Dikkat! Trafikte sakin olun 'şeker'iniz çıkabilir...

Uzmanlar, yoğun ensülin tedavisi gören kişilerin belediye veya servis otobüsü gibi toplu taşıma araçları ile ağır iş makinelerini kullanmalarının çok sakıncalı olduğunu bildirdi.

Dikkat! Trafikte sakin olun 'şeker'iniz çıkabilir...

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Önder Ersöz, Dünya Sağlık Örgütü’nce (WHO) yapılan araştırmaların, 2030 yılında Türkiye’de yüzde 13.7 oranında diyabet görülebileceğini öngördüğünü belirtti. Türkiye’de 40 yaş üzerinde 10 kişiden birinde, 50 yaş üzerinde 6 kişiden birinde ve 60 yaş üzerinde 3 kişiden birinde diyabet sorunu olduğunu ifade eden Prof. Ersöz, ‘’Türkiye’de her iki diyabetliden birisi hasta olduğunu bilmiyor. Ülkemizde 6.5 milyon diyabet hastası olduğunu tahmin ediyoruz, ancak bunların 3 milyonuna henüz diyabet tanısı konmamış’’ dedi.

İş kazası yapabilir
Ersöz, diyabetik hastalıklarda iş kazaları riskinin artabileceğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle ağır iş makineleri kullanan kişilerde, ensülin tedavisi ve yine kan şekerini düşüren ilaçları alan kişilerde eğer araç kullanımı sırasında hipoglisemi gelişirse iş kazaları yaşanabilir. Dünyada yapılan büyük kapsamlı çalışmalarda takip altındaki hastalarda çok iyi kan şekeri kontrolü sağlandığı, özellikle ensülin kullanan hastalarda şeker düşmesine bağlı olarak kişilerin yol açtığı trafik kazaları, ölümlü trafik kazaları olduğu rapor edilmiş.’’

 

Uzun yola dikkat

Özellikle ensülin tedavisi alan kişilere araç kullanmamalarını önerdiklerini belirten Prof. Dr. Ersöz, “Yani servis otobüsü, belediye otobüsü veya ağır iş makineleri kullanmaları sakıncalı. Şahsi araçlarını kullanırken de özellikle yemek saatlerini geçirmemeleri uzun yolda çok önemli. Eğer uzun süreli araç kullanıldığında yemek saati gecikirse, farkında olmadan kan şekeri düşüklüğü yaşayabilir ve bir anda şuur kaybıyla beraber bir kazaya sebep olabilirler” dedi.

Kan şekerinizi mutlaka ölçtürün
Prof. Dr. Ersöz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önderliğinde, “Türkiye’de Diyabeti Durduralım’’ programı başlatıldığını anımsatarak şunları söyledi: “Bu programın ilk ve en önemli ayağı diyabetin tanısını erken koyabilmek. 40 yaş üstünde, daha evvel açlık kan şekeri ölçtürmemiş her vatandaşımızın mutlaka açlık kan şekerini ölçtürerek, diyabet olup olmadığı konusunda bir ön adım atması gerekiyor. Çünkü diyabet, özellikle de tip 2 diyabet çok sinsi bir hastalık, zaman içinde ilerleme gösteriyor. Bu yüzden erken tanı çok önemli ve bunun için tüm yetişkinleri kan şekerini ölçtürmeye davet ediyoruz.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön