İlaç kullanımında çok dikkatli olmalısınız!

"Birden fazla ilaç kullananların süre ve doz açısından bilinçli olması gerekiyor"

Ramazan'da ilaç kullanımına dikkat edin!

Sahurda, iftarda nasıl beslenilmesi gerektiği kadar çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle ilaç kullananların da rehbere ihtiyacı var Ramazan ayının yazın en sıcak günlerinde başlaması çeşitli sağlık uyarılarının yapılmasını zorunlu kılarken, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Zülfikar Danaoğlu, "oruçta ilaç kullanımı"na dikkat İzmir Kent Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Zülfikar Danaoğlu, oruç süresinin 16 saati bulmasının, zaman zaman yaşanan 8-10 derecelik ısı değişimlerinin insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini söyledi. İftarda, sahurda ağır yiyecekler yenmemesi, hızlı yenmemesi, sıvı ihtiyacının birden bire iftarda değil sahura kadar olan süreçte yavaş yavaş karşılanması gerektiğini, aşırı terlemeye bağlı su kaybını önlemek için güneşten kaçınılması gibi uyarıları sıralayan Danaoğlu, "Çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle günde bir ya da birden fazla ilaç kullanan hasta sayısı azımsanmayacak düzeyde. İlaç kullanıp oruç tutanlar ilaçlarını iftar veya sahurda içebilirler. Ancak birden fazla ilaç kullananların süre ve doz açısından bilinçli olması gerekiyor" diyerek şunları söyledi:

Günde tekse sorun yok!
"Günde bir kez ilaç almak zorunda kalan hasta ilacını sahur ya da iftarda içebilir. Ancak Ramazan süresince bu her gün aynı saatte olmalı. Hastalar kendilerini iyi hissettikleri kiloyu bilmeli ve bunu korumalı. Kullandıkları tansiyon ilaçları idrar söktürücü özelliği olan hastalar bu ilaçlarını iftarda kullanmalı.” Kardiyolog Danaoğlu, zaman zaman migren ağrıları çeken pek çok hastanın "Başım ağrırsa..." düşüncesi ile önlem için sahurda ağrı kesici ilaç aldıklarını söyledi. "Dereyi görmeden paçayı sıvamak, gibi bir düşünceyle ağrı kesici alınmaz. Bu yanlış" diyen Danaoğlu, son bir yıl içinde balon, stent yapılan, kalp ameliyatı, felç geçiren ya da beyin damarlarıyla ilgili sorun yaşamış hastalara oruç tutmamayı önerdiklerini kaydetti. Tansiyon, şeker, kalp yetmezliği, bronşit gibi hastalıkları kontrol altına alınamayan ya da çok zor kontrol altına alınan, günde 6'dan fazla ilaç kullananlara da orucu önermediklerini kaydeden Dr. Danaoğlu, "Bir diğer uyarı ve önerimiz ise günde 2'den fazla tansiyon ve kalp ilacı kullanan, 60 yaş üzeri hastalara. Başta teravih olmak üzere namazlarını mümkünse yavaş ya da oturarak kılmalarını istiyoruz. Çünkü aniden ayağa kalkmaya bağlı olarak bu kişilerde tansiyon düşmesi, bayılma olabilir. Bayılma kırık, çıkığa yol açabilir" dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön