Yorgunluk kalp hastalığının ilk bulgusu olabilir

Nedeni bulunamayan yorgunluk, kalp hastalığının ilk bulgusu olabiliyor. Kalp krizi geçiren hastaların çoğunda yorgunluk ve uyku bozukluğu gibi şikâyetler görülüyor.

Yorgunluk kalp hastalığının ilk bulgusu olabilir

Yorgunluk  hastalığının ilk bulgusu olabiliyor. Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Güven Caner, kendisini yorgun hissetmesine rağmen gittiği doktorların buna bir neden bulamadığını söyleyen hastaların bir kez de kardiyolojik muayeneden geçmelerinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. “Yor gunluk bazı kalp hastalıklarının ilk bulgusu olabiliyor” diyen Caner; kansızlık, tiroit, çeşitli kas hastalıkları ve nörolojik hastalıklara rastlanmayan kişilerde, kalp hastalıklarınında yorgunluk nedeni olabileceğinin unutulmaması gerektiğini söylüyor. Kalbin pompalama gücü azalıp kalp yetmezliği oluştuğunda, hastanın ilk yakınmaları yorgunluk ve bitkinlik oluyor. Bu durumda, vücut kanı öncelikli olarak beyin, böbrek ve kalbe gönderdiği için, iskelet kaslarına gelen kan miktarı azalıyor ve kişi kendini yorgun hissettiğinde kalp yetmezliğinin kötüye gittiği düşünülüyor. Bir kişide hiçbir neden yokken ortaya çıkan yorgunluk, uyku bozukluğu, aşırı sinirlilik, nefes almada zorluk gibi belirtiler kalp krizi habercisi olabiliyor. Özellikle yorgunluğa eşlik eden eforla gelen göğüs ağrısı ve göğüs yanması gibi şikâyetlerin koroner arter hastalığıyla ilgili olabileceği, nefes darlığı ve gece uykudan nefes darlığıyla uyanmanınsa kalp yetmezliğine işaret edebileceği düşünülüyor. 

 

Belirtileri önemsemek şart!

 Yorgunluk belirtisi verip kalple karıştırılan sağlık sorunlarının başında; tiroit hastalıkları, MS ve miyopati gibi nörolojik hastalıklar geliyor. Yorgunluk nedeni kansızlık sanılmasına karşın sonradan kalp hastası olduğu anlaşılan çok sayıda hasta bulunuyor. Yorgunluk belirtisini önemsemeyip doktora başvurmadıkları için erken tanı ve tedavi şansını yitiren kalp hastalarının bulunduğunu dile getiren Güven Caner; kalp krizi geçiren hastaların pek çoğunda, başta yorgunluk olmak üzere, nefes alamama, uyku bozukluğu ve aşırı sinirlilik gibi şikâyetler görüldüğünü söylüyor. Caner, “Bu yakınmalarla kendisine müracaat eden bir hastayı kardiyoloji uzmanına yönlendiren hekim, hastasını kalp krizi gibi son derece ölümcül bir hastalıktan korumuş oluyor” diye konuşuyor. 

 

Yorgunluğa neden olan hastalıklar

Yorgunluğa neden olan pek çok hastalık bulunuyor. Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İrfan Berber, bu hastalıkları şöyle sıralıyor:
 

Kan hastalıkları: Kansızlık çeşitleri ve kan kanserleri.
Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları: Koroner kalp hastalığı, kalp yetmezlikleri, kalp ritim bozuklukları, kapak hastalıkları, periferik atar damar-toplar damar problemleri.
Solunum sistemi bozuklukları: Uyku-apne sendromu, astım, KOAH, akciğer kanserleri.
Sindirim sistemi hastalıkları: Mide bağırsak kanamaları, iltihabi bağırsak hastalıkları, siroz, hepatitler, kanserler. Böbrek yetmezliği, idrar yollarının iltihabı ve kötü huylu hastalıkları
Hormonal hastalıklar: Tiroit hormonu yetmezliği, böbrek üstü bezi yetmezliği, şekerden gesizliği, büyüme hormonu yetmezliği, östrojen-testosteron hormonların da dengesizlik. Nörolojik hastalıklar
Vitamin-mineral yetersizlikleri: B12 ve D vitamini yetersizliği gibi enfeksiyon hastalıkları. 

 

Alkol ve sigara insanı yoruyor

İzin verilen dozların üzerinde alkol alımı karaciğeri yorup sinir sistemini olumsuz etkileyebiliyor. Bazı vitaminlerse (folikasit gibi) kan düzeyini düşürüp şeker dengesini olumsuz etkileyerek yorgunluğa yol açabiliyor. Sigara kullanımı, yarattığı hava yolu kasılması ve yıpranmasından dolayı, solunumla alınan oksijen miktarını azaltıyor. Dr. İrfan Berber, “Dokuların yeterli oksijenlenmesinin bozulmasıyla ortaya çıkan serbest radikaller ve benzeri maddeler, yorgunluğa neden oluyor” diyor.

 

 

 

Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Mart 2016 Cuma 15:43

  Kalp krizi geçirdim anju oldum atar damardan çok yorgun ve halsizim ne yapmam gerekiyo

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön