Hangi vitamin neye iyi gelir?

Hangi vitamin ne için gereklidir ve eksikliği nelere sebep olabilir? Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin görevlerini sıraladık.

Hangi vitamin neye iyi gelir?

A vitamini

A vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Eksikliğinde gelişme çağında boy uzaması yavaşlayabilir. Ayrıca gözlerde kuruma, gece körlüğü ve deride kuruma, pullanma meydana gelebilir. B1 Beyin ve sindirim fonksiyonları için gereklidir. B1 vitamini eksikliği kalp çarpıntısına ve yetmezliğine, nefes darlığına, beriberi hastalığına sebep olabilir. Depresif ruh haline, iştahsızlığa, kusmaya yol açabilir.

B2 

Göz sağlığı için ayrıca sağlıklı cilt, saçlar , tırnaklar için B2 vitaminine ihtiyaç vardır.  Görme yeteneğinde kayıp, bazı deri hastalıkları, dudaklarda çatlama B2 vitamini eksikliği sonucu meydana gelebilir. 

B3

Kolesterolü düşürmek için B3 vitaminine ihtiyaç vardır. Eksikliği pellagra hastalığına sebep olabilir. 

B5

Beyin ve sinir sistemi için gerekli olan B5 vitamini eksikliği konsantrasyon eksikliğine, mide bulantısı ve kusmaya, halsizliğe, depresyona, ayaklarda yanma hissine, kramplara sebep olabilir.  

B6 

Beyin fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi, hormonların üretilebilmesi için B6 vitaminine ihtiyaç vardır. B6 vitamini eksikliği sebebiyle dudak, burun ve göz etrafında yağlanma olabilir, dilin şişmesi söz konusu olabilir. 

B12

Kanın oksijende taşınması için, enerji üretmek için B12 vitaminine ihtiyaç vardır. Halsizlik, güçsüzlük, unutkanlık, depresif ruh hali, görme bozuklukları, kabızlık, ishal, anemi, kol ve bacaklarda karıncalanma, ciltte solgunluk, dilde şişme ve iltihaplanma B12 vitamini eksikliği belirtileri arasındadır. 

C vitamini 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamin gereklidir. Kolajen üretimini sağlayan C vitamin kemikleri, eklemleri ve cildi güçlendirir.   

D vitamini 

Kemiklerin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Eksikliği depresyona, diş hastalıklarına, başta terlemeye sebep olabilir.  

E vitamini 

E vitamin antioksidan etkisiyle yaraların iyileşmesini hızlandırır. Kanın pıhtılaşmasını önlemek için E vitaminine ihtiyaç vardır. Eksikliği damar sertliği ve damar tıkanıklıklarına, ödeme sebep olabilir.    

K vitamini 

Kanın pıhtılaşmasını sağlar. K vitamin eksikliğinde kanamaları durdurmak güç olabilir, diş eti kanamaları görülebilir. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 7165

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 2330

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 1760

 • Neden limonlu su içmeliyiz?
  Neden limonlu su içmeliyiz?

  Süresi : İzlenme : 26037

 • Prematüre nedir?
  Prematüre nedir?

  Süresi : 01:30 İzlenme : 5940

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön