Hayatın içinden - 12

Meserifi

Hayatın içinden - 12

Sezen'le başlıyorum güne, sezen'le bitiriyorum. Dükkanı kapatmadan az önce kapatıyorum sesini. Çok vefalıdır kendisi. On milyon üzerinde dinlenme var bu parçada, önemli bir kısmını bana seslendirmiştir. Severiz birbirimizi ezelden. Vefa mı dedim az önce ben? İnsana karşı en vefalı olanlar kimlerdir bilir misiniz?.. Hayır, bilemediniz. Onlar artık ikinci sırada. Birinci sırayı hayvan dostlarımız aldı. Aynı çevreyi paylaştığımız, başta köpek, kedi,kuş gibi evcil olanlar gelmek üzere, ayrımsız tüm hayvanlar bizim en birinci vefalı dostlarımızdır.

 

Baştan söyleyeyim. Evde üç kişiyiz, üç de kedimiz var. Mutlu bir yaşantıları var bizimle bu üç yaramazın. 40 bin arının 6 milyon çiçekten topladığı bir kilo bal için, markette 30-50 TL verirken, hangimiz içimizden bu 40 bin arıya bir kuru teşekkür etmiştir? Ki bu arıların ömrü 28 ila 54 gün kadardır. Aynı şekilde, süt için ineklere, yumurta için tavuklara içimizden teşekkür edebiliyor muyuz? Vefa bu mudur dostlar? Yoksa bu sabah otobüse binen ve kartında kredisi kalmamış gencin yolculara dönüp “Kartında kredisi olan var mı?” diye sorduğunda kimsenin oralı olmaması, duymazlıktan gelmesi, ücreti karşılığında bile olsa kartını kullandırmaya yanaşmaması mıdır vefa? Bir lokma yiyecek, bir kap su değil, sadece başını okşadığınız bir köpek, sizi canını dahi verecek kadar sever ve korur. Karşılıksız sever bu vefalı dostlarımız. Duygularınızı hisseder, mutluysanız mutlu, üzgünseniz üzgün olurlar. Hachiko’yu hatırlayın. Bu filmi çocuklarınıza mutlaka izlettirin. Onlara hayvan sevgisi vermek yetmez, her çocuğun hayatının bir döneminde bir evcil hayvanı olmalı. Aşıları yapılmış bir kedinin çocuğunuza hiçbir zararı olmaz. Faydaları burda yazmakla bilinmez. Denemeniz lazım. Bir hafta deneyin, bir daha onu terk edemezsiniz. Evin bir bireyi gibi olacaktır. Sakın para ile satın almayın. Sahiplendirme sitelerinden yardım isteyin.

 

Bu arada dün bu “dost”larımız dan birinin yerinde olmayı çok istedim. Daha sonra anlatırım belki.

 

Değil mi ki bu vefalı dostlarımız birinci sıradalar, onlara kötü davrananlara, eziyet edenlere verilecek cezalar, insanlara aynı şekilde eziyet edenlerden daha ağır olmalı. Çünkü bu dostlarımız insanlar gibi konuşamıyorlar. Bu yönde taleplerimizi her platformda yüksek sesle dile getirelim ve yöneticileri bu yönde karar almaları, yasa yapmaları için ciddi şekilde uyaralım. Yerel yöneticilerimize de, bu dostlarımız için gerekli ihtiyaç ve yaşam alanları, rehabilitasyon sahaları, tedavi bakım merkezleri oluşturmaları konusunda sıkı takipçiler olalım. Vefanın karşılığı en azından bu olmalı.

 

01.08

 

Meserifi

Fotoğraf: Christine Pfeffer

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön