10 yeni meme kanseri bulgusu!

Meme kanserine dair 10 bulgu...

10 yeni meme kanseri bulgusu!

Meme kanserinin 4 esas sınıfı vardır

 Son kapsamlı gen analizleri meme kanserinin 4 ana grupta toplandığını gösterdi. Bilim adamları, bu çalışmayla bu kanser tipinin genetik kaynağını bulma yolunda büyük bir adım attıklarını ifade ediyorlar. Böylelikle hangi kanser tipinde gen haritası özelliklerine göre hangi ilacın daha iyi sonuç verebileceğini daha doğru tespit edebilmeyi umuyorlar.

 

Meme kanseri erkekler için daha korkutucu

Erkeklerde daha nadiren görülmesine karşın, daha ölümcül bir hastalık olduğu yeni araştırmalarda ortaya konmuştur. Ayrıca erkeklerde meme kanserinin kadınlara göre ortalama iki yıl daha geç teşhis edildiği, ve dolayısıyla teşhis edildiğinde daha büyük bir tümör haline geldiği ve daha geniş bir alana yayıldığı belirlenmiştir.

 

Kadmiyum meme kanseri riskini yükseltiyor

Yumuşakçalar sınıfından deniz canlılarında, kök sebzelerde, sakatat ve tahıllarda bulunan ve toksik bir metal olan kadmiyum meme kanserine yakalanma riskini yükseltebilir. 56.000 kadın üzerinde yapılan araştırmada katılımcıların diyetleri incelenip kadmiyum alma miktarları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmaya göre daha yüksek oranda kadmiyum tüketen kadınlarda meme kanseri olma ihtimali %21 oranında daha yüksektir.

 

Uykusuzluk meme kanseri riskini artırabilir

Daha az uyku, özellikle menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini artırabilir. Yeterince uyumayan hastalarda tümörün daha agresif bir yapı sergilediği görülmüş fakat aradaki ilişki henüz kesinlik kazanmamıştır.

 

Çiçek hastalığı Virüsü Çare Olabilir

Üçlü negatif meme kanseri türünde çiçek hastalığı virüsü bir tedavi olasılığı vaadediyor. Bu yöntemin uygulandığı hastaların %60’ında tümörün tamamen gerilediği diğer %40’ında ise çok küçük bir alanda kaldığı gözlenmiştir. Bu tür meme kanserinin tedavisi, hormonal ve bağışıklık sistemi tedavilerine cevap vermediği için diğerlerine nazaran daha zordur.

 

Vardiyalı çalışma riski artırabilir

Bu yıl içerisinde yapılan iki ayrı çalışma gece vardiyasında çalışmanın meme kanseri riski artışıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Çalışmalardan biri haftanın en az iki günü gece vardiyasında çalışan kadınların yüksek risk grubunda olduğunu göstermiştir. Bir diğer çalışma ise gece vardiyasında 4 yıl boyunca veya haftada üç güne kadar gece çalışan kadınlarda meme kanseri riskinin %30 oranında daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Meme boyutu kanser riskiyle ilişkili olabilir

Bu senenin başlarında yayınlanan bir araştırmaya göre meme kanseri riski genlerinizle ilişkili olabilir. 16.000 kadının genetik haritaları üzerinde yapılan araştırmada 7 DNA türünde rastlanan SNPs(single nucleotide polymorphisms) moleküllerinin üçünde meme kanseri riskinin yüksek olduğu görüldü.

 

Egzersiz meme kanseri riskini azaltabilir

Yine çalışmalar gösteriyorki birazcık spor yapmak bile kanser riskini azaltıyor. Özellikle menapoz sonrası yaşlarda haftada 10-19 saat arası spor yapan kadınların memekanserine yakalanma riskinin %30 düşük olduğu tespit edilmiştir.

 

Tip2 diyabet kanser riskini yükseltebilir

Yine menapoz sonrası yaşlarda şeker hastalığı da (tip2) meme kanseri riskini yükseltiyor. Bir yandan bunun yine tip2 diyabetle ilgili aşırı kilo almaktan kaynaklandığı düşünülmüştü,fakat diyabetin hormonal aktiviteyi etkileyerek kanser riskini yükselttiği sonucuna varılmıştır.

 

Aşırı kilolularda en kötü kanser vakaları oluşuyor

Aşırı kilolu olmak en kötü meme kanseri türlerinin oluşmasına zemin hazırlıyor. Aynı zamanda yüksek kanser riski grubuna girmiş olunuyor. Meme kanseri bu tip hastalarda mümkün olan en iyi kemoterapi kürlerine rağmen geri döndürülemez ve ölümcül sonuçlar doğuruyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön