Günaydın!

Günaydın!

Siz sabahın erken saatinde radyoda çalan müzikle "Günaydın!" der misiniz gökyüzüne? "Ben daha yorgan altında miskin miskin, sıcacık keyif yapıyorum’’ sesleri duymak istemiyorum. Haydi, marş marş. Hemen o yataktan kalkıyoruz. Sayıyorum: 1, 2, 3!

 

Gökyüzü bizi bekliyor. Kollarımızı dünyayı kaplayacak kadar açıp beş dakikamızı başımızın üzerindeki maviliğe ayırıyoruz. Kokluyoruz, içimize çekiyoruz. Nasıl muazzam değil mi? Hadi ama naz yapmayın, biraz daha koklayalım. Üzerimize yapışsın. İlk "Günaydın"ı kollarımızı bu kadar açmışken maviliğe haykırdık mı? O zaman başlasın aydın gün.

 

Müziğin hangi nakaratında kalmıştık? Mırıldanmaya devam, sesli sesli. Duysunlar, eşlik etsinler bize. Sonra ver elini yollar.

 

Hiç tanımadığımız birilerine sırf aynı kaldırımda yürüdüğümüz için "Günaydın" diyelim mi? Aman, boş ver, arkamızdan mı gülerler? Biz de güleriz. Hem ne var bunda. Kim bilir belki de ayaküstü "gün"den konuşuruz. Yol arkadaşımız olurlar. Sabah umutları bunlar; hadi hadi boş dönmek yok asfalttan. Daha günaydın diyeceğimiz çok kişi var.

 

Mahallemizin kedisiyle karşılaştım. Aynı anda köşeyi dönmek için adım atmış olmalıyız ki gözlerimiz kesişti. Mahzun mahzun bakınca, eğilip elimi gezdirdim tüylerinde. Hemen yanaştı "Daha çok sev!" der gibi. Meğer o da küçük bir "Günaydın" bekliyormuş.

 

Köşeyi dönüyorum. Bu dolmuş durağındaki amcalar hep aynıdır. Ben büyüdüm. Onlar değişmedi. Yaşlanmıyorlar da. Her sabah otobüse binmek için yöneldiğim bu yolda onlara da seslenirim. Haydi hep birlikte söyleyelim bu sabah, "Günaydın!" Nasıl da ton ton amcalar, değiller mi? Fark ettiniz mi? Nasıl mutlu oldular tek kelimeyle. Yüzleri gülüyordu. Ben çaktırmadan arkamı dönüp baktım da o zaman gördüm. Haklı mıymışım, sabahın erken saatinde sizi keyfinizden etmekle. Hadi ama bu kadar gevezelik yeter, işe geç kalıyorum.

 

Bizim ofis öyle çok kalabalık değil. O nedenle masa masa dolaşmıyorum. Kapıyı açıp gülümseyerek "Günaydın" deyince arkadaşlar da eşlik ediyorlar. Bazen de "Günaydın"ın yanına "Ben geldim" ekliyorum. Aslında sadece ben değil, yoldan gelirken tek tek topladığım mutluluklar da benimle. Aramızda kalsın, kimse duymasın.

 

Fotoğraf: AlmilaS

 

Sonra devam eden günü karşıma alıp bir kahve suyu koyuyorum. Siz de hayır demezsiniz bir fincan kahveye, öyle değil mi? Malum, önümüzde çok saatler var yaşayacak. Benim sabah kokladığımız gökyüzü kokusundan sonra epey canım çekti. Yol boyunca burnumda tüttü. Yok yok, sakın yanlış anlamayın; bir fincan kahve için sizi yatağınızdan kaldırdığımı düşünmeyin. Ben sadece size "Günaydın" demenin zor olmadığını ve çok mutlu olabileceğimizi hatırlatmak istedim.

 

 

Burcu Süerkan

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
12
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Ağustos 2018 Pazar 07:27

  Sabah okudum.Nasıl da denk geldi.Günaydın...

  Cevapla
 •  
  17 Temmuz 2018 Salı 15:16

  Günaydın!!! Yazının kahramanı.Günaydınn!!! Günaydın !!kedicik Günaydın! !!

  Cevapla
 •  
  17 Temmuz 2018 Salı 09:54

  Sabah kahveme eşlik eden hatta tüm günün enerjisini aldığım bir yazı olmuş. Günaydın tüm gökyüzü.

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2018 Cumartesi 17:07

  Öyle içten ki yazı,insan gökyüzüne açıyor kollarını mesala kediyi sevebiliyor sonra siz gibi bir kahve yapıp kendine düşünüyor.

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2018 Cuma 18:10

  sol anahtarın seni çok seviyor !!!

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2018 Cuma 15:24

  Bu içtenliklere hasretiz. Bir kediye günaydın denmez demeyin. Onlar insanlardan daha çok anlar ve arkamızdan gülmezler. Tanımadığınız bir insana günaydın deyin a manyak mı ne veya birine benzetti galiba der ama kediler demez...????

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2018 Cuma 11:08

  Mükemmel bir yazı olmuş, sabahları asık suratlı bir şekilde uyanıp tüm günü kötü geçiren arkadaşlarımız kesinlikle okuyup benimsemeli bu yazıyı ve aydın olan günü tüm gün gülüşün de taşımalı. O zaman benden de size sevgi dolu, mutlu bir Günaydın Burcu Hanım ????????

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2018 Cuma 11:07

  Canım benim tebrikler çok güzel yazmışsın gurur duydum başarılarının devamını diliyorum F.Kayı

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2018 Cuma 09:24

  Günayyydin. Çok güzel bir yazı ????

  Cevapla
 •  
  11 Temmuz 2018 Çarşamba 20:31

  Sevgili Burcu hanım çok güzel yazı.basarilariniz daim olsun.nese katiyorsunuz

  Cevapla
 •  
  11 Temmuz 2018 Çarşamba 17:41

  Arkadaşım yazın çok anlamlı ve içten başarılarının devamını en içten duygularımla kutluyorum... E.LAPÇIN

  Cevapla
 •  
  11 Temmuz 2018 Çarşamba 16:44

  burcu hanım yazdığınız yazıları zevkle okuyorum gerçekten muhteşemśiniz basarilarinizin devamını dilerim????

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön