HIIT egzersizi ile yaşlanma sürecini yavaşlatmak mümkün

Yapılan yeni bir araştırmaya göre bu egzersiz yaşlanma sürecini tersine çevirebilir

Yaşlanmayı tersine çeviren egzersiz

Yapılan yeni bir araştırma, Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman (High İntensity İnterval Training - HIIT) olarak bilinen egzersizleri düzenli fitness rutinlerimize entegre etmenin faydalı olabileceğini gösteriyor; çünkü yaşlanma sürecini tersine çevirdiklerine inanılıyor.

 

HIIT nedir?

Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman olarak tanımlanan HIIT egzersizleri, kısa sürede ve arada dinlenme evreleriyle yapılan yoğun bir tür kardiyo egzersizidir. Antrenman temelde yüksek ve düşük yoğunluklu olmak üzere iki bölümden oluşur, belirli bir süre boyunca maksimum efor harcanarak egzersiz yapılır, sonra kısa bir süre dinlenerek ya da egzersizin temposu düşürülerek yavaşlanır, sonra tekrar hızlanılır. Bu şekilde birkaç set şeklinde gerçekleştirilen egzersiz, toplamda 20-30 dakika kadar sürüyor.

 

Her yaşta etkili

Cell Metabolism dergisinde yayınlanan çalışma kapsamında, Mayo Clinic’ten bilim insanları, araştırma için eşit sayıda erkek ve kadın katılımcıyı iki gruba ayırdılar: Gençler grubu (18-30 yaş) ve yaşça büyükler (65-80 yaş) grubu olacak şekilde. Sonrasında ise katılımcılar, 12 haftalık bir süreç boyunca, farklı egzersiz rutinlerini gerçekleştirmek üzere üçer gruba daha ayrıldılar.

 

Birinci grup, her hafta üç günlük bisiklet sürme ve iki günlük koşu bandında yürüme antrenmanlarını içeren HIIT egzersizlerine katıldı. İkinci grup, haftada iki kez üst ve alt beden egzersizleri içeren dayanıklılık antrenmanlarına odaklandı. Üçüncü gruba ise diğer ikisinin kombinasyonu sunuldu – haftada toplam beş günlük egzersiz olacak şekilde, birinci gruba kıyasla daha az bisiklet sürme ve ikinci gruba kıyasla daha az ağırlık kaldırma.

 

 

12 haftalık sürecin sonunda, her gruptaki katılımcılarda, fiziksel iyileşmeler yaşandığı görüldü. Ancak bu süreçten en çok faydalananların, yüksek yoğunluklu interval antrenman yapan gruptaki katılımcılar olduğu açığa çıktı. Genç yaştaki HIIT katılımcılarının vücudun enerji yaratmasına yardımcı olan mitokondriyal kapasitelerinde %49, yaşça büyük katılımcılarda ise %69 oranında artış olduğu görüldü. Ayrıca HIIT grubundaki tüm katılımcıların insülin hassasiyetlerinin arttığı, yani diyabet risklerinin düştüğü ve kas hücreleri yaratan proteinlerin inşasına yardımcı ribozom aktivitesinin de arttığı ortaya kondu.

 

Protein artıyor, yaşlanma yavaşlıyor

Araştırmadan Dr. Sreekumaran Nair, HIIT egzersizlerinin, hücrelerin enerji üretimine yardımcı olan proteinlerden daha fazla üretmesini sağladığından dolayı, yaşla ilişkili hücre değişimlerini tersine çevirmede oldukça etkili olduğunu söyledi. “Egzersiz, özellikle de yüksek yoğunluklu interval antrenman, protein üreten ribozomları iyileştirdi, protein üretimini artırdı ve kaslardaki protein miktarını zenginleştirdi.” diyor Nair. Bu bulguların, bilim insanlarına, egzersiz yapamayan insanlar için egzersizlerden sağlanan faydalardan bazılarını içeren ilaçların geliştirilmesinde yardımcı olabileceğini de ekliyor. 

 

‘Squat’ nasıl yapılır?
+10
Squat aslında “çömelmek” anlamına geliyor. Vücudu kuvvetlendirmek ve özellikle bacak kaslarını çalıştırmak için yapılan çömelip-kalkma hareketine basitçe “squat” deniyor. İki elde tutulan veya omuzlarda taşınan ağırlıklarla da yapılabiliyor, biraz daha hafif bir egzersiz için herhangi bir ağırlık almadan sadece çömelip-kalkarak da yapabilirsiniz…

 

Bu yazının İngilizce orijinali nymag.com sitesinde yayınlanmıştır.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön