DKNY 2012 – 2013 Sonbahar / Kış koleksiyonu

DKNY'ın değişmez kentsel hatda metropolsel çizgisini, 2012 kreasyonlarında da korumayı sürdüren Donna Karan, geçmiş yıllara oranla, sanki biraz daha agresif bir koleksiyonla, New York moda haftasındaydı.

DKNY 2012 – 2013 Sonbahar / Kış koleksiyonu...

Donna Karan New York, Karan'ın New York'un iş ve özel hayat arasında bir koşuşturma içerisinde olan, ama bu arada çok iyi görünmek ve hissetmek isteyen, şehir insanları için oluşturduğu bir markadır. Zaten galerideki fotoğraflarda da göreceğiniz gibi, DKNY'nin defilesinde bile, New York'un 7/24 akıcı hayatının simgesi haline gelmiş, üzerinde markanın adının da yazılı olduğu sarı New York taksisi kullanılmış. Amaç, şovdan önce izleyicileri o ruh haline sokmak.

 

Başlamadan önce izleyicilere verilen şov notlarında, bu koleksiyon "beat jenerasyonu" idelerine karşı "şiirsel bir savaştır" yazıyor. Bence, yaklaşımda öyle de olmuş. Yalnız şiirsel kısmına takıldım biraz. Çünkü her ne kadar bir kaç tasarımda floral baskılar kullanıldıysa da koleksiyonun genel teması gayet ciddi. Şiirsel denilince insan daha romantik dokular bekliyor. Ağırlıklı olarak kullanılan deriyi ve tüm koleksiyona hakim koyu renkleri benzetsek benzetsek Edgar Allen Poe'nun şiirlerine benzetebiliriz sanırım.

 

Konuyu, yabancıları için biraz daha açmak gerekirse; Beat jenerasyonu 50'lerde ortaya çıkan, popüler kültüre karşıt fikirler besleyen ve konforlu (rahat, serbest, hiç bir sosyal yaptırımı takmayan) bir yaşamı seçen, bir grup yazar tarafından ortaya atılmış bir kuşaktır. Bu kuşak, kadınları hiç önemsememiş, değersiz kılmış, neredeyse sadece cinsel bir obje olarak görmüşlerdir.

 

Oysa biz DKNY'ın 20 yıllık geçmişindeki koleksiyonlarına baktığımızda tamamen zıt bir etkiyi hep gördük. Günümüzde çalışan kadınların üniforması haline gelmiş DKNY koleksiyonları her zaman, koşturan, kendisini önemli, özel ve güçlü hisseden iş kadını profiline uygun olarak hazırlanmıştır.

 

Markanın 2012 – 2013 Sonbahar / Kış koleksiyonunun detayları ise şöyle; hatasız muhteşem bir terzilikle hazırlanmış, sonderece kadınsı ve sofistike bir ruh taşıyan, modern ve genç bir dokuyla hazırlanmış koleksiyon parçalarında, koyu ve mat renklerin ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Farklı görünmek veya hayatında renk isteyen kadınlar için ise bordo, fuşya ve kobalt (elektrik) mavisi tasarımlarda nadirde olsa bulunuyor. Mont, kaban ve ceketlerin boyları kısa tutulurken kürklerle göz üzerindeki ihtişamı arttırılmış.

 

Yuvarlak omuzlar, simsiyah bacaklar ve deri kalın kemerle tamamlanan, kısa flörtöz deri etekler, transparantlık katılarak dişileştirilmiş aslında çok sade ve abartısız elbise modelleri, dar pantolonlar koleksiyonun dikkat çeken diğer özellikleri arasında. Koleksiyonda doğa desenleri koleksiyona yumuşaklık katmış olsada derinin ağırlıklı kullanıldığı tasarımlar geçmiş kreasyonlara göre daha agresif bir çizgi yaratılmış.

 

Kısacası DKNY bu kış da genç ve çalışan kadınların vazgeçilmezi olmaya devam edecek...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön