Kim demiş seks bitiyor diye! Kadınlarda yaşla birlikte cinsel istek de artıyor!

Yaşlılıkla birlikte cinsel tatminde düşüklük olduğu düşünülür, ama araştırmaya katılan kadınlarda görüldüğü üzere kadınlarda yaşla birlikte cinsel tatmin daha çok artıyor.

Kim demiş seks bitiyor diye! Kadınlarda yaşla birlikte cinsel istek de artıyor!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre; yaş ilerledikçe kadınların cinsel istekleri daha da artıyor. Ortalama yaşları 67 olan ve %63'nün menopoz sonrası dönemde olduğu 806 yaşlı kadın arasında San Diego'da yapılan araştırmaya göre, Cinsel tatmin, yaşla doğru orantılı olacak şekilde artıyor.

California Üniversitesi, San Diego Tıp Okulu ve San Diego'da bulunan emeklilerin sağlık işleri ile ilgilenen kurum olan Veterans Affairs San Diego Healthcare System araştırmacıları, kadınların yarısının cinsel aktiviteleri ve tatminleri, partnerleri ile birlikte önceki 4 hafta dahil olmak üzere aktif olduğunu ortaya koydu.

Kadınların %67'si genellikle ya da her zaman orgazma ulaşıyorlar. Araştırmada, en gencinden en yaşlısına kadınlarda en yüksek oranda orgazm tatmin oranları ölçülmüş. Amerikan Tıp Dergi'sinin Ocak sayısında yayınlanan araştırmaya katılan kadınların %40'ı hiç bir şekilde cinsel istek hissetmediklerini söylüyorlar. Cinsel olarak aktif olan kadınların 3'te 1'i düşük cinsel isteklerinin olduğunu söyledi.

Araştırmayı yöneten California Üniversitesi San Diego Tıp Okulu'nda görevli Dr. Elizabeth Barrett-Connor “Cinsel istek ve cinsel fonksiyonun arasındaki korelasyonun ötesinde, cinsel olarak aktif olan kadınların 5'te 1'inde cinsel istek var” diye belirtti.  Ayrıca “80 ve üstü kadınların yarısına yakınında, tahrik olma ve orgazm çoğu zaman yaşanıyor fakat cinsel istek bunlara oranla daha az oluyor. Bilinenin aksine bu sonuçlara göre kadınların sekse daha fazla sarılmasının nedeni evliliğin daha samimi ve yaşanmış hale gelmesindendir." diye ekledi.

Kadınlar cinsel yaşantıları ile tatmin oluyor!
Araştırmaya katılan kadınların %61'i genel olarak, partnerinin cinsel aktifliği ne durumda olursa olsun cinsel yaşantıları ile tatmin oluyorlar. Yaşlılıkla birlikte cinsel tatminde düşüklük olduğu düşünülür, ama araştırmaya katılan kadınlarda görüldüğü üzere kadınlarda yaşla birlikte cinsel tatmin daha çok artıyor. 80 yaş üstü kadınların yarısından fazlası her zaman, ya da çoğu zaman cinsel tatmin yaşadığı görülüyor.
Yaşlı kadınlar sadece cinsel tatmini yaşamıyor aynı zamanda aktif cinsel hayatı olan kadınların, orgazm tatmin olma oranı genç kadınlarla neredeyse aynı oranlarda.

Araştırmayı yöneten California Üniversitesi San Diego Tıp Okulu klinik profesörlerinden Dr. Susan Trompeter'e göre; “Bu araştırmada, cinsel tatmin için her zaman cinsel ilişkinin olması gerekmez. Cinsel olarak aktif olmayanlar, cinsel tatminlerini dokunma, okşama ve bunun gibi temaslarla yıllarını harcadıkları ilişkilerde elde edebiliyorlar. Aynı zamanda bu yaş aralığındaki kadınlar için partnerlerine olan duygusal ve fiziksel yakınlık orgazmı deneyimlemekten daha önemli olabilir. Ayrıca bu yaşlardaki kadınlar için cinsel tatmin, cinsel aktiviteden daha fonksiyoneldir”.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön