Hastalıklar ve erken teşhis! (2. Bölüm)

Kalp ve damar sağlığına ilişkin her şey bu dosyada...

Hastalıklar ve erken teşhis! (2. Bölüm)

Mide ağrısı ve gaz çıkarma kalp krizi işareti olabiliyor. Gözlerinizin kararması halinde şahdamarınızı kontrol ettirmeniz öneriliyor. Mini bir check-up, felçten de kalp krizinden de koruyor. Gelecekte kalp hastası olup olmayacağınız tespit edilebiliyor. İşte Medical Park Hastaneleri uzmanlarından kalp ve damar sağlığına ilişkin bilgiler...

 

Mini bir check-up felçten de korur kalp krizinden de!

Damar sertliği, hastaların yaşam kalitesini neredeyse sıfırlıyor. Damar Cerrahı Doç. Dr. Yusuf Kalko, “Tıkalı damarlar kangrene, felce ve kalp krizine neden olabilir” diyor. Oysa 50 yaşından sonra yılda bir kez yapılacak basit bir check-up ya da muayeneyle bu risklerin önlenmesi ve iş işten geçmeden müdahale edilmesi mümkün hale geliyor. Damarlardaki tıkanıklığın toplumda sıkça görülen felce neden olabileceğini belirten Doç. Dr. Kalko; belirtilere karşı uyanık olunması ve erken önlem alınması gerektiğini söylüyor. Özellikle sigara kullanımı, kolesterolden zengin beslenme (Türk mutfağı ne yazık ki damarların en büyük düşmanı), şeker hastalığı ve hipertansiyon gibi risk faktörleri damarların esnekliğini kaybetmesine, tıkanmasına ya da darlık oluşumuna yol açtığı için ortaya damar sertliği çıkıyor.

 

İş işten geçmeden...

Kalp-damar cerrahlarının en büyük belasının damar sertliği olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kalko, “Çünkü kalp, şah ve bacak damarlarının tıkanmasının temel nedeni damar sertliğidir” diyor. Kalp damarlarının tıkanması kalp kriziyle, ayak damarlarının tıkanması kangren ve ayakların kesilmesiyle, şahdamarlarının tıkanıklığıysa felçle sonuçlanabiliyor. Eğer kişinin şahdamarı tıkalıysa ve zamanında önlem almadıysa bunun sonucu felç oluyor. “Tanı koymak hiç zor olmasa da bu hastalar atlanabiliyor” diyen ve 50 yaşından sonra yapılacak çok basit bir muayene ve yılda bir yapılacak checkup’la tüm bu riskleri ve kötü sonuçları önlemenin mümkün olduğunu dile getiren Doç. Dr. Kalko, vahim sonuçlardan uzak kalmak için özellikle 50 yaşından sonra her hastanın damar sertliği konusunda (kalp damarı, şah damarı ve bacak damarı anlamında) rutin aralıklarla kontrolden geçmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Boyun dinlemeyle bile anlaşılır

Çok basit bir boyun dinlemeyle bile sorunu anlayabildiklerini söyleyen Doç. Dr. Kalko, “Stetoskopla darlıktan geçen kanın titreşmesiyle ‘üfürüm’ denen bir ses duyarız ve buna bağlı olarak hastada darlık olup olmadığını anlayabiliriz” diyor. Çok basit bir muayene ve çok basit bir check-up ile riskleri ve bu hastaların felç olmasını önleyebildiklerini söyleyen Kalko, “Bu hastalar zamanında gelip, sorunun önlemini önceden alsalar felç geçirmeyecekler ve hayat kaliteleri düşmeyecek” diye konuşuyor. Yatalak durumdaki felç geçirmiş çok sayıdaki hastanın önceden kurtulma şansları olması ise konunun üzücü yönü olarak dikkat çekiyor.

 

Ayak damarlarınızda sorun var mı?

 • Bacak damarlarındaki tıkanmanın ilk belirtisi topallamadır. (Uyluk kaslarında, baldırlarda ya da diz bölgesindeki damarda bir tıkanıklık varsa bunların yaratacağı ağrı topallamaya neden olur.)
 • Hastalar topalladığı için yürüme mesafeleri giderek kısalır. (Bir süre sonra hiç yürüyemez hale gelirler)
 • Akşamları ayakları soğuk olur. (Bu durum kangrene işaret edebilir)
 • Hastaların ayaklarında uyurken bile şiddetli ağrılar oluşması ve morfinin bile ağrılarını kesmemesi.
 • Ayakta renk değişimi. (Morarma ve siyahlaşma)
 • Tırnaklarda beslenme bozukluğu.
 • Kıllarda dökülme.
 • Diyabetli hastalarda iyileşmeyen yaralar.

 

Adım adım kalp check-up’ı

 • 40 yaşından sonra herkesin yılda bir kez kalp check-up’ı yaptırması gerekir.
 • Check-up sırasında kan yağları ve kan şekeri mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Check-up sırasında efor testi yapılmalıdır.
 • EKG ve bir akciğer filmi çekilmelidir.
 • En az bir kez ECHO yaptırılmalıdır.
 • Kapak problemi varsa her yıl, yoksa 3-4 yılda bir tekrarlanmalıdır.

 

Şeker hastalarına rutin damar kontrolü şart

“Bizim en önemli hasta grubumuz diyabetlilerdir” diyen Doç. Dr. Yusuf Kalko, bu hastaların genellikle ayaklarında ağrı duymadıklarını ve ‘nöropati’ adı verilen sinir tutulumları olduğunu belirtiyor. Ayakkabısı ayağını vurduğunda, ayağında yara çıktığında, ayağı kötüye gidince durumdan habersiz olarak doktora başvuranların ayaklarında oluşan kapanmayan yaralar ve dayanılmaz ağrılar kangrene dönüşebiliyor. Oysa bu hastaların çok basit damar muayenesi ve damar tahliliyle değerlendirilmeleri halinde ayaklarının kurtarılması mümkün hale geliyor. Bu nedenle, şeker hastalığında damar kontrolü ya da rutin kontrollerin yapılması hayati önem taşıyor.

 

Mide ağrısı kalp krizi habercisi olabilir

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Dağdeviren, eldeki imkânlarla kişinin gelecekteki kalp krizi riskini belirlemenin mümkün; ancak bunun ne şekilde ve nasıl olacağını söylemenin mümkün olmadığını söylüyor. Bu nedenle tıpkı depremdeki gibi hastalığa önceden hazırlıklı olmak gerekiyor. Yapılacak bir kalp check-up’ı bu konuda kişiye kılavuzluk yapıyor.

 

Önceden tedbir alınabilir

Kardiyolojik check-up; kalp hastalıklarının risk faktörleri yönünden incelenmesi olarak tanımlanıyor. Bu işlem, koruyucu hekimlik uygulamaları çerçevesinde olabilecek felaketleri önceden tespit edip tedbir alınmasını sağlıyor. Bu işlemler sırasında hastalar ve ileride kalp hastası olma olasılığı bulunan kişiler de tespit ediliyor. “Böylelikle önleyici tedbirlerle olası hastalığın önüne geçmek mümkündür” diyen Prof. Dr. Dağdeviren, kalple ilgili sorunların ve kalp krizinin başlıca belirtilerini şöyle sıralıyor:

 

Kalbinizin sesini dinleyin!

 • Kalp sorununda, ilk belirti göğsün ortasında hissedilen ağrıdır. (Göğsü ağrıyan herkesin doktora gitmesi gerekir.)

 

 • Her göğüs ağrısı sadece kalp hastalıkları belirtisi değildir. Bazı mide ve yemek borusu rahatsızlıkları ile boyun omur hastalıkları da göğüs ağrısına neden olabilir. Ancak göğüs ağrısının kalple ilişkisi olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. (Özellikle yürümeyle, merdiven çıkmayla beliren göğüs ağrısının nedeni tespit edilmelidir.)

 

 • Tok karnına ve soğuk havalarda hissedilen göğsün ortasındaki ağrı ciddiye alınıp sorgulanmalıdır.

 

 • Kalp krizi geçiren birçok hastanın daha önceden mide ağrısı ve gaz çıkarma şikâyeti olduğu gözlenir. Bu nedenle mide ağrısı ve gaz çıkarmanın kalp krizi habercisi olabileceği göz ardı edilmemeli ve nedenleri araştırılmalıdır.

 

 • Kalp sorununda göğüs ağrısının daha sonra sırta, omuzlara ve kollara da vurduğu bilinmelidir.

 

 • Hastalarda ağrı dışında nefes darlığı şikâyeti de bulunur.

 

 • Nabızda düzensizlik, bacaklarda ödem oluşumu ve aşırı halsizlik de kalp hastalıklarının önemli bulguları arasında yer alır.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön