Evli bir kadınla beraber olmak

Evli kadınlarla birlikte olan erkekler aslında kendi arzuları peşinde gitmektense ötekilerin arzusunun bir parçası olmayı tercih ediyorlar.

Evli kadının cazibesi

Büyük beklentileri anlık mutluluklarla değiştirmek isteyen erkek için evli kadınla ilişki kurmak cazip bir seçenek haline dönüşebiliyor. Tutulması gereken sözlerin olmadığı, tam anlamıyla ‘hafif’ yaşanan bu tarz ilişkileri değerlendirmek üzere erkekleri mercek altına aldık.


Erkeğin kurduğu ilişkide partnerinin evlilik beklentisinin olmaması, çocuk istememesi, cinselliği özgürce yaşaması ve sorumluluk hissetmemesi gibi kriterlerin evli kadınlarla kurulan ilişkilerde daha kolay karşılanıp, erkekleri bir nevi özgürleştirdiğini gözlemliyoruz son zamanlarda. İlişkiler hakkında araştırmalar yapan kült yazarlardan Susan Shapiro Barash; Kadınlar Evlilikleri Bozan ya da Kuran İlişkilerini Açıklıyor adlı kitabında evli kadınların özellikle otuz, kırk yaş arasında yeni maceralar deneyimlemek istediğini; yüzde altmışının en az bir kez eşlerini aldattığını; aldatan kadınların yüzde kırkbeşinin de bu macerayı özenle kamufle edip ilişkiden sonra da evliliklerini sürdürdüğünü açıklıyor. 


Kitapta evli kadınların aldatma nedenleri ise şöyle sıralanıyor; aldatan eşten intikam alma duygusu, günümüzde kozmetik ürünler ve sporla içiçe bir yaşam sürdürmekte olan kadının eşinden ilgi görme ihtiyacı ve eşiyle bir zamanlar yaşadığı ateşli cinselliği yeniden tecrübe etmek istemesi. Bu tarz ilişkilerde kadının yaşadığı duygusal boşluğu sevgilisi dolduruyor, erkek de gelecek için tutamayacağı sözler vermek durumunda kalmıyor. Dolayısıyla büyük beklentileri anlık mutluluklarla değiştirmek isteyen erkek için evli bir kadınla ilişki kurmak cazip bir seçenek haline geliyor. Toplumda evli bir erkeğin aldatması, evli bir kadının aldatmasıyla karşılaştırılınca sosyal bedeli daha ağır basıyor olsa da günün sonunda her iki tarafın da ihtiyacı olanı aldığı bir ilişki modeli ortaya çıkıyor. 


Evli kadınlarla kurulan ilişkilere baktığımızda erkekler açısından bu tür ilişkilerin çoğunlukla derinliği ve geleceği olmayan ilişkiler olduğunu görüyoruz. İlişki sürecini değerlendirdiğimizde ilişki biçiminin gelişigüzel ve yüzeysel bir şekilde sürdürüldüğünü de söyleyebiliriz. Bu tarz bir ilişki çoğunlukla gizli bir gündeme sahip ve riskler içeriyor. Bu açıdan bakıldığında oldukça yorucu bir ilişki ve genellikle kısa sürüyor.

 

İlişkilerinde evli kadınları seçen erkeklerin tercihleri çoğunlukla tesadüf değil çünkü kişilik yapıları gereği kendilerini kolaylıkla birine adayamıyorlar. Ötekine bağlılığı ve teslimiyeti bir zayıflık olarak değerlendirebiliyorlar. Tatmin edici ve gerçek bir yakınlığı içeren duygusal bir ilişkiye giremiyor ya da sürdüremiyorlar. Bilinçdışında insanlara yönelik güvensizlikleri ve kuşkuları nedeniyle karşı cinse gerçekten güvenemedikleri gibi ilişkilere kendilerini samimiyetle teslim edemiyorlar. Evli bir kadınla ilişki kurmak bu açıdan onlar için bir fırsat gibi görülebilir. 

 


Evli kadınlarla birlikte olan erkekler aslında kendi arzuları peşinde gitmektense ötekilerin arzusunun bir parçası olmayı tercih ediyorlar. Bunu gerçekleştirebilmek ve sürdürebilmek için de uç noktada sevgi ve ilgi gösterebiliyorlar. Bu nedenle eşlerinden görmedikleri ilgi ve sevgiyi bu ilişkilerinde elde etmeye çalışıyorlar. Resmiyette başka bir erkeği olan kadınla ilişki yaşayan erkekler diğer erkeğe göre kendilerini böylelikle daha üstün hissedebiliyorlar.

 

 

Bu şekilde kendilerini değerli ve önemli görüyorlar. Bu da bize büyüklenmeci kişilikteki erkekleri işaret ediyor. Görünürde aşk ve sevgi veren bir ilişki gösterseler de gerçekte büyüklenmeci kişiliği ayakta tutacak sevilme ve hayranlık beklentileri taşıyorlar. Bu erkeklerin ortak özelliği çok beğenilmek istemeleri. Kendilerini özel ve eşi bulunmaz algılayabilirler. İlişkide hâkim taraf olmak isteyebilirler. Çok önemli oldukları duygusunu taşıyorlar. Maksimum başarı, güç, zekâ, çekicilik ya da kusursuz Evli kadınlarla birlikte olan erkekler aslında arzularının peşinden gitmektense kadının arzusunun bir parçası olmayı tercih ediyorlar. sevgi konusunda takıntıları var. Empati yapamıyorlar.

 

Bundan dolayı başkalarının duygularını ve gereksinimlerini tanıyıp anlama konusunda isteksizler.

Empati yapar gibi göründüklerinde ise o sevgililerinin minnettarlığını ve hayranlığını harekete geçirip, onu kendi beğenilme ihtiyaçları doğrultusunda davranmaya zorlayabiliyorlar. Aldıkları kararlar başkalarını etkilese de onlar için bunun bir önemi yok. Kendi içlerinde çelişki yaşıyorlar çünkü. Bir yandan duygusal yakınlığı, mahremiyeti istemiyorlar, diğer yandan da çok kıskanç davranıyor ve sevgililerinin tek sahibi olmak istiyorlar. Bundan ötürü de gerçek aşkı yaşayamıyorlar.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
11
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  01 Aralık 2017 Cuma 14:01

  her iki tarafta menfaat ve para pesinde ikiside cehennemde cayir cayir yansinlar insallah

  Cevapla
 •  
  09 Temmuz 2017 Pazar 00:23

  Karisini aldatan evli ekekleri kocasini aldatan kadinlarin hepsinin Allah cezasini versin

  Cevapla
 •  
  29 Haziran 2016 Çarşamba 00:54

  Erkekler neden doymadı elindekinin kıymetini bilmezler ki

  Cevapla
 •  
  13 Mayıs 2016 Cuma 10:05

  miilet evli olduğu halde bekar adam bulup ilişki yaşıyor,bir de o yetmezmiş gibi çok namuslu takılıyorlar :) bizde burda evlenilecek adam yok diye yakınıyoruz bu adamların zihniyeti neden bu kadar çirkin ?

  Cevapla
 •  
  18 Mart 2016 Cuma 16:38

  eşlerini aldatan kadın ve erkeklerin olduğu bir kurumda çalışıyorum. birçok kişi birbirlerinin peşinde burada ve midemi bulandırıyorlar. bende evliyim ve bekarken yaşayacağımı yaşadım çok şükür. berkek olarak, çalışan kadınlardan tiksiniyorum. namaz kılan, muhafazakar olduğunu iddia eden insanlarda olması yobazlaşmanın en ötesi.. allah sonumuzu hayır eylesin.

  Cevapla
 •  
  04 Nisan 2016 Pazartesi 18:31

  nrde çalışıyorsunu merak ettim ?

 •  
  26 Ocak 2016 Salı 21:37

  Yaw ben bekar bi adamim kadin kocasini sevgilisiyle sevgilisinide benimle aldatmis ee tabi beni kimle aldatmis bilmiyorum ama)))) bence hersey kocada bitiyo anlayan anladi....

  Cevapla
 •  
  18 Aralık 2015 Cuma 20:52

  Doğru şeyler yazıyo ama duygusuz hiç bişey yapılamaz

  Cevapla
 •  
  29 Ağustos 2015 Cumartesi 14:52

  Her erkeğe cazip gelebilir ama kendi başına gelmesi kan çıkması demektir

  Cevapla
 •  
  24 Ağustos 2015 Pazartesi 23:16

  Aslında herkes kendince haklı

  Cevapla

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön