Probiyotiklerin faydaları nelerdir?

Sağlıklı bir sindirim ve bağışıklık sistemi için vücudumuzda binlerce dost bakterinin olması gerekiyor.

Probiyotiklerin faydası nedir?

Günlük beslenmeye eklenebilecek doğal probiyotikler, mide ve bağırsak sorunlarını önlüyor, bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı “probiyotiklerin faydaları” hakkında bilgi verdi.

 

EV TURŞUSUNUN 8 BİLİNMEYEN FAYDASI Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Gü... MUTFAĞINIZDAKİ DOĞAL ANTİBİYOTİKLER Nezle ve grip gibi hastalıkların...

 

İyi çocuk “probiyotikler”

Bakteri kelimesi birçok kişi tarafından negatif; yani hastalık yapan bir şey olarak algılanır. Ancak aslında bağırsaklarda bulunan bakterilerin neredeyse %85’i dost bakterilerdir. Bu dost bakteriler, probiyotiklerdir. Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyi sağlar ve doğru oranda alınması ile sağlıklı bir metabolizma yaratır. Sağlıklı bir bağırsak florasının olmazsa olmazları arasındadır. Ancak kimi zaman enfeksiyonlar, bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle vücuda yararlı bu bakteriler azalabiliyor.

 

En güçlü probiyotik kaynağı “kefir

En güçlü probiyotik kaynağı kefirin her bir damlasında binlerce probiyotik; yani yararlı bakteri bulunur. Bir gençlik iksiri olarak görülen kefir ile vücuda alınan probiyotikler; yiyeceklerdeki protein ve yağların yakılmasını, vitamin-mineral ve aminoasitlerin emilimine kadar birçok faaliyette önemli rol oynar. Sütün mayalanması ile elde edilen kefirin tadı sodalı ayrana benzer; ancak biraz daha yoğun kıvamlı bir fermente süt içeceğidir.

 

Kefiri sade sevmeyenler için 3 tarif!

 

Birçok kişi kefirin tadından hoşlanmaz. Eğer kefirin tadını sevmiyorsanız meyveli olanlarını tercih edebilir ya da sevdiğiniz bir meyveyi blenderden geçirip sade kefire ekleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak kuru meyve ekleme de kefirin tadını sevmeyenler için bir alternatif olabilir.

 

 

Anne sütü etkisi yaratan “keçi sütü”

Anne sütüne en yakın süt olan keçi sütü, zengin bileşimi ile vücutta yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Keçi sütü içindeki probiyotiklerle bağırsakta bulunan proteinlerin ve yağların sindirilmesini sağlar. Kısacası tüketilen gıdaların hazmedilmesini kolaylaştırır. Keçi sütünün içindeki kazein oranının daha düşük olması ve daha küçük partiküller yapıya sahip olması sindirilebilme becerisini artırmaktadır. Keçi sütü diğer sütlere göre serum protein, mineral ve kalsiyumdan biraz daha zengindir. Keçi sütünden yapılan peynir, yoğurt da beslenme planına eklenebilir.

 

Yoğurdunuz bol probiyotikli olsun

Mükemmel probiyotik kaynaklarından sayabileceğimiz yoğurt ve ayran da günlük beslenme planında sürekli bulunması gereken besinlerdendir. Ancak bu besinler pastörize edildikleri takdirde içlerindeki probiyotik miktarı belirgin ölçüde azalır. Bunun için evde yapılan yoğurt ve ayranları tüketmek daha çok probiyotik alınmasını sağlar.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİREN YİYECEKLER İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça ... B VİTAMİNİ NEDİR? B VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER NELERDİR? Genel olarak B grubu vitaminler ...

 

Doğal 'prebiyotikler' ile destek sağlayın

Prebiyotikler; probiyotiklerin canlı ve zinde kalmaları için destek olan sindirilemeyen, karbonhidrat türü gıda bileşikleridir. Kısacası prebiyotikler, probiyotiklerin besinleri olarak görev yaparlar. Muz, soğan, sarımsak, enginar, bezelye, pırasa gibi doğal prebiyotikler beslenme planında sıklıkla yer almalıdır. Yine buğday, yulaf, çavdar, arpa gibi tam tahıl ürünleri, kuşkonmaz ve soya gibi besinlerde de doğal olarak prebiyotikler bulunur.

 

Kötü bakterilerin iyi bakterilerden fazla olmaması için…

Eğer vücutta kötü bakteriler, iyi bakterilerden fazla olursa; vücut dengesi olumsuz şekilde değişir. Bunun için vücuttaki probiyotikleri çoğaltmaya çalışmak gerekir. Vücuttaki probiyotiklerin çoğalmalarını sağlamak için fermente besinlerle destek sağlamak da bir alternatiftir. Şalgam, nar ekşisi, turşu, sirke ve boza gibi fermente besinlerle de bağırsak florasındaki probiyotiklerin çoğalmasını sağlanabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön