Anneler Dikkat! A.D.D için kullanılan ilaçlar gerçekten işe yarıyor mu?

A.D.D (dikkat eksikliği sendromu) ile ilgili kullanılan ilaçların tüketimi 30 yıl içinde 20 katına çıkmış. Peki bu ilaçlar gerçekten çocuklara yardım ediyor mu? Bu konuda merak ettiğiniz tüm soruları Psikolojik Danışman Dilek Kırcaoğlu'nun hazırladığı özel haberimizde bulabilirsiniz.

Anneler Dikkat! A.D.D için kullanılan ilaçlar gerçekten işe yarıyor mu?

Toplumda bazı insanlar gündelik hayatlarını sürdürmekle ilgili çabalarını gösterirlerken, bazıları da perde arkasındakileri görmeye, bunlarla ilgili olaylardan da insanları haberdar etmeye odaklanırlar. Kendimi bu kategoride görürüm hep. Sayın Üstün Öngel de (Sosyal Psikolog) bu kişilerden biri. Çok önemli bir makaleden haberdar olmamı-olmamızı sağladı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

28 Ocak 2012’ de, The New York Times’ta, L. Alan Sroufe ( professor emeritus  of psychology at the University of Minnesota’s Institute of Child Development- Minnesota Üniversitesi –Çocuk Gelişimi Enstitüsü-Psikoloji Profesörü-) tarafından yayınlanan, bir makaleydi bu. Başlığı ise “Ritalin işe yaramadı” idi.

Cumhur Bursalı ve Umur Beliktay’ ın değerli katkıları ile makaleyi çevirdik. Aslında yıllardır üzerine basa basa söylediğimiz pek çok konunun bilimsel açıklamalarını okudukça, hem içim burkuldu, hem de bir nebze içime su serpildi. İçimi burkan şey, tam bilimselliği kanıtlanmamış yaklaşımlarla çocuklara ne kadar zarar verebileceğimiz olgusuydu.

Makalede, A.D.D (dikkat eksikliği sendromu) ile ilgili kullanılan ilaçların tüketiminin 30 yıl içinde 20 katına çıktığı göz önüne alınarak, bu ilaçların gerçekten çocuklara yardım edip etmediğinin, bilimsel olarak araştırılmasının neticeleri anlatılıyor.

Bu sonuçların özetleri kısaca şu şekilde:
1- Söz konusu ilaçlar, dikkat ve konsantrasyonu kısa süreli artırırlar.

2- Uzun süreli kullanımda, davranış problemlerini düzeltmede hiçbir yarar sağlamazlar.

3- Ciddi yan etkileri olabilir, gelişimin durması bunlardan biridir.

4- Yapılan bu çalışmalardan çok az kişi haberdar edilmektedir.

5- A.D.D doğuştan ya da genetik olarak gelen veya beynin kimyasındaki bir problem olarak yansıtılmaktadır. Ancak bu bakış yanlıştır ve bu teoriyi gerçekten destekleyecek kanıt yok denecek kadar azdır.

6- İlaçlar ilk başta işe yarar gibi görünmektedirler. Kısa süreli kullanımda bazı olumlu sonuçların alınması tedavinin başarılı olduğu sanrısını yaratmıştır ve pek çok insan bunu desteklemiştir.

7- Ancak uzun süreli tedaviler ile ilgili yapılan araştırmalarda, ilacın uzun süreli kullanımında etkisinin azaldığı sonra da tamamen yok olduğu gözlemlenmiştir.

8- İlaç bırakıldığında çocukların davranışlarının daha kötüleşmesi, onların vücutlarının ilaca karşı geliştirdikleri bağımlılık ile ilgilidir.

9- Dikkat eksikliği ilaçları üzerine yapılmış olan çalışmaların hiç birinde, çocukların akademik performansları, akran ilişkileri veya davranış sorunları üzerinde uzun süreli bir fayda sağlandığını göstermemiştir.

10- Çocukların ilaç kullanmalarını destekleyen yaklaşımların dayandırıldığı araştırmaların çoğunda metodolojik sorunlar mevcuttur.

11- Davranışsal problemler zaten beyinde birtakım değişimlere neden olurlar, bu nedenle, bu çocuklardaki davranış sorunlarının tanımlanmasında, bu beyin kaynaklıdır denemez. Çocukluk dönemindeki yaşantıların önemi büyüktür ve beyin deneyimler ile öğrenmektedir.

12- Yapılan araştırmalar çevresel faktörlerin çocuk için önemli olduğunu kanıtlamıştır.

13- Doğumdan gelen nörolojik aykırılıklar, IQ ve çocuğun huyları (çocuğun hareketlilik seviyesi dahil), A.D.D habercisi değildir.

14- A.D.D nin ilaçla tedavi edileceği zannı, bu konunun iyice araştırılmasını önlemekte, öğretmenlerin, ebeveynlerin, uzmanların konu dışında imişler gibi davranmalarına neden olmakta ve bu çocukların dışlanmasına ve yalnız kalmalarına sebep olmaktadır. “Sen hastasın ve bunun ilacını alarak iyileşeceksin. Benim yapabileceğim bir şey yok” anlayışı, çocukların daha kötüleşmesine sebep olmaktadır.

15- Biyokimyasal araştırmalara çok fazla yönelinmekte ve buna çok fazla fon ayrılmaktadır. Ancak bu konunun daha başka yönlerde araştırılması ve çocukların tam kapsamlı bir şekilde desteklenmeleri gerekmektedir.

20 senelik tecrübe, gözlem, bilgi birikimime dayalı olarak, yıllardır üzerinde durduğum, bu çocukların A.D.D davranışları göstermelerine büyük ölçüde bizlerin neden olduğudur. Gerek çocuk yetiştirme metodlarımız, gerek eğitim sistemlerimiz, gerek yaklaşımlarımızdaki yanlışların (çağdaş zannettiğimiz uygulamalar dahil) çocuklar üzerinde olumsuz etkiler meydana getirdiğini gözlemliyorum. Çoğunlukla pek çok itirazlara rağmen bunları paylaşmaya devam ediyorum.

Yorum size kalmış…

 

Hazırlayan: Psikolojik Danışman Dilek Kırcaoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
16
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Haziran 2017 Pazartesi 16:49

  BU YORUMLARI YAPANLAR TIP ADAMI DEĞİLDİR DEHB BİR TIBBİ BİR HASTALIKTIR DOKTOR OLMAYAN BİRİNE KENDİNİZİ TESLİM ETMEK İSTİYORSANIZ KENDİNİZ BİLİRSİNİZ.

  Cevapla
 •  
  26 Nisan 2017 Çarşamba 16:32

  ilaç kullanımına karşıyım ayrıca ilaç kullanıp tam manada düzelen var mı?

  Cevapla
 •  
  21 Ocak 2017 Cumartesi 17:14

  merhaba hocam 6.5 yasında oğlumda dikkat eksikliği çıktı ilaç verdiler ama ritalin pek bir işe yaramadı ve ilaç verme taraftarı değilim ilaçsız olarak dikkat eksiliği olan çocuklara okuma yazma nasıl öğretebilirim...

  Cevapla
 •  
  24 Ekim 2017 Salı 15:30

  ritalin çocukları adlı makaleyi okumanızı öneririm

 •  
  11 Ocak 2017 Çarşamba 00:07

  Hocam benim cocuğuma dikat dağiniklığı var dediler ilac başlıyacak doktoru ben çook kararsızım ilac hic isdemiyorum ben neyapayım ne olur bana yardım edin evlat olunca yanliş adım atmaktan korkuyorum lütven bana yardım edin

  Cevapla
 •  
  02 Ocak 2017 Pazartesi 00:27

  Merhaba hocam 2. sinifa giden oglum var evde cozdugu testlerde yanlis yapmiyor 1 veya 2 tane oluyor ama sinifta yapilan testlerde cok sayida yanlis yapiyor sessiz ortamda daha dikkatli sinifta dikkatini veremiyor ne yapmaliyim oneriniz nedir simdiden tesekkur ederim

  Cevapla
 •  
  14 Ağustos 2016 Pazar 23:25

  merhaba hocam 7 yasındaki oğlumu psikiyatriste götürdük sonuçta ilaç kullanımı dedi biz henüz tereddütteyiz kullanmaya başlamadık. dikkat eksikliği ile ilgili nasıl bir çözüm öneriniz mevcuttur?

  Cevapla
 •  
  08 Mart 2016 Salı 17:57

  Ben sunu anlamiyorum.her biraz hareketli cocugu öğretmen uğrasmak istemedigi icin problemi var deyip psikiyatriste gonderiyor.her cocuk ayni hareketlilikte olacak ayni seviyede sakin olacak diye bir kriter mi var.zamane cocuklarindan 80 li yillarin cocuklarini beklemek hata olur sanirim.

  Cevapla
 •  
  07 Mart 2016 Pazartesi 22:35

  Elinize sağlık sizin gibi insanların değerli düşüncelerini çok önemsiyorum biz büyükler hiç çocuğun yerine koymuyoruz kendimizi hep dışarıya iyi görünmek için çocuklarımızı kullanıyoruz onları yarıştırıp kendi yapamadıklarımızı onlara yaptırmaya çalışıyoruz eğitim sistemi zaten rezalet

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2016 Cumartesi 14:09

  Merhaba benim oğlunda beş yildir dikkat eksikliği ve hiperaktivite var ilaç kullanıyoruz kullandığımız ilaç koserta 27mlg oğlum sonuç yaşına girdi yedinci sınıf otuzbeskilo bu ilacın. Oğluna ne gibi zararları olur ilacı icmeyince hic ders yapmıyor çok agresif evde ve dışarıda hep sorun yaşıyor başka

  Cevapla
 •  
  26 Ağustos 2015 Çarşamba 19:14

  Ortada psikoloji psikatri cekismesi mi var acaba

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön