Zerdeçal hasarlı beyin hücrelerini iyileştiriyor

Makul fiyatı ve kolaylıkla elde edilebilirliğiyle zerdeçalın sağlık açısından sayısız faydası olduğu biliniyor.

Zerdeçal hasarlı beyin hücrelerini iyileştiriyor

Makul fiyatı ve kolaylıkla elde edilebilirliğiyle zerdeçalın sağlık açısından sayısız faydası olduğu biliniyor. Yakın zamanda yapılan bir çalışma zerdeçalın yararlarından bir diğerini ortaya çıkardı: zerdeçal, hasarlı beyin hücrelerinin yenilenmelerine katkıda bulunuyor ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde rol oynuyor.

 

Stem Cell Research & Therapy dergisinde yayımlanan çalışma, zerdeçalın yapısında bulunan kürkümin adındaki bileşenin sağlığa olan faydalarına kanıt göstermenin yanı sıra baharatın yapısındaki daha az bilinen, yağda çözünen bir madde olan Ar-turmerone'nin nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde destek olarak rol oynayabileceğini gösteriyor.

 

Bilim adamları, nöral kök hücreleri petri kabına koyup Ar-turmerone özü içerisinde beklettiklerinde kök hücrelerin yaklaşık %80'inin nöron ya da diğer hücre türlerini oluşturduklarını gözlemlediler. Kimyasal maddelerin kullanılmadığı bu deneyle, fare beynindeki bu hücrelerin bulunduğu bölgelere zerdeçal özü enjekte edildiğinde kök hücrelerin nöronlara dönüşümünde gelişim ve hızlanma görüldü.

 

Araştırmacıların söylediklerine göre beyindeki kök hücre çoğalışını destekleyen birkaç bileşen tanımlanmış olsa da çok az sayıda ilaç kök hücreler ile nöronlar arasındaki farklılaşımı destekliyor – ki bu, rejeneratif tıbbın temel hedeflerinden birini oluşturuyor. Ar-turmerone bileşeni hakkındaki bulgular, bu hedefe bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyorlar.

 

Zerdeçal beyni florüre karşı da koruyor

Heyecan verici bir başka çalışma da zerdeçalın beyni iyileştirme ve koruma yeteneğini gözler önüne seriyor. Pharmacognosy Magazine  dergisinde yayımlanan bir çalışma, zerdeçalın zehirli florüre maruz kalma sonucu oluşan hasarı önleyebileceğini ve hatta tersine döndürebileceğini gösteriyor.

 

En iyi sonuçları elde etmek adına bir sonraki market alışverişinizde zerdeçalın yanı sıra biraz karabiber de alın; bu ikili zerdeçal emiliminin en iyi şekilde yapılmasını sağlar. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön