Kenevirin antidepresan özellikleri var mı?

2018 yılında ABD’de gereksiz ilaç kullanımı yüzünden ölen kişilerin sayısı, Vietnam Savaşı’nda ölen Amerikan askerlerinin sayısından fazla. Rutin olarak reçete edilen ilaçların yerine doğal ve zararsız alternatif arayışı bu yüzden gün geçtikçe daha yaygın hale geliyor.

Antidepresan niyetine kenevir!

Oldukça yaygın hastalıklar haline gelen depresyon ve anksiyete için reçete edilen ilaçlar, yeni yapılan araştırmalara göre yeni bir sorunu gün yüzüne çıkarıyor: Antidepresanların aşırı kullanımı.

 

Psychotherapy and Psychosomatics dergisinde yayınlanan bir meta analiz, antidepresan kullananların kullanmayanlara oranla ölüm riskinin %33 daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Birçok farklı çalışmada incelenen binlerce hastanın verilerine göre ortaya çıkarılan rakamlar gerçekten ürkütücü. Özellikle seratonin geri alım inhibitörü (SSRI) türevi antidepresanların yalnızca beyin değil, tüm vücut üzerinde etkili olabildiğini ifade eden araştırmacılar, bu ilaçların kalp krizi ve felç riskini arttırdığını söylüyor.

 

Yine de SSRI türü antidepresanlar geçtiğimiz 15 yıl içinde tüm dünyada en çok reçete edilen ilaçlardan biri haline geldi. 1999 ve 2014 yılları arasında SSRI kullanımı ABD’de % 65 arttı. Yaklaşık 6 Amerikalıdan birine antidepresan reçete edildi. Kanada’da bu sayı 1000’de 86, Avustralya’da ise 1000’de 89. Türkiye’de ise, antidepresan kullanımının son 5 yılda %25 arttığı biliniyor.

 

Antidepresanların ölümcül yan etkileri ortada ancak yine de, tedavi edilmeyen depresyon hastalığı intiharla sonuçlanabileceğinden, tedavi yöntemi olarak bu ilaçlar tercih ediliyor. Klasik bir denize düşenin yılana sarılması hikâyesi!

 

Antidepresanların karşısında bir yeşil mucize: Kenevir

Uyuşturucu olarak kullanılmasından ötürü kötü bir üne sahip olan kenevir, son yıllarda bilim adamlarının ilgisini daha fazla çekmeye başladı. Dünyanın pek çok yerinde medikal veya keyfi amaçlarla kullanılması yasal olan kenevirin gün geçtikçe daha popüler hale gelmesi, fiziksel ve psikolojik sağlığa olumlu etkileri de göz önüne alındığında ilginç gelişmelere sebep oluyor.

 

Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kenevirin içinde bulunan cannabidiol (CBD) ve tetrahydrocannabinol (THC) maddelerinin antidepresan özellikleri olduğunu ortaya koydu ve bu da keneviri aklayan ilk araştırma değil. İngiltere’de de hala kenevirin akıl sağlığı üzerindeki etkileri üzerine ciddi araştırmalar yürütülüyor. Bugüne kadar ‘yasaklı’ bir bitki olarak kabul edilmiş olması, elbette üzerinde yeterince bilimsel araştırma yapılamamış olmasının sebebi ancak yapılan geniş çaplı kenevir araştırmalarına bakılırsa, bu açık yakın zamanda kapanacak gibi.

 

Öte yandan, uygunsuz miktarlarda kenevir tüketiminin depresyon ve anksiyete semptomlarını artırabilmesi gibi bir ihtimal de söz konusu. Bu yüzden uzmanlar, birçok çeşidi olan kenevirin hangi çeşidinin kullanıldığı, nasıl ve ne miktarlarda tüketildiğinin de oldukça önemli olduğunun altını çiziyor.

 

KENEVİR ADET AĞRILARINA İYİ GELİYOR Amerika’da 29 eyalette yasallaşa... DEPRESYON HAKKINDA BİLDİKLERİNİZİ UNUTUN! Başımızı ciddi anlamda derde sok...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön