Vücut deldirmenin (piercing) 7 nedeni...

Vücut deldirmek (body piercing) neredeyse zamanın başlangıcından beri var.

Vücut deldirmenin (piercing) 7 nedeni...

Vücut deldirmek (body piercing) neredeyse zamanın başlangıcından beri var. Nerede yaşadığınıza, kişisel inanç ve tercihlerinize bağlı olarak, body piercing’leri farklı anlamlar taşır. İşte bazıları: 

 

Stil ve trendler

Muhtemelen body piercing’lerin en genel anlamı stil sahibi olmak ve trendleri yakalamak. Gençler arasında akran baskısı olabilir ama aynı zamandan uyum sağlamak ve kabullenilmekle de oldukça ilgili. Üstelik piercing dediğimizde buna kulaklar da dahil. Küpe takmayı sevmeyen var mı ki?

 

Kişisel ifade

Çoğu genç insan bunu yaptırarak kendilerini daha iyi ifade ettiklerini düşünüyor. Kimseye benzememek yeni jenerasyonun düşkün olduğu bir tercih ve vücut piercing’leri duygularınızı, inançlarınızı ve kişisel zevkinizi değişik şekilde göstermek için uygun bir yol…

 

Vücut sanatı

Vücut piercingleri bir sanat çeşidi olarak kabul ediliyor, aynı dövmeler gibi. Oldukça yaratıcı ve çılgın örnekleri söz konusu ve gün geçtikçe vücudun daha ilginç bölgelerine yöneliniyor. Üstelik küpe ve piercing’lerin kendileri de gün geçtikçe renkleniyor, çeşitleniyor.

 

Cinsellik

Piercing’ler cinsellik ile de ilişkilendirilebilinir. Göbek piercing’i cinsel çekiciliği arttırmak için ya da takan kadına cinsel avantaj katmak için yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde pek çok genç kız ve kadın göbeğinin hoş, hatta sevimli gözüktüğünü düşündüğü için deldiriyor olsa da yola çıkış amacının tamamen seksle ilgili olduğunu bilmelisiniz.

 

Din

Deniz aşırı ülkelerdeki farklı dinler piercing’i bir dini gereklilik olarak görüyor. Çoğu kabile ya da pagan inançları olsa da hepsi değil. Bu ritüeli inançlarına dahil eden insanlar, vücutlarının belirli bölümlerini deldirerek bütünlük ve kenetlenmenin altını çizdiklerini düşünüyorlar.

 

Kültür

Bazı insanlar kültürleri gereği vücut piercing’lerine daha yatkın oluyor. Mesela Hindistan’da burun deldirmek oldukça popüler, özellikle de kadınlar arasında. Afrika’daki kimi kabileler dudaklarını deliyor. Nereden olduğunuza ve kültürüne bağlı olarak vücut piercing’leri geleneklerinizde önemli yer sahibi olabiliyor.

 

Dünya rekorları

Kulağa çılgınca gelebilir ama kimi insanlar dünya rekorlarına geçmek için vücutlarını deldiriyor. Bazen piercingler geçici olabiliyor ama kayda geçmiş rekorlara baktığınızda, bu konuda yarışa girmiş kadın ve erkeklerin şaşırtıcı sayılarda olduğunu görürsünüz. 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1855

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 1790

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 4030

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 595

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 925

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön