Kadınların sadakati erkeklerden soruluyor

Erkekler, bir kadının aldatıp aldatmadığını sadece yüzüne bakarak anlayabiliyor.

Kadınların sadakati erkeklerden soruluyor

Yapılan bir araştırmaya göre, erkekler bir kadının sadece görünümüne dayanarak ne kadar sadık olduğunu söyleyebiliyor.

Batı Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacılar, PlosOne'da yayınlanan makalelerinde “Davranışsal bilgi yoksunluğu göz önünde tutulduğunda, erkeklerin sadece kısa bir sunumun ardından görüntülerden vardığı sonuçların tutarlılığı dikkat çekici” diye açıklama yaptılar.

 

Araştırmada cinsel sadakatin, sadece karşı cinsten yabancıların görünümüne bakarak anlaşılıp anlaşılamayacağı üzerine odaklanıldı.

 

Yapılan deneyde, Evrimsel Psikolog Samantha Leivers ve arkadaşları Leigh W. Simmons ve Gillian Rhodes, heteroseksüel erkeklerin yalnızca fotoğraflarına bakarak iki kadından hangisinin daha sadık olduğunu seçebildiğini ortaya koydular.

 

 

Araştırmada, 20 ve 42 yaşları arasında 34 heteroseksüel kadın fotoğrafı kullandı. Modeller 17 çift gruba ayrıldı ve her birinde partnerini birden çok kez aldatan bir kadın ve hiç aldatmayan bir kadın bulunuyordu.

Araştırmadaki 43 erkek deneğe bu kadınların fotoğrafları gösterildi ve hangisinin daha ‘sadık’ olduğunu düşündükleri soruldu. Diğer 29 katılımcıdan ise her kadının algılanan güvenilirliğini değerlendirmeleri istendi. Araştırmacılar, algılanan güvenilirlik ve doğru yargılanan sadakat arasında bir ilişki buldu.

Daha sonra ilk bulguları desteklemek için 60 erkek üzerinde ikinci bir deney gerçekleştirildi. İki kadın arasında değerlendirme yapıldığında, erkeklerin yüzde 59 oranında başarılı olduğu tespit edildi ve erkeklerin sadece görünümüne bakarak bir kadının sadakatini yargılayabileceği kanısına varıldı.

 

 

Araştırmacılar, “Vardığımız sonuçlar, bu tür yargıların çekirdek bir gerçeği içerebileceğinin ilk kanıtıdır. Kadınlardan hangisinin daha sadık olduğu sorulduğunda, erkekler şans faktöründen öte doğru tercihi yapıyorlar” diyor.

 

Araştırmacılar ayrıca bu durumun erkekler için aldatılmalarını önleyen evrimsel bir avantaj olduğu fikrini paylaşıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön