Dövme Hepatit C riskini arttırıyor!

Bir insanın ne kadar çok dövmesi var ise Hepatit C ve diğer kanla bulaşan hastalıkları taşıma riski o kadar yüksek diyor yapılan bir araştırmalar.

 Dövme Hepatit C riskini arttırıyor!

Amerika da dahil 30 farklı ülkedeki durumları inceleyen araştırma, gençler, mahkumlar ve vücudunun büyük kısmı dövmeler ile kaplı olan bireylerin hastalıklara yakalanma risklerinin çok daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

 

“Dövme aletleri kan ve vücut sıvıları ile temas ettiği sürece, enfeksiyonlar bulaşabilir. Bu yüzden dövmecinizin kullandığı aletleri sterilize ettiğine ve hijyen kurallarına uyduğuna emin olmalısınız” diyor araştırmacılardan birisi olan Dr. Siavash Jafari. Aynı zamanda çoğu dövme boyasının da steril kaplarda muhafaza edilmediği hakkında uyarıyor.

 

Hepatit C’nin insidansı, bir insanın vücudundaki dövme sayısı ile doğru orantılı. Hepatit C’ye sebep olan virüs, karaciğere saldırıyor ve onun ısınmasına sebep oluyor ki bu da Mayo Kliniği’ne göre siroz veya sikatris, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği ile sonuçlanabilir.

 

Araştırmacılara göre, Amerikalıların yaklaşık yüzde 36’sının dövmesi var. Yapılma aşamasında, renk pigmentleri derini altına saniyede 80 ila 150 delik açarak enjekte ediliyor. Dövmeler, defalarca kez alerjik reaksiyonlar, Hepatit B, HIV ile ilişkilendirilmiştir.

 

Araştırmacılar dövme sektöründe çalışan kişileri enfeksiyon kontrol kurallarını öğrenmek için teşvik ederken, gençler için de önleme ve eğitim programları düzenliyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön