Sosyal medya müşavirleri...

Facebook’tan Twitter’a, kişisel web sayfalarından sanal taklitlerin takibine kadar dijital dünyada iş yükü ünlülerin boyunu aşınca, nette halkla ilişkiler sektörü patladı.

Sosyal medya müşavirleri...

 

Facebook’tan Twitter’a, kişisel web sayfalarından sanal taklitlerin takibine kadar dijital dünyada iş yükü ünlülerin boyunu aşınca, nette halkla ilişkiler sektörü patladı. En iyi müşteriler arasında futbolcular da var. Bakın getirisi ne kadar.

 

Sosyalmedya çıktı ünlülerin işi zorlaştı! Hemşöhreti borçlu olduğun işi yapacaksın, hemdemilyonlarca hayranınla iletişimkurupmesajlarını cevapsız bırakmayacaksın... Sosyal medyamesaisi diye de bir şey var artık. Futbolcuları alalım... Zaten ağır bir iş yapıyorlar, antrenmanlar ve maçlardan arta kalan zamanda da ye, iç, eğlen... Bu arada web sayfalarını, Twitter’ı, Facebook’u yönetmek emek istiyor. Tabii bu durumda yeni bir iş kolunun ortaya çıkması doğal: Facebook’ta halkla ilişkiler hizmeti.

 

Bu hizmeti veren şirketlerden SynergyMedya Grubu, sayfasını yönettiği kişilerin Facebook’taki sahte hesaplarını kapattırıyor. Sonra hayranların tümü yeni oluşturulan resmi sayfada toplanıyor. Şirket yöneticileri “Ünlü futbolcularla hayranları arasındaki engelleri kaldırıyoruz” diyor.

 

Emre Belözoğlu’ndan Miroslav Stoch’a

Şirketin Facebookmoderatörleri resmi hesaplarını yönetmek istedikleri futbolcuları popülerlik düzeyine göre seçiyor. Beraber çalıştıkları futbolcular arasında en revaçta olan isimlerse; Atletico Madrid’li futbolcular Arda Turan, Emre Belözoğlu; Fenerbahçeli Miroslav Stoch; Beşiktaşlı oyuncular İbrahimToroman, Cenk Gönen ve Filip Holosko. Moderatör Gökhan Yılmaz sayfasını yönettiği Arda Turan ve Emre Belözoğlu ile fikir alışverişi yapmak için belirli aralıklarla Madrid’e gidiyor. İstanbul’da bulunan futbolcularla da aylık düzenli görüşmeler yapılıyor.

 

Hayranlar için internet üzerinde çekilişler düzenlenip hediyeler veriliyor. Sevdiği futbolcuyu takip eden taraftarlar imzalı bir forma ya da o haftanınmaçına bilet kazanabiliyor. Facebook’taki resmi hayran sayfalarında futbolcuların basında yer almayan açıklamaları bulunuyor. Ayrıca özel hayatlarına dair fotoğraflar da paylaşılıyor. Bu da insanların sayfaları takip etme oranını artırıyor. Şirket yöneticilerinden Hakan Koyuncu, “Yönettiğimiz hesapların toplamda 5milyondan fazla üyesi var. Bu sayfalarda tanıtımyapmak isteyen markalar sayfanın sahibine yani futbolcuya ödeme yapmak zorunda. Ekibimiz aynı zamanda bu sayfaların mali işlerinin yönetimini de üstlendi” diyor.

 

Hayran sayısı 1milyonu geçen sayfaların aylık gelirleri 5 bin ile 10 bin lira arasında değişiyor. Şirketin diğer yöneticisi Umut Vardar ise “Sporcunun sayfasını kendisinin yönetmesi onun için ekstramasraf. Bu durumu avantaja çevirip hemsayfa sahibine para kazandırıyoruz hemde kendimiz kazanıyoruz” şeklinde açıklıyor aradaki kârlı anlaşmayı... İşte bu, “Face’de kazan kazan” modeli..

 

Facebook’taki hayran sayıları

 • Arda Turan: 2.000.050
 • Mirosloav Stoch: 850.000
 • Emre Belözoğlu: 572.000
 • İbrahim Toroman: 155.000
 • Cenk Gönen: 132.000
 • Filip Holosko: 91.000

 

Haber: Aslı Öztürk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön