Ne kadar gizleyebilirsiniz?

Ne kadar gizleyebilirsiniz?

Dostlukları, arkadaşlıkları, evlilikleri, özetle yakın insan ilişkilerini yıkan en önemli etken gizliliktir. Karşı tarafın öğrenmesi gerektiği halde sizin sakladığınız bir şey varsa ona karşı içtenlikle davranmıyorsunuz demektir. İçtenlik olmayan hangi ilişki uzun zaman sürdürülebilir? Gizliliğin her türü bizi insanlardan ayırır, birleşmemizi ve yakın olmamızı zorlaştırır. Cep telefonlarının ilk çıktığı zamanlarda, bu denli güçlü bir iletişim aracını cebinde taşımaya alışkın olmayan bazı insanlar numaralarını gizlerlerdi. Eğer güvenlik ve benzeri nedenler yoksa, numarasını gizleyen kişileri çok yadırgardım. Hâlâ kartvizitine cep telefonunu yazmayan kimselerle karşılaşabiliyorum. Cep telefonunu benden gizleyen insanlarla iş ilişkileri dışında bir ilişki kurmuyorum. Kendi kartvizitime, ev, ofis, cep, e-mail, tüm bilgilerimi yazıyorum. Bugünün iletişim olanakları içinde herkes her şeyi öğrenebilecek durumda iken, en kolay öğrenilebilen şeyleri gizlemeye çalışmanın ne anlamı var ki…

 

Gizlilik, sizi korku içinde yaşatır. “Gizli tuttuğum şeyler ne zaman, kimler tarafından öğrenilecek” diye sürekli endişe duyarsınız. Gizli tuttuğunuz her şey için kendinizi başkalarına karşı suçlu ve borçlu hissedersiniz. Gizlemeye çalıştığınız, “Bende yok” diye inkâr ettiğiniz birçok şeyi gözden geçiriniz. Örneğin, kıskançlık az veya çok herkeste var, kin tutmayan insan pek az, güç aramayan insan hemen hemen hiç yok gibi, bazı bağımlılıklar herkesi rahatsız ediyor. Sizin de gizlemeye çalıştığınız şeyler bunlar veya benzerleri olabilir. Herkes sizin gizlemek istediğiniz şeyleri zaten görüyor, yaşıyor, biliyor. Utandığınız, gizlemek istediğiniz şeyleri ya düzeltiniz, utanmaktan kurtulunuz veya gizlemeyiniz, üzerinde çalışınız, düşününüz, farkına varınız; kusurlarınız size ve başkalarına öğretmen olsun.

 

Yıllardan beri topluluk karşısında konuşur, ders ve konferanslar veririm. En büyük alkışı ve en sempatik yaklaşımları kendi kusurlarımdan içtenlikle söz ettiğimde alırım. Gizlediğim zaman bana kızacak ve belki de öfkeyle bakacak insanların bu tavrımı, “Aferin, açık yürekli, mütevazı…” gibi takdir sözleriyle karşıladıklarını görüyorum. Bir kısım deneyimli yazarlar, “Yazılarınızda, konuşmalarınızda, kendinizden, eksiklerinizden, kusurlarınızdan açık yüreklilikle söz ediniz. Bir süre sonra okuyucularla akraba gibi olursunuz. Size her gün biraz daha yakınlık duymaya başlarlar” diyorlar.

 

Hiç kimseden, hiçbir şeyi uzun süre gizleyemezsiniz. Gerçekleri er veya geç herkes öğrenir. Ama siz gizliyorum zannettiğiniz süre içinde itibarınızdan çok şey kaybedersiniz, yalancı durumuna düşersiniz, gizlemenin zorluklarını yaşarsınız.

 

Neden gizliyorsunuz? Açık olunuz; korkusuz, güvenli, onurlu, huzurlu yaşayınız.

 

Yazı: Öğretim Görevlisi ve Yazar İnal Aydınoğlu 

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön