İlk sevişme hayal kırıklığı olmasın!

Jinekolog Op. Dr. Gökçen Erdoğan ilk cinsel deneyimle ilgili değerli bilgiler veriyor.

İlk sevişme hayal kırıklığı olmasın!

İlk deneyimin bırakacağı iz, yaratacağı etki doğal olarak hem kadının hem de erkeğin sonraki cinsel yaşamının temelini oluşturuyor. Bu süreci doğal yaşamak ya da sorunlu hale getirmek ise büyük oranda çiftlerin elinde. Hangimiz ilk cinsel deneyimimizi yaşarken heyecanlanmadık ya da korkudan titremedik? İlk ilişkiye ne kadar hazır olunursa olunsun, kadın ve erkek ne kadar istekli olursa olsun, her zaman 'başarıyla' sonuçlanmayabiliyor. İlk denemede, gerçek anlamda bir ilişkide bulunmayı başarabilenlerin sayısı yalnızca % 20 civarında. Çoğu ilişkide kadından veya erkekten kaynaklanan nedenlerle ilk deneme yarıda bırakılıyor ve daha sonra yeniden denenmek üzere erteleniyor. Kadından kaynaklanan en önemli neden; ağrı duyma korkusuyla kendini kasması; yani 'vajinismus'. Erkekten kaynaklanan en önemli neden ise partnerine ağrı veya zarar verme korkusu yüzünden ilişkiyi yarıda bırakması. İlk denemenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ender görülen bir durum olmadığı bilinmeli ve endişeye kapılmadan denemeler sürdürülmeli.

 

Erkeğin ilk ilişkide "başarıya" aşırı odaklanması, beraberinde "başarısızlık" getirebiliyor. Doğal bir cinsellik yaşanmasında temel kriter, erkeğin kızlık zarını aşması değil, erkek ve kadının birbirlerine cinsel anlamda yakınlaşmaları. Kadının kendini iyi ve hazır hissetmesi için, erkek gerekli toleransı tanımalı. İlk cinsel deneyimde seçilecek mekan da diğer önemli nokta. 'Yakalanma' korkusunun yüksek olduğu bir mekan seçilmesi, ilk birlikteliği korkulu bir deneyime dönüştürebiliyor. Kızlık zarının anatomik bir bariyer gibi algılanması, bu yapının aşırı kanama ve ağrıya neden olabileceği kaygısı kadın için en önemli unsur. Hazırlıksız ve uygun olmayan koşullarda özellikle kadının bu konudaki duyarlılığını göz ardı eden bir erkek partner ile yaşanan ilk cinsel deneyim kadında daha kötü psikolojik etkilenmelere neden olur. İlk cinsel deneyimden önce partnerlerin her ikisi de ilişkiye hazır olduklarını ve birbirlerine güvendiklerinin mesajını net olarak vermeli. Daha sonraki ilişkilerin aynası olabilecek ilk ilişkide özellikle erkek partner kadının duyarlılığını önemsemeli ve anlayışlı olmalı. Kadının gevşemesi ve rahatlaması için daha sabırlı olmalı. Ayrıca ilk cinsel ilişkide ön sevişme çok önemlidir. Ön sevişme sırasında her iki partnerin birbirine dokunmaları, haz almaya odaklanmaları gerekir.

 

Cinsellikle ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan hatta evlenene kadar bu konuda hiç konuşmayan partnerler ilk cinsel deneyimlerinde büyük hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Erkekler ilk cinsel deneyimleri sırasında sertleşme problemi yaşabiliyor. İlk cinsel birleşmesinde ilk boşalmayı yaşayacağı için, erkek henüz boşalma kontrolüne de sahip değildir. Çünkü bunu deneyimle öğrenmesi gerekir. Bu yüzden ya erken boşalma ya bu durumun çok uzun sürmesi halinde geç boşalma ortaya çıkabilir. Ya da bazen cinsel birleşme olmadan, vajina girişi olmadan boşalmalar olabilir. Bütün bunlar erkeğin o an yaşamış olduğu heyecan ya da ilk ilişkinin getirmiş olduğu gerginlikle oluşmuş olabilir. Cinsellik öğrenilen bir davranış olduğu için, ilk cinsel deneyimlerden sonra insanlar zaman içinde cinselliği öğrenecektir. Ataerkil düzenin sürdüğü her toplumda erkekler ilk cinsel deneyim korkusu yaşar. Çünkü cinsel ilişkiye “erkek olma” anlamı yüklenir. İlk cinsel ilişki aşılması gereken bir sınav olarak görülür. İlk ilişki sırasında yaşanan heyecan fazla büyütülmemeli. Erkekler ilk cinsel birleşme deneyimlerine son derece sıradan bir olay gibi yaklaşmalı ve sadece o anı yaşamak istemeli.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön