Sevgi, saygı, sadakat...

Hülya Çakıcı

Sevgi, saygı, sadakat...

İlişkilerde üç şey kesinlikle kaybedilmemeli; sevgi, saygı, sadakat. Her ilişkinin dinamikleri farklıdır ama temeli bu üç kavramdır.

 

İlişki bitimi bazı ifadeler yersizdir. Örneğin; "Gereğinden fazla değer verdim böyle oldu. Bu kadar çok sevmeyecektim." Öncelikle senin için değerliydi ki, çok değer verdin. Ne yapacaktın, rol mü? Seviyordun çünkü aşıktın, bu da elinde olmadan gerçekleşen bir fiil. Sonuçta siz onun sizinle bir gelecek kurma hayalinin içerisinde, sizin onunlayken kurduğunuz kadar kalıcı değilseniz bitersiniz. Bunu anlamanın da kestirme bir yolu yoktur, yaşayıp görürsünüz. Arkadaş olabildiğiniz, birlikte her şeyi yapabilecek kadar özgür hissettiğiniz bir insanla hayat kurmak daha kalıcı olabilir ama bunun da garantisi yoktur.

 

Kimse kimseyi değiştirmeye kalkmamalı, olduğu gibi kabullenmelidir. Bu kabulleniş ister aşk ilişkilerinde olsun, ister ailesel ilişkilerde başarıyı ve mutluluğu getirecektir. Siz ne kadar karşınızdaki kişiyi değiştirdiğinizi düşünsenizde bir süre sonra o kişi özüne dönecektir. Kendi mutluluğunuz için insanları değiştirmeye kalkmayın bırakın özleriyle kalsınlar.

 

İlişkiler kurallar ve taktikler üzerine inşa edilmez. Ediliyorsa ilişkide bunu yapabilen kişi karşı tarafın bir veya birkaç özelliğini seviyor ve mantık ilişkisi yürütüyordur. Birisini seviyorsanız her şeyiyle birlikte seversiniz. Bunun adı da aşktır.

 

Yemeğe emek veriyoruz sonu ne oluyor hepimiz biliyoruz ama pişirmekten vazgeçmiyoruz, çünkü bu bir ihtiyaç. Sevgi de bir ihtiyaç! Pişirmeden, emek vermeden olmuyor.

 

İyi niyet ve sevgiyle yapılan türlü fedakarlıklardan sonra ufak bir hatada kötülük kendini gösterir. Gerektiği zaman noktayı koymak gerekir. Bazı arkadaşlıklar çıkar, menfaat ilişkisine dayandığı zaman canı yanan, kendisinden sürekli istifade edilen kişinin ilişkiyi bitirmesi yerinde bir karar olacaktır.

 

Fazla iyi niyet bazen karşınızdaki kişi tarafından sağlam bir kazığa dönüşebiliyor. Fazlasına gerek yok, gerektiği kadar, saflık derecesine gelmeden.

 

Hülya Çakıcı

Fotoğraf: Danielle Moler

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön