Unlu ve şekerliler arttı hipoglisemi yaygınlaştı!

Uzmanlar, günümüz toplumlarında diyabet kadar sık görülen bir hastalık olan “hipoglisemi”nin özellikle şekerli ve unlu yiyecek içecek tüketiminin artmasıyla hızla Yaygınlaştığı uyarısında bulundu.

Unlu ve şekerliler arttı hipoglisemi yaygınlaştı!

Medline Antalya Hastanesi uzmanlarından Dr. Halil Duran, günümüz toplumlarındaki “hipoglisemi ” tehlikesine dikkat çekti. Dr. Duran, dengeli beslenmenin hipoglisemiyi önlediğini belirterek şunları söyledi:

 “Çok sık acıkıyor ve tatlı yemek istiyorsanız, açken sinirli oluyorsanız ve gece yemelerinizi kontrol altına alamıyorsanız kan şekeriniz normalin altına düşüyor olabilir. Hipoglisemi olarak bilinen kan şekerinin normal seviyenin altında olması durumu, diyabet kadar yaygın bir hastalıktır. Özellikle şekerli yiyecek ve içecekleri fazla miktarda tükettikten 2-3 saat sonra ortaya çıkan hipoglisemi, aşırı terleme, çarpıntı, halsizlik, bulantı, dikkat kaybı, hatta el titremeleri ve sonra da uyuklama gibi belirtilerle kendini gösterir.”

Bozuk yaşam kalitesi
Şekerli ve unlu yiyecek içecek tüketmenin artmasıyla da hipoglisemi probleminin yaygınlaştığını söyleyen Dr. Halil Duran, bitkinlik, yorgunluk, halsizlik gibi sorunlara yol açan hipogliseminin yaşam kalitesini bozduğunu anlattı. Dr. Duran, “Baş ağrıları, el titremeleri, açlığa dayanamama hissi, iş veriminizi azaltır. Aynı zamanda uykuya daldıktan kısa bir süre sonra uyanmalar, gece yarıları buzdolabını karıştırmalar, kontrolsüz atıştırmalar da can sıkıcıdır” diye konuştu.

Dengeli beslenme önler
Dengeli beslenmenin hipoglisemiyi önlediğini kaydeden Dr. Duran, şunları söyledi: “Hipoglisemi hastalığının en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlığı geliyor. Kısa aralıklarla az yemek yemeye çalışın; ana ve ara öğünlerin hepsinde mutlaka karbonhidrat ve proteini birlikte tüketin; basit şeker, reçel, pekmez, bal gibi şekerli tüm yiyeceklerden uzak durun; haftada 1-2 kez sütlü tatlı yenilebilir, ancak şeker yerine tatlandırıcı tercih edin; egzersiz yapmayı ihmal etmeyin; beyaz un içeren besinlerden kaçının, bunun yerine rafine edilmemiş tahılları tercih edin; meyvelerin suyunu içmek yerine kendisini tüketin; kahve, çay, kolalı içecekler gibi yoğun kafein ihtiva eden içecekleri azaltın; sigara gibi zehir içeren alışkanlıklarınızı kontrol edin.”

Belirtilere dikkat edin

 •   Çok sık acıkıyor ve tatlı yemek istiyorsanız
 •   Açken sinirli oluyorsanız
 •   Gece yemelerinizi kontrol altına alamıyorsanız
 •   Aşırı terleme ve çarpıntınız varsa
 •   Dikkat kaybı, halsizlik, bulantı, uyuklama, el titremeleri yaşıyorsanız
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön