tatlandırıcı zararlımı

Tatlandırıcı kullanmak zararlı mı? Tatlandırıcılar konusunda cevabını bilmeniz gereken 5 soru.

Tatlandırıcı kullanmak zararlı mı?

Kullanmamız şart mı?

Elbette şart değil ama bazı durumlarda kullanmak gerekiyor. Özellikle diyabet, hipoglisemi, insulin direnci olanlar için şart ama şekersiz hayata geçen herkes yine de bazı noktalarda tatlandırıcılardan yararlanabilirler.

 

Nerelerde kullanabiliriz?

Çay ve kahvenin tadı o kadar güzel ki, şeker ve tatlandırıcıyla tadını bozmayın derim. Şekerli içeceklerden içmek istediğinizde, yemeğin yanında light içecekleri tercih edebilirsiniz. İnsanlar arasında, “Pizza yerken zaten kalori alıyorsun, yanında zero kola olsa ne yazar?” diye geyikler dönüyor. Ama bu değişikliği yapmak bile çok önemli. Pizzayı sucuklu, salamlı seçmek yerine sebzeli ya da az malzemeli pizzayı yanında şekerli içeceğin yerine tatlandırıcıyla içmek çok şeyi değiştirebilir. Bu sizin yaşam tarzınızı gösteririr. Kırk yılda bir yiyorum diye, içeceklerinizi şekerli seçmeyin. Şekerden uzak durun.Yalnızca zayıflama diyeti yapanlar, şeker sorunu olanlar, tatlılarda şeker yerine tatlandırıcıları kullanabilirler.

 

Tatlandırıcılar zararlı mıdır?

Gittiğim kongrelerde bu konular hâlâ tartışılıyor. Zararlıdır diyen çalışmalar yok denecek kadar az. Bir olumsuzluğun görülmesi için yüksek dozda tatlandırıcı kullanımı gerekir. Bu rakamlara ulaşmanız pek mümkün değil. Günde 10 tablet tatlandırıcıyı geçmemekte yarar vardır. Doğal tatladırıcı olan Stevia tercih edilebilir.

 

Tatlandırıcıların doğal olması mümkün mü?

Evet, mümkün. Stevia bir bitki ve yaprakları tatlı. Kurutulup toz haline getiriliyor ve tatlandırıcı olarak kulanılıyor. Pişmeye uygun, ısıya da dayanıklı. Metalik tat da oluşmuyor.

 

Şeker mi tatlandırıcı mı?

“Kesinlikle şekersiz hayat!” derim. Bazı tatlılar şekersiz güzel olmuyor ancak tatlandırıcı da her tatlıya yakışmıyor. Özellikle çocuklar için olanlara şeker yerine pekmez ve bal koyun diyorum ama her tatlıya da olmuyor. Bu özel tatları da 2-3 ayda bir yiyip bol bol yürüyorsanız hiç korkmayın. Ama sık sık tatlı yiyen biriyseniz, şeker yerine tatlandırıcı kullanmak daha sağlıklı bir davranış olacaktır.

 

Yazı: Güneş Aksüs

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön