vücuda yayılım göstermez. Hipofiz tümörünü engellemek için beslenme ya da hayat tarzındaki değişiklikler ne yazık ki bir sonuç vermemektedir. Günümüzde uygulanan cerrahi ve tıbbi tedavilerle hipofiz tümörlerini tedavi edebilecek düzeydeyiz'' diye konuştu.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön