Karlı ve soğuk havalarda bunlara dikkat!

Kar yağışı sonrası buzlu ve kaygan olan zemin, yürümeyi zorlaştırıyor ve çeşitli sakatlıklara neden olabiliyor. Bu kazaları yaşamamak için almanız gereken önlemler...

Karlı ve soğuk havalarda bunlara dikkat!

Kar yağışı sonrası meydana gelen buzlanma; yollar, kaldırım, merdivenler ve de üst geçitlerde büyük tehlike oluşturur. Karlı dönemlerde buzlanmaya bağlı olarak yaşanan düşmelerde en fazla el bileği, kalça, omuz çevresi ve ayak bileği kırıklarının görüldüğünü belirten Dr. Barış Mutluer: ‘‘Karlı havalarda sokakta yürürken herkes çok dikkatli olmalıdır. Ayağı kayan kişilerin düşmemek için ilk gösterdikleri refleks kollarını açmaktır. Bu düşme pozisyonu sonrasında omuzlarda ve el bileğinde zedelenmeler, kırılmalar ve incinmeler yaşanır. Kişi böyle bir durumda en kısa zamanda en yakın bir sağlık kurumuna ulaştırılmalıdır’’ dedi.

 

Buzlu zeminde yürürken telefonla konuşmayın…

Buzlu ve kaygan zeminde yürürken ellerin dengeli bir şekilde iki yanda olması, düşme esnasında başın korunmasını kolaylaştırır. Ellerin cepte olması, telefonla konuşmak gibi eylemler de düşme riskini arttırmakla beraber ciddi sakatlıkları da beraberinde getirir. Cep telefonu ile konuşmanın karda yürürken tehlike yarattığını belirten Dr. Barış Mutluer: ‘‘Kişinin tehlikeli zeminde yürümeye çalışırken cep telefonuyla konuşması dikkatini dağıtır. Bu nedenle buzlu zeminde yürürken telefonla ilgilenmemek gerekir. Böyle havalarda tabanı kaymayan ayakkabılar tercih edilmeli, yürürken küçük, dengeli ve yavaş adımlar atılmalı, kol kola yürünmemelidir. Merdiven inip çıkarken tırabzanlar tutunulmalı, ağır eşyalar kucakta taşınmamalıdır. Düşerken yapacağımız ilk refleks tutunmaya çalışmak olacaktır, bu yüzden olası düşme halinde ilk tedbir avuç içlerimizin zemine bakacak şekilde düşme pozisyonu almamızdır’’ dedi.

 

Kırık ve çıkık vakaları kışın artıyor…

Düşme veya çarpma sonrasında hareket ettikçe artan ağrı, çarpan organda şekil bozukluğu, ödem ve/veya kanama nedeniyle şişlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmesi gerekir. Eğer kırıktan şüpheleniliyorsa kırık olan bölge mümkün olduğunca hareketsiz tutularak en yakın sağlık kurumuna gidilmelidir.

 

Çıkıklarda bilinçsiz bir şekilde müdahale etmeye çalışmayın….

Sakatlanan kişiyi kıpırdatmak kırığın durumu ve yeri tam bilinemeyeceği için risk taşır. Bilmeden hareket ettirmek, iç kanamayı artırabileceği gibi hastanın acı çekmesine de sebep olur. Konusunda uzman bir doktor gelene kadar çıkık yerine oturtulmaya çalışılmamalıdır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön