Yaşı ilerleyen kadınların ihtiyacı olan 5 anahtar besin

Kadınlar yaşlandıkça, özellikle menopozdan sonra bazı hastalıklara yakalnma riskleri de artar.

Yaşı ilerleyen kadınların ihtiyacı olan 5 anahtar besin

Kadınlar yaşlandıkça, özellikle menopozdan sonra kalp hastalığı ve felç gibi sağlık problemleri riski de artar. Vücutta azalan östrojen oranı, kalp hastalığı için risk teşkil eder. Yaşı ilerleyen kadınları, kalp hastalığı ya da osteoporoz, diyabet, göğüs kanseri ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklardan korumaya faydalı besinleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

D vitamini

Yeterli D vitamini almayan kadınlarda kemik erimesi görülebilir. D vitamini, cilt yoluyla, yediklerinizden ve vitamin takviyelerinden alınabilir. Yaş ilerledikçe, cildin D vitamini üretme kapasitesi azalır. D vitamini almak için ilaç takviyesi yapabilir, az yağlı yoğurt, peynir, portakal suyu gibi besinler tüketebilirsiniz.

 

Kalsiyum

Kalsiyum, vücudun yeni kemik hücresi üretmesine yardım eder. Kadınlar, menapoz yaşına yaklaştıkça, yeni kemik hücresi üretimi de azalır. Sadece süt içmek başlı başına yeterli değildir. Kalsiyum açısından zengin gıdaların yanı sıra ilaç takviyesi de yapılmalıdır.

 

Omega 3 yağ asidi

Bol bol balık tüketmek ve omega 3 almak, kadınlarda kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Omega 3 yağ asidi, çoklu doymamış yağ formudur ve damar sertliğine karşı çok etkilidir. Aynı zamanda tansiyonu da düzenler. Tekli doymamış yağ asidi içeren zeytinyağı tüketimi de yaşı ilerleyen kadınlar için oldukça faydalıdır.

 

B12 vitamini

Menapoz sonrası, kadınlarda B12 vitamini dâhil pek çok vitamin eksikliği görülür. B12 vitamini eksikliği de anemiye neden olur. Kadınlarda aneminin nedeni, a protein, folat, demir, C vitamini ve B12 eksikliğidir. B12 eksikliği yaşayan kadınlarda yorgunluk, kilo kaybı, hafıza kaybı ve depresyon görülür. Vejetaryen ya da vegan kadınlarda B12 enjeksiyon tedavisi önerilmektedir çünkü vitamin en iyi bu şekilde vücut tarafından emilir.

 

Folik Asit (B9 vitamini)

Hamilelikte en önemli vitamin olarak gösterilen folik asit, yaşlı kadınlar için de çok önemlidir. Folik asit, ya da folat, vücudun kırmızı kan hücresi üretmek için ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Düşük folik asit seviyesinin belirtileri arasında, anemi, kilo kaybı, halsizlik ve baş ağrısı görülür. Folik asit, yapraklı yeşil sebzelerde, limonda, kabakta, kuruyemişte ve zeytinyağında bulunur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön