Hayat kısa, anı yaşa

Hayat kısa, anı yaşa

Hayat çok güzel ve aynı zamanda zorluklarla dolu. "Gülün dikeni var diye üzüleceğine, dikenin gülü var diye sevin" demiş eskiler...

 

Hayat bize zorlukların içerisinde güzellikler de sunar. Aynı, kömürden elmas çıkması gibi. Çoğu zaman geçim telaşı yüzünden görmediğimiz ve gözden kaçırdığımız güzellikler verir.

 

Hayat telaşı yüzünden kaçırdığımız ve unuttuğumuz 5 önemli şey var.

 

1- Ailemiz: Onlar hayatın içinde bize en yakın kişiler. Annemiz, babamız, eşimiz ve çocuklarımız bizi bu hayata bağlayan en önemli değerler. Ama çoğu zaman onlarla doyasıya yaşayamıyoruz. Çocuklarımız büyüyor ve onların en güzel çağlarını hayat koşuşturması yüzünden kaçırıyoruz. Aslında çocuklarımızla beraber olduğumuzu düşünüyoruz ancak hayatın bize verdiği stres ve sıkıntıyla onlara bunu hissettiremiyoruz. Peki ya annemiz ve babamız? Onların da bizim yaşlarımızda hep koşturduğu oldu ve biz hep ilgilenilmediğimiz için kızdık ama şimdi aynı şeyi biz onlara yapıyoruz. Günlük yaşamın stresinden onlara vakit ayırmıyoruz. Onlar bir gün göçüp gidecek ve içimizde hep bir pişmanlık kalacak “keşke biraz daha birlikte olsaydım” diye.

 

2- Mutluluk: Aslında en çok unuttuğumuz ve en çok aradığımız şey mutluluk. Ama mutlu olmak için farkında olmak gerekiyor. Eldekiyle yetinmek bazen mutluluğun anahtarı olabilir. Hayatın ve akışın farkında olan kişi mutlu olur. Bu farkındalığı yakalayamayan kişiyi mutluluk bulamaz.  Şimdide ve anın içinde yakalanmalı mutluluk, sanki bir daha denk gelmeyecekmiş gibi.

 

3- Sohbetler: Artık kimse gerçek anlamda birbiriyle sohbet etmiyor. Hayat geçerken tek başına bir telefon veya bilgisayar arkasında geçip gidiyor. Samimi, içten bir gülümsemenin yerini, gülen yüz emojileri aldı. Bir dostun omzunda ağlayıp dertleşmeyi, onunla bol kahkahalı sohbetleri özler olduk. Ama aslında sohbetler mesajlaşmaya kıyasla harikadır. Güzel dostlarla yapılacak bir sohbet hiçbir şeye değişilmemeli.

 

4- Hayatın kendisi: Belki bundan bir 5 yıl veya 10 yıl sonra yoksunuz. Yaşamayı sevin, akışına bırakın ve huzura teslim edin kendinizi. Hayat gerçekten siz farkındalık ile yaşayınca güzel. Bir çiçek görünce koklayın, gülme fırsatlarını kaçırmayın ve hayatın farkında olun. Anı yaşayın, korkmayın, o an canınız nasıl isterse öyle olsun. Kim bilir, belki sonrasında daha güzel şeyler olur.

 

5- Güzel anlar: Galiba en çok kaçırdığımız ve yaşamayı unuttuğumuz anlar bu anlar. Çoğu zaman güzel bir anın değerini bilemeyiz. O anın değerini somutlaştırmak ister, hemen teknolojiye başvururuz “fotoğrafını çekeyim, video alayım” gibi ama hiçbiri o anı canlı canlı yaşadığımız gibi hissettirmez. Halbuki elimizde hep şimdi vardır. Ama beyin bize geçmiş ve gelecek de varmış gibi gösterir. Oysa ki geçmiş çoktan elimizden uçup gitmiştir. Gelecek ise tamamen bir sır perdesi arkasındadır.

 

İşte bundan dolayı hayatı kaçırmayın, sevin. Ve unutmayın, küçük gördüğümüz detaylar hayatta tekrarı olmayan yollara giden ipuçlarıdır.

 

İrem Karataş

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  09 Ekim 2018 Salı 13:27

  Ne de güzel ifade edilmiş içinde yaşadığımız durum...

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön