Uzun yaşamın sırrı egzersizde mi?

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda yaygın kanının aksine hafif egzersizin bile ömrü uzatabildiği ortaya çıktı.

Hafif egzersiz yaşamı uzatabilir

Fiziksel aktiviteyi akselerometrelerle ölçen araştırmacılar, önerilenin oldukça altında, çok hafif egzersizin bile ileri yaştaki kadınların ömrünü uzattığını ortaya çıkardı.

 

Bilim insanları, 63-99 yaş arasında 6.382 kadının ardışık yedi gün boyunca, uyanıkken ve uykudayken (yıkanma ve yüzme zamanları hariç) akselerometre taşımasını istedi. Elde ettikleri verilerle, araştırma katılımcılarının güvenilir olmayabilen kendi raporlarına bağlı kalmadan aktivite düzeylerini kesin olarak ölçebildiler.

 

KADINLARIN YAŞLANMAYA DUR DEMESİ İÇİN ÖNEMLİ İPUÇLARI Bu önerilerle daha uzun ve sağlı... UZUN YAŞAMIN SIRRI NEDİR? Dünyanın en yaşlı insanından uzu...

 

Amerikan Geriatri Derneği Dergisi’nde yer alan araştırma, kadınların sağlığını ortalama 3,1 yıl boyunca takip etti. Bu süre içinde 450 katılımcı hayatını yitirdi. Ortaya çıkan sonuca göre orta-yoğun fiziksel aktivitedeki her 30 dakikalık artış için tüm nedenlere bağlı ölümlerde yüzde 39 oranında azalma görüldü. Ek olarak, 30 dakikalık çok hafif aktivitenin bile -hafif ev işleri, kısa mesafelerde yavaşça yürümek- ölüm oranında yüzde 12’lik bir azalmaya neden olduğu saptandı.

 

Bu sonuç, bütün kadınları -hatta 80 yaş üzeri veya ortalama kilonun üzerindeki kadınları bile- kapsıyor” diyen Kaliforniya Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü olan Andrea Z. LaCroix sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “Fiziksel aktiviteden yararlanmak için maraton koşucusu olmanıza gerek yok. Hafif aktivitenin ölüm riskini azalttığı kanıtlara dayanıyor. Umuyoruz ki fiziksel aktivite rehberleri, bunu kabul ederler.”

 

Evde sandalye ile yapılabilecek egzersizler

 
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön