Instagram’la anı yakalayın!

Akıllı telefonlarda kullanılan ücretsiz bir uygulama olan Instagram sayesinde, son 2 yıldır neredeyse herkes sürekli fotoğraf çekiyor.

Instagram’la anı yakalayın!

Kimilerine göre astronomik fiyatlara satılan pahalı fotoğraf makinelerinin karşısına cep telefonu gibi sıradan bir cihazı çıkarmayı başardığı için, Instagramson zamanların en önemli dijital fenomeni. Hatta kimilerine göre bir devrim. Şimdiden 70milyon takipçiye ulaşması da bir bakıma bunun göstergesi.

 

Sosyal medyanın en hızlı ilerleyen oluşumu Instagram, şimdi bir ulusal yarışmayla gündemde. Hilton oteller zinciriyle ortaklaşa düzenlenen yarışmanın teması “Anı Yakala”. Katılımcıların, Hilton HHonors’ın Facebook sayfası üzerinden basit bir kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra Instagram’a yükledikleri seyahat fotoğraflarını #aniyakala hastag’iyle etiketlemeleri gerekiyor. Yarışma 1 Kasım2012 tarihinde son buluyor. 40 bini aşkın fotoğrafın katıldığı Anı Yakala yarışmasının şahane bir de jürisi var. Fotoğraflar, Türkiye’nin en çok takip edilen dört Instagram’cısı, yani@audiosoup (Çiler Geçici),@civilking (Mehmet Kirali),@mustafaseven (Mustafa Seven) ve @ahmeterdemm(Ahmet Erdem) tarafından değerlendirilecek. Ödüllere gelince... Bir kere en beğenilen 24 fotoğrafçının çektikleri, Anı Yakala adlı bir sergide yer alacak. Ayrıca talihlilerden dördüne Lomography Fisheye fotoğrafmakinesi ve tüm HiltonWorldwide otellerinde geçerli çift kişilik konaklama armağan edilecek.

 

Jüri üyelerine sorduk

Anı yakala yarışmasına nasıl dahil oldunuz?

Projeyi çok sevdik, Sonuçta Instagram’da ilk kez bu boyutta bir yarışma gerçekleştiriliyordu, dahası Türkiye’nin ilk seyahat odaklı fotoğraf yarışmasıydı. Finalde belirlenecek eserlerin bir sergi halinde sunulması fikri de kararımızda etkili oldu. Anı Yakala yarışmasının gördüğü muazzam ilgi bizi çok mutlu ediyor. Şu anda yarışmaya dünyanın dört bir yanından fotoğraflar yağıyor. Sadece Türkler değil yabancılar da artık #aniyakala hashtag’ini kullanmaya başladı.

 

Bu kadar çok sayıda fotoğrafı teker teker incelemek yorucu olmayacak mı?

40 bini aşkın fotoğrafı teker teker inceleyerek elemek çok yorucu olacak. Gözümüz korkmuyor değil. Hepimiz, önümüzde yorucu ve uzun bir çalışma süreci olduğunun farkındayız.

 

Değerlendirmeyi yaparken nasıl bir yöntem izliyorsunuz?

Öncelikle temel fotoğraf kriterlerini göz önünde bulunduruyoruz. Ön elemeleri bu şekilde gerçekleştirdikten sonra her birimiz fotoğrafları şahsi beğenilerimize göre değerlendireceğiz. Bizim için orijinallik, konsepte uygunluk ve tabii anı yakalama başarısı önemli. Finalde açılacak olan sergiyse bizim için bu uzun sürecin hediyesi.

 

Röportaj: Gülenay Börekçi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön