Kadın modasının vazgeçilmezi olan etek elden gidiyor!

Erkekler kadınların klasik giysisi eteklere göz koydu. Defilelerde gördüğümüz etek giyen erkekler, podyumlardan sokaklara taşındı. Peki erkek adam etek giyer mi? İşte bütün mesele bu...

Kadın modasının vazgeçilmezi olan etek elden gidiyor!

Defilelerde etek giyen erkek modelleri görmek artık beni şaşırtmıyor. Hatta Marc Jacobs’ın etek ya da elbisesiyle görüntülenmesini de yadırgamıyorum, hatta yakıştırıyorum. Ama yine de sokaklarda etek giymiş erkekleri görünce şaşırmıyor değilim. Belki de babamı, eşimi, oğlumu etekle düşündüğüm için bu etek modasına sıcak bakamıyorum. Düşünsenize patronunuzla sabah toplantısında “Eteğini nereden aldın” sorusu üzerinden muhabbete tutuşuyorsunuz!Gel gör ki biz erkeklerin gardıroplarındaki birçok parçayı sahiplendik. Pantolonlar, ceketler, smokinler, Oxford ayakkabılar derken onların etek giymesini yadırgayabilir miyiz? Peki erkek adam etek giyer mi? Ne moda haftasında podyumdaki erkek modellerden bahsediyorum ne de Paris, Milano gibi moda başkenti şehirlerin sokaklarından. Yurdum erkeğini sokakta etekle görmek ister misiniz? Etekli erkek bizim için en çok bir İskoç geleneğidir... Ancak günümüzde erkekler kadınların eteklerine göz koydu. Şu an durum o kadar vahim değil, çok şükür erkek eteklerinde kısalık ve darlık gibi feminen unsurlardan kaçınılıyor.Oysa tarihe bakınca etek erkek giyimine çok da uzak bir parça değil. Batı kültürlerinin dışında erkek giyiminde etek ve benzeri parçalar moda kavramlarının içinde bulunuyor. Entari, kaftan, sarong gibi etekli giysileri Afrika, Asya ve Ortadoğulu erkekler hâlâ sıklıkla tercih ediyor. Ancak Kuzey Amerika ve Avrupa’nın büyük bölümünde etek, kadınların klasik kıyafeti olarak biliniyor. Yani eteği kadın kıyafeti olarak kategorize eden ve efemine olarak algılayanlar daha çok gelişmiş toplumlar.Moda dünyasına baktığımızda başarılı tasarımcıların erkek koleksiyonlarında etek giyen erkekleri görmek artık yadırganmıyor. Jean Paul Gaultier, Yohji Yamamoto, Comme des Garçons, Rick Owens, Yves Saint Laurent ve Alexander McQueen, Giorgio Armani, John Galliano, Kenzo ve Vivienne Westwood gibi tasarımcılar yıllardır koleksiyonlarında erkekler için etek tasarlıyor. Tabii bu bir podyum şovu mu yoksa gerçekten erkeklere etek giydirme arzusu mu onu tam anlayamadık.Robbie Williams David Beckham gibi iddialı isimlerin de etek giydiğini biliyoruz. Mel Gibson “Braveheart” filminde Russell Crowe “Gladiator”de etek giydi.Etek ayaklanması!

Erkek egemen toplumlarda feminen görünme korkusu, etekleri punk’lar ve hippie’ler gibi alt kültür gruplarından öteye geçiremedi. Jean Paul Gaultier yıllar önce, “Erkeklere etek giydirmeye çalışmıyorum. Sadece isterlerse giymekte özgür olduklarını anlatmak istiyorum. Kadınlar da pantolon giyebilmek için savaşmadı mı” diyerek bu akımın öncülüğünü yapmıştı. Dünyanın birçok metropolünü gezen “Men in Skirts” sergisi ise erkeklerin yüzyıllardır etek giydiği mesajını vererek tekdüze erkek modasını renklendirmeyi amaçlıyordu. Sadece erkek etekleri üreten CitySkirt’ün sahibi, “erkek modasını çok sıkıcı” bulduğu için bu işe giriştiğini söylüyor. Bravehearts topluluğu, (www.bravehearts.us) “etekli erkek hareketi”nin en iyi savunucularından. “Kilt”in tüm zamanların en maskülen kıyafetlerinden biri olduğunun altını çiziyorlar. New York’ta bir grup erkek etek giyebilme özgürlüğü için sokaklara dökülmüştü “Pantolon zulmüne son verilmesi” için bu eylemi düzenleyen pantolon karşıtları, Manhattan’daki Guggenheim Müzesi’nden Metropolitan Müzesi’ne kadar yürüdü ve etek giyme özgürlüklerini savunmuşlardı. Peki Taksim Meydanı’nda etek giymiş bir grup hayal edin... Etekli erkek hareketi savunucuları... Delikanlı olan giysin!Bir İskoç geleneği!

İskoç erkeklerin yüzyıllardır “kilt” ismi verilen ekose etekler giydiklerini biliyoruz. Kilt tek başına sadece eteğe verilen isim değildir, çoğu kiltin omuz üzerine atılan bir parçası vardır, buna ek olarak geleneksel diz altına uzanan ve süslemeli çorapları, siyah ayakkabıları ve kiltin üstüne asılan küçük çantaları ile tamamlanır.


Hazırlayan: Esra Çoruh

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön