Hayatın içinden - 26

Hayatın içinden - 26

 

Bu sabah işe gelirken bir alt geçidin duvarında şu yazıyı gördüm: “İyilik yap, adil ol, gülümse”.

Elimde olmadan gülümsedim. Orada yazdığı için değil, elli metre ötede inşaatı bitmek üzere olan adalet sarayının girişinde ya da az daha ilerideki okulun kapısının üzerinde büyük puntolarla değil de, bu kenar mahallenin günde belki de yirmi-otuz, bilemedin, elli kişinin kullandığı- alt geçidinin duvarına yazıldığı için.


Resmi binaların tamamının, özellikle de okulların girişine kocaman herkesin görebileceği harflerle yazılmasına nasıl da ihtiyacı var güzel ülkemin. Okul ders kitaplarının hepsinin kapak resmi bu yazı olmalıdır bence.


Bu kadar kolay, bu kadar ucuz, bu kadar kısa tarifi yoktur “iyi insan olma”nın. Yazının altına ekleyesim geldi: “İnsansın!” Kim yazmış olabilir diye düşündüm. Mahallenin haşarı gençleri -benim dükkan dahil- hemen her boş duvara, teması aşk olan yazılar yazmışlar -hiçbirini silmedim, saygı duyuyorum- onlar olamaz, keşke olsalar. İnşaat işçileri de değil bence, onların işleri yeterince ağır. Boş zamanlarında dinleniyorlardır diye düşündüm. Yakınlarda bir okul var. İnşallah onların işidir. Yazı karakteri de çok güzel (en azından benim yazımdan), itinalı yazılmış. Yazan her kimse eli sık kalem tutan biri olmalı. Kim yazdı ise elleri dert görmesin, yüreği sıkıntı çekmesin.


“Adil olmak” için sadece yüreğinin ta derinlerinden gelen sesi dinlemek yeterlidir. O ses nasıl davranacağını söyler sana. O sese kulak verebiliyorsan sorun yok demektir.

 

“İyilik yap”mak için o kadar çok fırsatınız olacaktır ki, yeter ki isteyin. Yolda yürürken bir karıncaya basmayın, yolda duran bir engeli -taş, çöp vb- kenara, çöp kutusuna atın. Veya bir yaşlı insana yoldan karşıya geçmesine yardım edin. Sıcak havalarda bir hayvana su verin. Kaldırımda yürürken yiyecek arayan kuşlarla karşılaştığınızda, ürkütmeden hafifçe yolunuzu değiştirin. Otobüste, trende, sizden büyük birine, engellilere yada çocuklu bir kadına yer verin. Çocuk arabasıyla binmeye çalışanın tutun arabasının ucundan. Üç saniyenizi alır. Çevreye saygı duyun, kirletmeyin.

 

“Gülümsemek” en kolayıdır. Somurtmak için yaklaşık 43 kas devreye girerken, gülümsemek için 17 kas yeterli oluyormuş. Haydi gülümseyin ve etrafınıza çok ihtiyacımız olan pozitif enerjiyi bol bol dağıtın. Dinimizde sadaka yerine bile geçiyor. Bu kadar güzel ve ucuz karşınızdakine yardım etme şekli daha bulamazsınız. Gülümsüyorsunuz; iyilik yapıyorsunuz ve sevap kazanıyorsunuz. Bu kadar kolay kazanç yoktur.


Haydi gülümseyin!

 

19.09

 

Meserifi

 

Fotoğraf: ID Number THX1139

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön