Sigara bırakmayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış!

“Sigara içiyorum ama içime çekmiyorum. Zaten kanser oldum. Sigarayı bıraksam ne olur?” gibi yanlış inanışlar, tiryakilikten kurtulmayı zorlaştırıyor ve yaşam süresinin kısalmasına neden oluyor.

Sigara bırakmayla ilgili doğru bilinen 6 yanlış!

Sağlık Bakanlığı, sigarayı bırakma konusunda yanlış bilinen uygulamaları ortaya çıkardı. Bakanlık, “Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’na” gelen şikâyetler üzerine hazırladığı raporda, pek çok yanlış bilinen uygulamanın doğru bilgilerini telefon ve mail yoluyla başvuran vatandaşlara ulaştırma kararı aldı. Hazırlanan raporda en dikkat çekici kısım ise “Sigara kullanıyorum ama dumanını içime çekmiyorum” algısı oldu. Raporda, “Dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş eti hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi hastalıklar ile katarakt gibi hastalıkların gelişmesi için dumanın akciğere çekilmesi gerekmez” denildi. Bakanlığın yaptığı araştırmalarda tiryakilerin yüzde 70’inin sigarayı bırakmak istediği belirtilirken, sigarayı bırakma hakkında yanlış bilinenlerin, durumu daha da zorlaştıracağı vurgulandı. Bakanlığa gelen başvurularda yanlış bilinenler ve gerçekleri şöyle saptandı:

 

Doktorlar iki kat daha etkili

Mit

Tiryakiler doktor tavsiyesi gerekmek sizin sigarayı bırakabileceklerine inanır.

 

Gerçek

Doktorlar sigarayı bırakmak için insanları motive edecek bilgi ve desteği sağlar. Gerçekte doktor kılavuzluğunda sigarayı bırakmak diğer tüm yöntemlerle kıyaslandığında iki kez daha başarılı olmaktadır.

 

Mit

Sigarayı bırakma oranı pek çok tedavide çok düşüktür.

 

Gerçek

Sigarayı 5 aydan uzun süreyle bırakma oranı ilaç ve davranışsal terapi ile yüzde 30’a yaklaşır. Etkili tıbbi tedavi ile bırakma oranı iki ya da üç kata çıkar. Kanser hastaları arasında sigarayı bırakma oranı ise yüzde 50’nin üzerindedir.

 

İçiyorum ama içime çekmiyorum

Mit

Sigara kullanıyorum ama dumanını içime çekmiyorum.

 

Gerçek

Sigaranın zararları dudaktan itibaren başlar ve dudak tiryakilerinde kalp krizi riski içmeyenlere oranla bir kat daha fazladır. Dudak, dil, yanak, yutak, gırtlak kanserleri, diş eti hastalıkları, farenjit, sinüzit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi hastalıklar ile katarakt gibi hastalıkların gelişmesi için dumanın akciğere çekilmesi gerekmez. Hatta sigarasını yakmadan dudakları arasında tutan veya tütün çiğneyenlerde bile dudak ve ağız içi kanserleri görülmektedir.

 

Yaşam süresini iyileştirir

Mit

Sigarayı bırakma kanser tanısı almış bir hasta için faydalı değildir.

 

Gerçek

Sigarayı bırakma tedavi sonuçlarını ve kişinin sağlık durumunu, yaşam süresini ve hayat kalitesini iyileştirmektedir.

 

Mit

Sigarayı bırakma kanser tedavisi sürecine giren kişide çok stres yaratır.

 

Gerçek

Nikotin bağımlılığının bırakılmasının zor olması ve geri çekme sürecinin konforsuzluğuna rağmen, sigarayı bırakmanın yararları çok daha fazladır.

 

Mit

Sigara içmek kişisel bir seçimdir.

 

Gerçek

Sigaranın içinde bulunan nikotin bağımlılık yaratır ve bu bağımlılık yıllarca sürebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön