Kadınların kabusu sistit hakkında bilmeniz gerekenler

Her üç kadından birinde görülen sistit, kadınları en rahatsız eden hastalıklardan biridir.

Kadınların kabusu sistit hakkında bilmeniz gerekenler

Her üç kadından birinde görülen sistit, kadınları en rahatsız eden hastalıklardan biridir. Sistite havuza, denize girmek ya da soğukta kalmak neden olmasa da; bu koşullar hastalığa yatkınlığı olan kişiler için kolaylaştırıcı bir faktördür. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Necip Ekinci, “sistit belirtileri, tedavisi ve doğal korunma yöntemleri” hakkında bilgi verdi.


İdrarda yanma ve sık idrara çıkma en sık görülen sistit belirtileridir.
Sistite neden olmasa da yatkınlığı olan kişilerde kolaylaştırıcı faktörleri; havuza, denize girmek, soğukta kalmak, uzun süre ıslak ortamlarda kalmak, cinsel ilişki, genital akıntı varlığı olarak sıralanan, bu gibi durumlarda genital floranın bozulabildiğini ve bakterilerin idrar yolundan mesaneye (idrar kesesine) ulaşmasının kolaylaştığını belirtildi. İdrarda yanma ve sık idrara çıkmanın en sık görülen sistit belirtileri olduğunu ve bunların her zaman sistit göstergesi olmayabileceğinin altını çizerek; “Aşırı sıvı, çay, kahve tüketilen durumlarda  normalde de sık sık idrara çıkma görülebilir. Bazen az su içmeye veya aşırı terlemeye bağlı olarak da idrar rengi koyulaşır ve işeme esnasında yanma olabilir, bu nedenle şikayetler şiddetli değil ise ilk tedbir olarak, alınan sıvı miktarını arttırmak yeterli olabilir.” dedi.


İlk 24 saat içinde yanma geçmezse doktorunuza başvurun
İlk 24 saat içinde yanma, sık çıkma gibi şikayetlerin tamamen geçmediği veya idrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, kasık ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik gibi şikayetlerin eklendiği durumlarda idrar yollarında ciddi bir enfeksiyon olabilir. Bu durumda mutlaka bir doktora başvurmanın gerektiğini söyledi ve ekledi “Erişkin bir kadında sistit bir yıl içerisinde 3 kez ve daha sık oluyorsa o zaman altta yatan başka nedenlerin de araştırılması gerekmektedir.”


Sık tekrarlayan sistitlerde mikrobun cinsinin saptanması önemlidir
Şikayetler şiddetli değil ise ilk tedbirin alınan sıvı miktarını artırmak olması gerektiğini söylenen, böylelikle idrarın mikropları dışarıya atmasının kolaylaşacağını ve şikayetlerin hafifleyeceğini belirterek şunları kaydetti: “Basit bir idrar tahlili ile sistit tanısı koymak oldukça kolaydır. Ancak özellikle sık tekrarlayan sistitlerde, mikrobun cinsinin saptanabilmesi ve uygun antibiyotiğin seçilebilmesi için idrar kültürü yapılması önemlidir. Bu aşamada yapılacak en önemli yanlışlardan birisi kontrolsüz antibiyotik kullanılmasıdır. Yanlış kullanılan ilaçlar hem yan etkileri nedeniyle sorunlar yaratabilmekte, hem de bakterilerde direnç gelişimine ve kronikleşen uzun süren enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Komplike olan idrar yolları enfeksiyonlarında ise; daha uzun süreli tedavi ve sadece enfeksiyonu kurutmak değil aynı zamanda altta yatan nedenleri de araştırıp ortaya çıkarmak gerekir. İdrar yollarının asitlik derecesinin ayarlanması, sıvı alınımının arttırılması, altta yatan taş, kum gibi başka nedenlerin ortadan kaldırılması tedavi etkinliğini arttırmaktadır.“ şeklinde tedavi süreci açıklandı.


Sistit tedavisinde önemli olan noktalar şu şekilde sıralandı;

 • Bol miktarda sıvı alın.

 

 • Hijyen kurallarına dikkat edin.

 

 • Kadınlar için tuvalette özellikle büyük aptes yaptıktan sonraki temizlenmeye önem verin. İster suyla ister tuvalet kağıdıyla olsun, temizliğin önden arkaya doğru yapılmasına dikkat edin.

 

 • C Vitamini alın. C vitamini idrarla atılırken idrarın asitliğini de arttırdığından ve asit ortam bakterilerin yerleşmesini ve üremesini zorlaştırdığından tedavinin etkinliğini arttırabilir ve kısmen de olsa korunma sağlayabilir.

 

 • Kızılcık suyu için. Hem yüksek C-vitamini içeriği olan hem de mesane içerisinde koruyucu bir film tabakası oluşturduğu söylenilen kızılcık suyu ( cranberry) tedaviyi destekleyen doğal ve etkili bir maddedir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Mayıs 2015 Çarşamba 17:10

  cok zor bir astalik yaaa ama kimse de yok nu ne boyle yoruldum artik

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön