Bir seansta gençleşme: Hokus pokus

Bir estetisyenin gözünden estetik yaptırmak...

Bir seansta gençleşme: Hokus pokus

Vücudunuzda pek barışık olmadığınız yerler var mı? Böyle durumlarda estetik yaptırmayı düşündünüz mü? Bu noktada alınması zor kararlardan biri olan estetiği, bir estetisyenden dinlediniz mi hiç? Esteworld Medikal Direktörü Uzm. Dr. Servet Terziler'e merak ettiklerimizi sorduk. İşte Uzm. Dr. Servet Terziler'in gözünden estetik yaptırmak...   

 

Estetik yaptırmak isteyen hastalar genellikle hangi taleplerle geliyorlar? En çok istenen estetik ameliyatları nelerdir?

Estetik talepleri ülkeden ülkeye ve kişiden kişiye göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin Arap ülkelerinden gelen hastalarımız beslenme ve hava koşulları sebebi ile saç ekimi, liposuctionı tercih ederken, atletik vücutlu Avrupalı kadınlar meme büyütme ve dikleştirme operasyonlarını, erkekler ise saç ekimi operasyonlarını tercih ediyor diyebilirim.

 

Hastalardan gelen talepleri neye ve hangi kriterlere göre seçiyorsunuz? Hangi talepleri kabul ediyorsunuz, hangi talepleri kabul etmiyorsunuz?

Yaşına veya vücut yapısına uygun olmayan veya yaptırdıktan sonra pişman olacakları operasyonları yapmıyoruz. Örneğin 17 yaş öncesi burun ve meme gelişimi tamamlanmadığı için 17 yaş üstü operasyona alıyoruz. Saç ekimi operasyonu için ise sınırımız 22. Hanımlarda özellikle göğüs silikon tercihinde vücut ölçüleri, göğüs kafesi genişliğine uymayan çok büyük isteklerin neden olmayacağını izah ederek doğru yönlendirmeyi yapıyoruz.

 

Hastalarınızın yaş aralığı nedir?

Vücut gelişimini tamamlamış ve estetik kaygılarına son vermek isteyen geniş bir hasta kitlemiz var. 18-65 yaş arası diyebiliriz.

 

Hastalarınızdan gelen en ilginç istek nedir?

En ilginç istek liposuctiondan sonra kilo almayacağım psikolojisi ile gelmektedir. Maalesef liposuctiondan sonra doğru yeme alışkanlığı kazanarak formunuzu korumalısınız. Özellikle yüz gençleştirme isteklerinde bir seansta hokus-pokus yöntemi ile yılların izlerini silmek isterler. Ama bu uygulamalarda belirli sayıda, belirli aralıklarda yapılınca kalıcı, uzun süreli etkiler görülmektedir. Hanımlarda özellikle abartılı göğüslere sahip olmak sık gördüğümüz talepler arasındadır. Saç ekiminde ise bir seansta ana saçına sahip olmak erkeklerdeki en çok talep edilen isteklerdendir.

 

Ünlülere benzemek isteyen hastalarınızın da olduğunu varsayarak... Kim Kardashian poposu, Hülya Avşar burnu gibi talepler geliyor mu? Genellikle kime benzemek istiyorlar?

Bu tip popüler isimler dönem dönem ön plana çıkıyor. Bir ünlüye benzemek için yaptırılmak istenen operasyonları hastalarımıza önermiyoruz. Bu durumlarda hekimlerimiz hastayla iletişim kurarak bu durumun doğru olmadığını anlatıyor. Önemli ve doğru olan hastaya yakışan, onun yüzüne ve vücut tipine uygun işlemler yaptırmaktır. Etik olmayan ve hastalarımızın beklentisini karşılamayacağına inandığımız hiçbir operasyonu yapmıyoruz. Elbette memnun olmadığı bölgesinde değişiklik yaratacak farklı alternatifli operasyon seçeneklerimiz mevcut.

 

Estetikte trendler var mıdır? Varsa nelerdir?

Estetikte trendler elbette var. Bu durum teknolojinin gelişmesi ve değişmesi ile gerçekleşiyor. Örneğin son yıllarda ameliyatsız gençleşme ve güzelleşme yöntemleri oldukça popüler. Çünkü buna olanak sağlayan cihaz ve işlemler getiriyoruz. Yoğun çalışan metropol insanımızda bu işlemlere rağbet gösteriyor. Fakat artık şu şekilde burun, şu şekilde dudak gibi trendler yok. Hastalarımız artık bilinçlendi. Kendine yakışan ve doğal olanı tercih ediyorlar.

 

Hastalardan gelen, yapılmamasından yana olduğunuz, gereksiz gördüğünüz estetik ameliyatlar var mı? Bu isteklerle nasıl başa çıkıyorsunuz?

Bazı durularda gerek görmediğimiz fakat hastalarımızın ısrar ettiği durumlar oabiliyor. Bunun için büyük bir yatırım yapıp çeşitli simülasyon cihazları aldık. 3D çekimler yapıp hastamıza sonuçları önceden gösteren simülasyonlar yapıyoruz. Ve sonucunda hastamız grçekten ihtiyaç hissetmediğini anlıyor ve doktoruna daha faza güveniyor. Çünkü bu şekilde etik çalışmak, temel prensiplerimizden biridir.

 

Estetik yaptırmayı düşünen bir kişi nasıl yönlendirilmelidir?

Önerim mutlaka hastane ortamında bu işlerin yapılmasıdır. Uzman bir kadro, profesyonel bir ekip ve teknolojik yatırımlara önem veren bir kurum tercih edilmeli. Kurum güvencesi altında ameliyat olmak, hastanın her koşulda yanında ve takibinde olmak önemlidir.

 

Röportaj: Dilay Argün

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön