Boşanırken çocuğunuzun güvenlik ihtiyacını nasıl karşılayacaksınız?

Boşanmalar en çok çocukları etkiler. Dünyalarındaki her şey değişiyor gibi görünür. Ebeveynlerden biri evi terk ediyordur.

Boşanırken çocuğunuzun güvenlik ihtiyacını nasıl karşılayacaksınız?

Kimi durumlarda, velayet sahibi ebeveyn de hep birlikte yaşanan evi terk eder ve çocuk bildiği, tanıdığı tek evden ayrılmak zorunda kalır. Çocuk kendini suçlamaya da başlayabilir, özellikle de anne baba boşanma sürecindeki herhangi bir tartışma esnasında kendisinden bahsetmiş ise. Ancak, boşanmanın etkilerini azaltmak ve çocuğunuzun değişiklikler sırasında daha güvenli hissetmesi için bir şeyler yapabilirsiniz.

 

İşte nasıl yapılacağı:

 

Çocuğunuzun programını mümkün olduğu kadar aynı tutun.

 Çocuk düzen duygusunu kaybetmemek için aynı saatte yataktan kaldırılmalı, öğleden sonra arkadaşları ile oynamalı ve aynı zamanda yatağa gitmeli. Çocuğunuzun bir günü nasıl geçiyor olursa olsun, aynı şeyleri aynı zaman dilimlerine getirmeye özen gösterin.

 

Çocuğun her iki evde de tanıdık ve ihtiyacı olduğu şeylerin tümüne erişim sağlayabildiğinden emin olun.

 Çocuğun her iki ebeveyninin evinde de söz hakkı olmalı. İstediği ve ihtiyaç duyduğu eşyaları tercihlerine göre yerleştirebilmeli. Bu geçiş sürecini kolaylaştıracaktır.

 

Eğer mümkünse velayet sahibi olmayan ebeveynin evinde de bir odası bulunmalı.

 Ziyaret için evler arasında gidip gelirken daha rahat hissetmeleri için iki evde de kendilerine ait odaları olması iyi olacaktır. Velayet sahibi olmadığınız gibi ayıracak fazladan bir odanız da yoksa, evinizin özel bir alanını sadece ona ayırdığınızı mutlaka hissettirmelisiniz.

 

Problemlerinizi kendinize saklayın

 Birçok çocuk anne-baba arasındaki kargaşa içine çekilir ve sorunlara ortak edilir, halbuki onların bir de yetişkin sorunları için endişelenmemesi lazım. Problemlerinizi tartışmak için kendinize bir arkadaş ya da danışman bulun.

Ona sevgi, ilgi ve disiplin verin

 Boşanma esnasında çocuklarının mutsuz olduğunu hisseden ebeveynler vicdanlarını onlara hediyeler alarak ya da özel ayrıcalıklar sunarak rahatlatmaya çalışabilir. Olumsuz davranışların sonuçları da dahil olmak üzere tutarlı kurallar güvenlik duygusu verir. Çocuğunuza ikinizin de hala onu çok sevdiğini ve her zaman da seveceğini söyleyin. Boşanmanızın tek sebebinin kendi aranızdaki problemlerden kaynaklandığını ve onunla hiçbir alakası olmadığının altını çizin, gerekirse defalarca…

 

Çocuğunun her ikinize de istediği zaman ulaşımı olmalı

 Kendini yalnız hissettiğinde, özlediğinde ya da sadece canı öyle istediğinde birlikte yaşamadığı ebeveyne ulaşabilmeli. Her iki ebeveyn de çocuğu ile düzenli ve kaliteli zaman geçirmeli.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön