Christian Louboutin'in gizemli dünyası

Hepimizin hayallerini süsleyen kırmızı tabanların yaratıcısı Christian Louboutin...

Christian Louboutin'in gizemli dünyası

1964 doğumlu Fransız ayakkabı tasarımcısı, 1991'de topuklu ayakkabı üretimine Fransa'da başladı. 1992'de altı kırmızı ve parlak ayakkabılar imzası haline geldi. Aynı yıl kırmızı tabanlı ayakkabıların patentini alan Louboutin, 12 cm ve daha yüksek topluklu stilettoların 90'lar ve 2000'ler de moda olmasını sağladı. Louboutin'in ayakkabı tasarımlarının hikayesi ise 20’li yaşlarda başından geçen bir olaya dayanıyor. Bir müze ziyaretinde yüksek ve keskin topluklu ayakkabıların tahta yüzeye zarar vermesinden dolayı, bu tarz ayakkabılarla müzeye girişi yasaklayan bir tabela gören Louboutin, o günden sonra buna karşı çıkmaya karar veriyor ve “Öyle birşey yapmalıydım ki tüm kuralları yıkmalı, kadını güçlü ve kendine güvenli hissettirmeliydi” diyor. İşinin geleneksel ve endüstriyel olarak iki yanının olduğunu söylüyor Louboutin.

70'lerde ünlü Fransız ayakkabıcısı Charles Jourdan'ın yanında çalışmaya başlayan Louboutin, daha sonraları moda devleri Chanel ve Yves Saint Lauren ile çalışmaya başladı. Bir erkek gözüyle, kırmızı tabanların erkeklerin dikkatini daha kolay çekeceğini söyleyen Louboutin'in başarılı kariyeri böylece başlamış oldu.

Kırmızı tabanlı ayakkabıları pazara girdiğinde Fas Prensesi Caroline, bu ayakkabılara aşık olur. Daha sonraları tüm Hollywood starlarının da bir numarası olan ayakkabılar, Louboutin'i dünyaca ünlü bir marka haline getirir. Tüm ünlü yıldızlar kırmızı halıda, kırmızı tabanlarıyla boy gösterirler. Ünlülerin Louboutin tutkusu yalnızca kırmızı halı üzerinde kalmaz. O kadar ki Jennifer Lopez, Louboutin adlı şarkısının sözlerinde; “Beni telefonda yeterinde strese soktun Fakat bu sondu, artık yoluma devam ediyorum Louboutin'lerimi giyerek” der.

2003'te işini geliştirip çanta tasarlamaya da başlayan Christian, bu işte ayakkabı kadar başarılı olamaz. Bu başarasızlığın onu yıldırmadığını kendi sözlerinden anlıyoruz. “Yeni bir tasarıma başlamak en büyük hobimdir, ne kadar başarılı olacağım ya da olamayacağım umrumda değil. Çünkü ben yeni bir tasarıma imza atmayı seviyorum.“Geçen senenin son aylarında Louboutin karşımıza yepyeni bir işbirliği ile çıkmıştı. Mattel ile ortak bir çalışma sonucu Louboutin kendi Barbie bebeklerini ve onların minicik ayakkabılarını tasarladı. Barbie’nin minik hayranlarını sevindiren bu haber, miniklerin olduğu kadar büyüklerinde dikkatini çekecek kadar başarılı.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön