Sağlıklı beslenmenin yolları...

Sağlıklı beslenmekle ilgili sıkıcı ve eski kurallar, besinlerin vücudumuz içinde karmaşık şekillerde çalıştığını ortaya koyan araştırmalar ile çürüğe çıktı.

Sağlıklı beslenmenin yolları... (2. bölüm)

Sağlıklı beslenmekle ilgili sıkıcı ve eski kurallar, besinlerin vücudumuz içinde karmaşık şekillerde çalıştığını ortaya koyan araştırmalar ile çürüğe çıktı.


Sonuç? Tabağımızda olması gereken seçenekler daha esnek ve eğlenceli bir hal aldı. İşte iyi beslenmek hakkında pek de bilinmeyenler:

 

Tarçın keklerinizi tatlandırmaktan fazlasını yapıyor
Bu tatlı baharat, genellikle tatlılar ve hamur işlerinde kullanılan, eski Mısırlıların mumyalama işlemi kadar eski bir tarihe sahip. Ve aynı zamanda yiyeceklerinize daha iyi bir tat katmaktan fazlasını yapıyor.
Diabetes Care dergisinin 2003’te yaptığı bir araştırmaya göre, kan şekerlerini düşürmek için diyetlerine tarçın ekleyen Tip 2 diyabet hastası insanlar, 40 gün sonunda kan şekeri, kolesterol ve trigliseridler seviyelerinde düşüş yaşıyor.

 

Kilo vermek hayat stilini değiştirmeyi gerektirir, diyet yapmayı değil 
Çoğu kilolu insan, hiç diyet yapmamış olsa çok daha iyi durumda olabilirdi. 2007’de American Psychologist’te yayınlanan bir araştırmaya göre, 2 ya da 5 yıl sonra, diyet yapanların büyük bölümü vazgeçiyor. Uzun dönem diyet çalışmaları ise toplam vücut ağırlığında yüzde 5 ila 10 arasında düşüş sağlasa da sonrasında verilen kilolar olduğu gibi hatta bazen fazlası ile geri alınıyor. “Gıda kısıtlamaları sağlıksız eğilimler oluşturur” diyor Tran. “Doğru beslenmek yaşam biçiminiz haline gelmeli ve kendinize ve vücudunuza uygun sağlıklı yemek yeme alışkanlıkları edinmelisini.”

 

Sağlıklı bir kahvaltı, gün boyu sağlıklı beslenmenize yardımcı olur
2002’de yapılan bir obezite araştırmasında göre, Bir yıl içinde en az 15 kilo veren insanların %78’i her gün kahvaltı ettiklerini rapor etmiş.

 

Bu bulgular, kahvaltının kilo vermek için basit ama geçerli bir taktik olduğunu gösteriyor. “Kahvaltı metabolizmanın çalışmaya başlamasını sağlar ve sabah kahvaltı edenler etmeyenlere göre gün boyunca daha az yemeye meyilli olur” diyor Tran. “Öğün atlamak aşırı açlığa sebebiyet verir ve açlık seviyenizin yükselmesi sizi oburluk etmeye daha meyilli kılar.”

 

Daha ince bir bel için kadeh kaldırın
“Günde bir ya da iki alkollü içecek içenler, daha dar bir bele ve daha az karın yağına sahip oluyor” diyor Tran. Bunun sebebi alkolün geçici olarak metabolizmayı hızlandırması olabilir.

 

Ancak ince bir çizgi her zaman var, çok fazla alkol tüketmek açlığı arttırır ve yemeye ket vurma kan şekeri ile birlikte azalır.

 

Bazı takviyeler, kilo almaya değer olabilir
D vitamini ve Omega3 yağ asitlerinin faydalı olduğu ispatlanmıştır. Yapılan bir araştırma, Hawaii’li  sörfçülerde D vitamini eksikliği olduğunu ortaya koymuştur. Tüm gününü ve hatta hayatını güneşin altında geçiren bu insanlar bile güneşten yeterince faydalanamıyor ise bizim ellerimizi ya da yüzümüzü 15 dakika güneşe tutmamız ne işe yarayabilir?

 

Kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi için çok önemli olan D vitamini oldukça az besinde bulunur ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi, yetişkinlere günde en az D vitamini 400 IU almasını salık verir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 84

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2788

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2297

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1517

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4894

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön