Manuka balının faydaları

Manuka balının mevcut tüm antibiyotiklerden daha fazla bakteri öldürdüğünü biliyor muydunuz?

Bu bal tüm antibiyotiklerden daha etkili!

Tüm bal türleri eşit yaratılmış değil ne yazık ki... Çiğ ve işlenmemiş balın faydaları yüzyıllardır biliniyor olsa da Avustralyalı bilim insanları, bilinen tüm antibiyotiklerden daha etkili bir bal türü keşfettiler - Manuka balı.

 

Manuka balı, Yeni Zelanda'daki Leptospermum Scoparium adlı Manuka çalılarından ve yalnızca Avustralya ve Yeni Zelanda'da bulunan çay ağaçlarından nektar toplayan arılar tarafından üretiliyor. Bu bal türü yalnızca bakterileri öldürmede etkili değil; aynı zamanda bu bal aracılığıyla öldürülen böceklerin hiçbirinin bağışıklık kazanamadığı görülüyor. Birçok antibiyotik türünün, antibiyotiğe dirençli süper-böceklere yenik düştüğü dünyamızda Manuka balı, dirençle mücadelede kritik bir rol üstlenip dünya çapında binlerce hayatın kurtulmasını sağlayabilir.

 

Manuka balı süper-böceklerle savaşıyor

 

Sydney Üniversitesi Moleküler ve Mikrobiyal Biyolojik Bilim departmanından Dr. Dee Carter, antibiyotiklerin hem raf ömürlerinin kısa olduğunu hem de saldırdıkları bakterilerin hızlı bir şekilde direnç geliştirdiklerini ve dolayısıyla zamanla işe yaramaz hale geldiklerini söylüyor.

 

European Journal of Clinical Microbiology and Infectious Diseases dergisinde yayınlanan rapora göre Manuka balı, testlerde kullanılan bakterilerin ve patojenlerin hemen hemen hepsini öldürdü. Piyasada mevcut olan antibiyotiklerin aksine test edilen hiçbir böcek, bala maruz bırakıldıktan sonra hayatta kalamadı. Dr. Carter'a göre Manuka balının yapısındaki methylglyoxal gibi bileşenler, bakterilerde çoklu sistem yetmezliğine sebep olarak bakterilerin bağışıklık geliştiremeden ölmelerini sağlıyor.

 

 

Manuka balından nasıl faydalanılabilir?

 

Manuka balının biyolojik etkileri olduça geniş bir yelpazeye sahip; anti-inflamatuar, anti-viral, antibiyotik özellikleri ve yara iyileştirmede, bağışıklık sistemini uyarmadaki etkisi oldukça güçlü. Ancak Manuka balını geri kalanlardan ayıran temel özelliği, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) gibi en güçlü süper-böceklere dahi meydan okuyan antibakteriyel nitelikleri. Manuka balı, kanser tedavisi ve tedbiri, yüksek kolesterol, kronik iltihaplanma, diyabet, sindirim sistemi sorunları, göz, kulak ve sinüs enfeksiyonları tedavisi için pazarlanıyor. Fakat en etkili olduğu problemler, muhtemelen cilt sorunları ve bacak ülseri.

 

Yapılan araştırmalara göre, kronik yaralar, antibiyotik direnci yüzünden önemli bir global sağlık sorunu haline geliyor. Oldukça masraflılar ve tedavileri güç; bakteriyel biyofilmler de iyileşmeyi ertelemede önemli bir faktör. Bölgesel yara bakımında yeni ve etkili yöntemlere acil ihtiyaç var ve Manuka balının bu bağlamda büyük bir potansiyeli olduğu aşikar.

 

Araştırmacılar Manuka balını, geniş spektrumlu antibakteriyel aktivitelerine ve bakterilerin direnç geliştirememe durumlarına istinaden yara tedavilerine bir alternatif olarak incelediler. Sonuç olarak bu balın bakteriyel biyofilmleri önleyebileceğini ve mevcut biyofilmleri yok edebileceğini gördüler. Dahası Manuka balının, kronik bir yara içerisindeki MSSA ve MRSA biyofilmlerini başarılı bir şekilde öldürebileceği ortaya konduğundan, bu bal türünün kronik yara enfeksiyonlarının bölgesel tedavisinde etkili olabileceği açığa çıktı.

 

Son yıllarda, Manuka balının biyolojik yararları dünyanın her bir köşesine yayılarak mevcut en popüler süper-gıda haline geldi. Ancak sahip olduğu şöhret ve talepteki artış, kıtlığa sebep oldu ve sonuç olarak piyasaya sahte ve dolayısıyla daha ucuz ürünler girdi. Bu yüzden paranızı Manuka balına yatırmak istiyorsanız eğer, gerçek olanını aldığınızdan emin olun.

 

PROPOLİS NEDİR? FAYDALARI NELERDİR? Propolis, arıların bitki sap, ya... HAM BAL NEDİR? Ham balın ne anlama geldiği konu...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön