Bugün pijama giysem...

“Bugün zaten pazar, istersen giyersin” diyenlere cevap: Bugün pazar ama çalışıyorum. Aslında pijamam da yok ama sokakta giyebilsem edinirim. Vakti zamanında Coco Chanel giymişti. Hem de erkek pijaması. Şimdi yine yayılıyor modası. Hatta “Gelecek yıl iyice yerleşecek” diyenler var!

Bugün pijama giysem...

Yasaklar daima çekicidir ya, şu Louisianalı siyasetçi sokakta pijama giymeyi yasaklamaya kalkmasa, trendin farkına varmayacaktım. Adamın adı Michael Williams. Caddo Parish bölgesinin yöneticisi. Bir gün markette pijamalı gençleri görünce delleniyor, kamusal alanda yatak kıyafetiyle dolaşmayı yasaklayan yasal düzenleme için kolları sıvıyor.

Adam Wall Street Journal’a diyor ki: “Amerika ahlaki çöküntü içinde, bugün pijamayla sokağa çıkan, yarın da donla çıkar.” Gazetenin haberine göre sokağa pijamayla çıkanlar sadece Williams’ın gördüğü birkaç oğlan değil. Amerikan gençliği arasında hızla yayılıyormoda. Yataktan kalktıkları gibi okula pijamayla gidenler de var. Eşofmanı bile aşmış durumdalar. Bu trendmarkaları da harekete geçiriyor. Abercrombie & Fitch, American Eagle gibimarkalar koleksiyonlarına gündelik giyilebilecek pijamaları dahil etmeye başlıyor. Bir iddiaya göre Kim  Kardashian, Britney Spears veMiley Cyrus’un orada burada çekilmiş pijamalı fotoğrafları tetikliyor bu rahatlık modasını.

Şöhretler cephesi
Amerika’da bazı okullar derse pijamayla girmeyi yasaklıyor. Okulda yasağı deleni disiplin kuruluna çıkarırsın. Caddo Parish’teki yasa tasarısı ise sokağa pijamayla çıkana zorunlu sosyal hizmet cezası öngörüyor. “Cezayı çekenlere Guantanamo tarzı turuncu tulum giydirecekler” diye dalga geçenler var şimdi medyada. Trend bu kadarla kalmıyor, yüksek moda bazında sokaklara, kırmızı halıya da sıçrıyor. Tabii çubuklu basma ya da pazen cinsinden değiller. Kimi Prada, kimi Dolce & Gabbana. Sokakta giyenler de mangalcı değil. Zamanında Coco Chanel’in geceleri (yatakta değil dışarıda) erkek pijaması giydiği malumda, bu seferki modayı kim başlattı, tambelli değil. Bir iddiaya göre Vogue Japonya’nın İtalya’daki editörü Viviana Volpicella.Milano’da sokakta ipekli pijamayla yürürken görüntüleniyor. Kadın stil ikonu, hayran kitlesi oluşturacak kadar şık. Çiçekli Prada pijamayla da aynen öyle. Ama Jessica Alba da olabilir. Bir galaya bildiğin pijamayla gidiyor ki, Dolce & Gabbana’nın defileye çıkardığı ipeklimodelin ta kendisi. Sofia Coppola, Louis Vuitton pijama giyiyor.

 

Amerikalı tasarımcı Rachel Roy’un giydiği ise saten ama görüntü itibarıyla Sümerbankmamulünden hallice. Bu pijamalı halleri ev halinden ayıran en ince çizgi ise ayaktan geçiyor. Pijamanın rol arkadaşı terlik değil, stiletto giyiliyor. Michael Kors, TomFord, Dolce & Gabbana gibi tasarımcılarla Tommy Hilfiger’in pijama tarzı modelleri podyuma sürmesi aslında birkaç sezon öncesine dayanıyor. Ancak moda  bloglarında şiddetli direniş var bu trende. Kimi diyor ki: “Pijamayla işe gitmek tembelliktir, saygısızlıktır.” “Obezlere bol bolamat dolaşmak için gün doğacak” diye karşı çıkanlar bile var. Bazıları “Çin’de bile yasak” diyor. Çin’in bazı bölgelerinde sokakta pijama giymek adettenmiş de, Expo 2010 sırasında Şanghay’da yasaklanmış. Buna rağmen giyenler zorla eve gönderilip, üstüne de ceza kesilmiş. “Hem rahattır, sabahları giyinme derdini ortadan kaldırır, zengin-yoksul uçurumunu az da olsa kapatır” diyerek pijamayı savunanların Mark Zuckerberg efsanesine yaptığı göndermeyi de yemiyor muhalif cephe. Zuckerberg’in “Social Network”te pijamayla toplantıya gittiği sahnenin kurmaca olduğunu belirtip, “Sokağa pijamayla çıkan genç, genç milyarder değil, sadece pasaklı, zevksiz ve sıradan olur” diyorlar. “The Facebook Effect”in yazarı David Kirkpatrick ise ısrarlı: “Zuckerberg toplantıya pijamayla gitti.”

Ayşe Özek Karasu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön