Vajinismus erkekleri…

Vajinismus yaşayan kadınların eşlerinin, devamlı bir reddedilme ve tatminkâr olmayan bir ilişki sürecine adapte olabilmek için gün geçtikçe artan bir pasif karakter örüntüsü sergiliyor olmaları çok sık rastlanan bir durumdur.

 Vajinismus erkekleri…

Vajinismus yaşayan kadınların eşlerinin, devamlı bir reddedilme ve tatminkâr olmayan bir ilişki sürecine adapte olabilmek için gün geçtikçe artan bir pasif karakter örüntüsü sergiliyor olmaları çok sık rastlanan bir durumdur. Cinsellik yanı olmayan bir ilişkiyi yürütmeye çalışmak oldukça zordur ve bu yaşantıya cinsel sağlık açısından bakıldığında, eş ve ilişki için sağlıksız bir durum olduğunun kabul edilmesi gerekmektedir.

 

Vajinismuslu kadınlar görücü usulüyle evlenmemişlerse, eş veya sevgililerini otoriter ve baskıcı babalarının aksi özellikteki erkeklerden seçerler. Evlilik öncesi başka kadınlarla yaşadıkları cinsel deneyimleri sınırlı olan eşleri; çoğunlukla aşırı nazik, pasif, girişken olmayan, edilgen erkeklerdir.

 

Tencere ve kapak misali karı-koca birbirini kırmaktan aşırı derecede korkarlar. Vajinismuslu kadınlar nasıl çocukluğunda iyi kız ise eşleri de iyi çocuktur. Yani cinselliğin kötü kadınlar için olduğunu, bir eşin saf ve masum olması gerektiğine inanırlar. Genellikle evlilik öncesi cinsel yakınlaşmaları dokunma ve öpüşmeden ileri gitmeyen çift, evlendikten sonra da karşılıklı anlaşarak cinsel ilişkiden kaçar. Çünkü her iki tarafın da cinsel birleşmeyle ilgili bilinçli ve bilinçdışı korkuları vardır. Birleşme gerçekleşmese de, cinsel yaşamları asgari ölçüde devam eder, düzenli olarak sevişirler, sürtünerek boşalabilirler. Hatta sürtünme doğrudan klitorisi uyardığı için vajinismuslu kadınlarda orgazm olma oranı daha da yüksektir.

 

Vajinismus nedeniyle boşanma oranı düşüktür. Çünkü ortak cinsel korkular çifti birbirine yaklaştırmaktadır. Bu nedenle vajinismuslu kadınların eşlerinin tutumu son derece önemlidir. Eğer erkek kadının korkusunu anlamaya çalışıp ona destek olma yerine, bir an önce cinsel ilişkiyi gerçekleştirip hem kendisine hem eşine hem de ailesine karşı erkekliğini ispatlama gayreti içinde hareket ederse ki genellikle böyle olur, sorun daha da büyüyecektir. İlk gece sonrası eşler olup bitenler konusunda aile büyüklerine hesap vermektedirler. Bu, toplumumuzun hoş olmayan bir âdetidir ve sorunu içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir.

 

Vajinismuslu kadınların partnerleri yanlış olarak istenmedikleri, reddedildikleri, yeteri kadar sevilmedikleri duygularına kapılabilirler. Zamanla erkekte sertleşme yetersizliği, cinsel isteksizlik ortaya çıkabilir. Ayrıca eşler de ilişki içerisinde kendine özgü duygular yaşarlar. Zaman zaman vajinismus yaşayan biri ile birlikte olmak gerçekten zor olabilir.

 

 

Eşlerin deneyimlediği ve tariflediği bazı ortak duygular ise şunlardır:

 

Empati – Umutsuzluk

Eğer herhangi biri eşimin bu problemini duyarsa eşim perişan olur. Ben onun için çok üzülüyorum, çünkü çok acı çekiyor. Eminim ki eşim bunu beni üzmek için yapmıyor ama benim hayatım da onun kadar zorlaşıyor. Kendimi çok çaresiz hissediyorum ne yapmam gerektiği ile ilgili hiçbir fikrim yok.

 

Öfke – Sorgulama

Ben elimden geleni yaptım. Ben de suçlu muyum? Eşim bu durumun üstesinden gelmek için hiçbir çaba göstermiyor.

 

“Neden belirtileri göremedim? Hayatım cinsel ilişki yaşamadan ve çocuk sahibi olmadan mı geçecek?”

 

“İlişkimi bitirip kayıplarımı en aza indirmeli miyim? Yoksa sadece bu şekilde yaşamalı mıyım?”

 

Reddedilme

Her seferinde reddedilmekten çok yoruldum. Evlenmeden önceki fiziksel ilişkimizin şu an yaşadığımızdan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Benimle romantik bir birleşme yaşamasını istememesi için ne yaptım?

 

“Başta sadece cinsel birleşme yaşayamıyorduk artık beni de istemiyor.”

 

Uzaklaşma

Ev yaşamım bir karmaşa, bu yüzden tüm zamanımı işime ve arkadaşlarıma ayırmalıyım. Kendimi işime verirsem en azından bir yerlerde ve başka şeyleri düşünüyor olurum.

 

Vajinismus tedavisinin sonlarına doğru bilinçdışı dürtülerin sonucu kadınlar partnerlerine karşı saldırganlaşabilir veya kavgacı bir üslupla yaklaşabilirler. Bu her zaman beklediğimiz bir durumdur. Burada erkeklere düşen daha sabırlı ve anlayışlı olmalarıdır. Cinsel terapinin ilişki aşamasında erkeklerde ileri derecede erken boşalma veya sertleşme sorunları ortaya çıkabilir. Çünkü vajinismus olan eşiyle cinsel ilişkiye girmeye hazırlanan erkek, genellikle heyecan, tedirginlik ve başarılı olup olamayacağı kaygısını taşır. Kadından kaynaklanan bir sorunla ilişki olmadığı sırada erkeğin hiçbir problemi yoktur. Ne zaman ki kadın tedavi olup ve ilişkiye hazır hale gelir, o zaman erkekte başarılı olup olamayacağı kaygısıyla genellikle sorun başlar. O güne kadar hiçbir sertleşme sorunu olmayan erkeklerde dahi, bu tedirginlik ve başarısızlık korkusu (performans anksiyetesi) yaşanabilir, bu heyecanla birlikte sertleşme de sağlanamaz. Artık kadın iyileştiğine göre erkek kendini ispatlamak zorunda hissedebilir ve bu yoğun stres altında başarısızlıklar da yaşanabilir. Bu durum devamında ağır bir cinsel stres haline gelebilir. Tam da bu noktada tedavi görmüş eşin veya olaydan haberi olan yakın çevrenin olumsuz etkisi, beklentilerin karşılanmadığı hissiyle erkekte özgüven yitirilmesine de sebep olabilir ve var olan olumsuz durum kısır döngüye girerek, aylar boyu sertleşme sağlanamayabilir.

 

Kadının vajinismusu tedavi edilip iyileştirilse de, bazen erkekteki sertleşme sorunu devam edebilir. Buna “elim sende sendromu” diyoruz. Yani kadın istediğinde erkek, erkek istediğinde ise kadın sorun çıkararak sırasını savar. Kısır döngü devam eder. Yine tedavi başarılı bir şekilde sonuçlansa da erkeklerde zamanla cinsellikten uzak durma eğilimi ve eşlerine karşı cinsel soğukluk başlayabilir. Yatağa girmek ve dokunmak istemeyebilirler. Çünkü geçmişte yaşananlar erkekler tarafından bilinçdışı reddedilme olarak değerlendirilebilir. Bu da sık gördüğümüz bir durumdur. Bu nedenler vajinismus tedavisinin hem kadının hem de erkeğin birlikte tedavi edilmesi gereken bir süreç olması gerçeğinin de bir kanıtıdır.

 

Not: Vajinismus yaşantısı ilişki içerisindekileri son limitine kadar test eder. Ama “her işte bir hayır vardır” mantığı ile sorunu algılamak hasta için faydalı olacaktır. Çünkü vajinismusun üstesinden gelmek evlilik ilişkisini bir üst seviyeye çıkartacak ve eşin sadece iyi gün dostu olmadığını öğrenme fırsatını hasta bulmuş olacaktır.

 

Haber: Cem Keçe

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön