Çocuk sahibi olmak için 5 beslenme önerisi!

Bebek sahibi olmak için hem erkek hem kadının beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekebilir.

Çocuk sahibi olmak için 5 beslenme önerisi!

Düzenli ve sağlıklı beslenme tabiî ki hayatın her evresinde önemli, ancak hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde hem erkeğin ham kadının beslenmelerine daha dikkat etmeleri uzmanlar tarafından öneriliyor. Yanlış beslenme düzeni ve alışkanlıklar bebek sahibi olmayı güçleştirebiliyor.

 

Beslenme düzeni

Doğru beslenme hayatın her evresinde olduğu gibi hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde de çok önemli. Yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlığı bebeğin gelişmesini olumsuz etkileyebiliyor. Bu şekilde beslenen kişilerde doğru beslenme alışkanlığının kazanılması biraz zaman alabiliyor. Bu sebeple hamilelikten önce düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi gerekiyor.

 

Sigara / Alkol

Sigara içen kadınların yumurtalık fonksiyonlarında olumsuzluklar görülüyor. Buna bağlı olarak erken doğum ve düşük riski artıyor. Hatta yapılan çalışmalarda sigaranın az sayıda yumurta ve embriyo oluşmasına neden olduğu, buna bağlı olarak ta gebelik şansının azaldığı saptanmış. Ayrıca yapılan araştırmalarda günde bir paket sigara içenlerin menopozu üç yıl, iki paket içenlerin ise beş yıl öne çekiliyor.

 

Aşırı alkol ise kadınlarda hamile kalma şansını azaltıyor. Erkeklerde ise aşırı alkol tüketiminin yapılan araştırmalarda sperm sayısı ve kalitesini azalttığı ortaya çıkmış.

 

Zayıflık / Şişmanlık

Yapılan araştırmalar aşırı kilo ya da aşırı zayıflığın kadında yumurta fonksiyonlarını erkekte ise sperm sayısını olumsuz etkilediği saptanmış.

 

Özellikle kadınlarda şişmanlık vücuttaki insülin miktarını arttırarak yumurtlamaya engel olan erkeklik hormonunun daha fazla salgılanmasına neden oluyor.

 

Hamilelik sırasında alınan kilo da çok önemli. Doktorlar tüm hamilelik boyunca anne adayının ideal kilosundan en fazla 10-12 kilo daha fazla almasını öneriyor.

 

Protein ve yağlar

Hem hayvansal hem bitkisel proteinleri dengeli olarak kullanmak gerekiyor. Bunun için doktorunuzun yemek konusundaki önerilerine kulak verin. Kadınlarda yağ oranını normalde %20-%25 aralığında olmalıdır. Beslenme dengesizliği buna bağlı aşırı yağlanma yada zayıflık yumurtlama bozukluklarına sebep olabiliyor.

 

Vitamin ve diğer ilaçlar

Gerek hamilelik öncesi yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar gerekse hamilelik döneminde alınması gereken vitaminler var. Ama bunların mutlaka doktor tavsiyesi ile alınması gerekiyor. Aman doktorunuza danışmadan hamile kalmayı kolaylaştırıcı diye satılan ilaçları almamaya özen gösterin.

 

Hazırlayan: Cesur Doruk

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön