Rektör Söylet, Kenyalı 24 çocuğu ameliyat etti

Aralarında YÖK üyesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü (İÜ) Prof. Dr. Yunus Söylet’in de bulunduğu Türk doktorlar, Kenya’nın Mombasa şehrinde 24 çocuğu ameliyat etti.

Rektör Söylet, Kenyalı 24 çocuğu ameliyat etti

Türk doktorlar, Yeryüzü Doktorları (Doctors Worldwide) Türkiye Şubesi’nin çalışmaları kapsamında Kenya’ya gitti. Mombasa şehrinde bulunan Sayyıda Fatımah Hospital’da 32 çocuğu muayene eden doktorlar, bu çocuklardan 24’ünün “güç seviyedeki” ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan ameliyat ekibinde aynı zamanda çocuk ürolojisi cerrahı olan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in yanı sıra Prof. Dr. Haluk Emir, Uz. Dr. Nalan Saygı Emir ve Uzman Dr. Cem Kara yer aldı. 

 

Başbakanlık destekli
Ekip ayrıca Mombasa’ya 1.5 saat uzaklıkta bulunan Doctors Worldwide Kliniği’nin yer aldığı Khadıja Center Complex’teki çocukları da kontrol etti ve incelemelerde bulundu. 9-14 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmalar, TİKA (Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) tarafından da desteklendi. Yaptıkları ameliyatlar hakkında bilgi veren Yunus Söylet, “Oldukça kısıtlı imkânlarla problemli hastaların ameliyatlarını gerçekleştirdik. Aletlerle ilgili problemler vardı ama çok yardımsever yerel ekibin gayretleri ile Yeryüzü Doktorları ekibinin emekleri bir araya gelince çok yararlı bir işbirliği ortaya çıktı. Ülkemizden uzakta olsak da dostluk ve kardeşlik için çarpan kalplerle birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduk” dedi.

 

Aralarında YÖK üyesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü (İÜ) Prof. Dr. Yunus Söylet’in de bulunduğu Türk doktorlar, Kenya’nın Mombasa şehrinde 24 çocuğu ameliyat etti. Türk doktorlar, Yeryüzü Doktorları (Doctors Worldwide) Türkiye Şubesi’nin çalışmaları kapsamında Kenya’ya gitti. Mombasa şehrinde bulunan Sayyıda Fatımah Hospital’da 32 çocuğu muayene eden doktorlar, bu çocuklardan 24’ünün “güç seviyedeki” ameliyatlarını başarıyla gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan ameliyat ekibinde aynı zamanda çocuk ürolojisi cerrahı olan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in yanı sıra Prof. Dr. Haluk Emir, Uz. Dr. Nalan Saygı Emir ve Uzman Dr. Cem Kara yer aldı. 

 

Yeryüzü Doktorları kimdir?
Yeryüzü Doktorları, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden bir grup hekim ve sağlık mensubunun girişimiyle 2000 yılında Manchester’da kuruldu. 2004’te Türkiye Şubesi açıldı. Yeryüzü Doktorları temel sağlık ve tıbbi bakım hizmetlerine yeterince ulaşamayan ihtiyaç sahiplerine tıbbi ve insani yardım götürmek amacıyla 4 kıtada 20’nin üzerinde ülkede projeler gerçekleştiriyor. Yeryüzü Doktorları Türkiye Şubesi’nde yaklaşık 850 gönüllü çalışıyor. Bu gönüllülerin 300 kadarı doktor, 250’si diğer sağlık personeli, geri kalanı da çeşitli meslek gruplarından gelen kişiler.


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön